ako na to?

Ako vybrať kvetináč?

Kvetináč je plastová alebo kovová nádoba, ktorá sa používa na pestovanie rastlín v interiéroch. Sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a tvaroch. Niektoré typy kontajnerov majú odtokové otvory, zatiaľ čo iné nie. Niekoľko odrôd má viečka, ktoré prepúšťajú svetlo, ale zabraňujú prenikaniu vody do hrnca. Tieto viečka sa nazývajú vzduchotesné.

Najbežnejším typom kvetináča je okrúhly hrniec, ktorý sa označuje ako „murárska nádoba“, pretože bol pôvodne vyrobený na uchovávanie tekutín, ako je víno alebo pivo. Dózy boli prvýkrát vyrobené na začiatku 19. storočia. Dnes sú stále populárne medzi záhradníkmi aj profesionálnymi pestovateľmi.

Rastlinné kvetináče verzus nádoby

Väčšina záhradkárov používa oba druhy rastlín súčasne, niektorí však uprednostňujú jeden pred druhým. Napríklad, ak si chcete na domácej záhrade pestovať paradajky, papriky a baklažán, budete potrebovať minimálne dva druhy nádob. Ak plánujete pestovať bazalku a mätu iba v interiéroch, stačí si kúpiť bežný kvetináč. Ani pre nich nemusíte kupovať špeciálny kvetináč!

Niektoré rastliny, ako sú zemiaky, rebarbora a zázvor, rastú iba v zemi. Nebude sa im dariť vo vnútri kontajnera.

Ako merať kvetináč

Väčšina nádob na rastliny sa meria skôr objemom ako výškou alebo priemerom. Malý kvetináč, ktorý je vysoký 2 palce a priemer 6 palcov, môže obsahovať menej ako väčší kvetináč, ktorý je vysoký 4 palce a priemer 8 palcov. Najbežnejším kvetináčom je „štvorcový“, ktorý sa rovná 0,4 litra alebo 0,95 litra. Ďalšou najbežnejšou veľkosťou je „galón“, ktorý sa rovná 3,78 litra.

Ak máte starú nádobu, ktorá nie je označená, môžete ju presne zmerať tak, že ju naplníte vodou. Malé kvetináče sa niekedy predávajú bez merania objemu, takže v tejto situácii najlepšie urobíte, keď ich odnesiete do miestnej škôlky a porovnáte s nádobami.

Hrniec na rastliny, ktorý má 2 galóny alebo menej, je vhodný pre väčšinu bylín a bežných izbových rastlín. Budete potrebovať 5-galónovú nádobu alebo väčšiu na rastliny paradajok alebo inú veľkú zeleninu.

Bežné typy kontajnerov

Väčšina kvetináčov je vyrobená z plastu alebo hliny, ale nájdete ich aj z prútia, dreva, kameňa, kovu a skla. Každý typ má svoje výhody.

Hlinené kvetináče – Najstarším a najbežnejším typom kvetináča je terakota alebo hlinený kvetináč. Dostupné sú v červenej, oranžovej, žltej, hnedej, čiernej a šedej farbe. Tieto kvetináče sú pórovité, takže umožňujú rastline „dýchať“, čo zabraňuje hnilobe koreňov. Niektoré odrody majú glazovaný povrch, ktorý znižuje množstvo vody, ktorá zostáva prilepená po stranách nádoby. K dispozícii sú veľké a malé terakotové kvetináče. Sú ťažké, keď sú plné vody, takže s nimi zaobchádzajte opatrne.

Plastové kvetináče – Tieto ľahké kvetináče sú ideálne pre človeka, ktorý chce svoje rastliny premiestňovať z miesta na miesto. Dodávajú sa v širokej škále farieb a veľkostí. Najväčšou nevýhodou je, že sa pri páde zvyknú lámať, takže s nimi zaobchádzajte opatrne!

Drevené kvetináče – Drevo je ďalší materiál, ktorý sa po celé storočia používa na pestovanie rastlín. Tieto kvetináče sú atraktívnejšie ako plastové alebo hlinené nádoby a majú veľa rôznych prevedení. Sú ľahšie ako hlinené nádoby, ale môžu rovnako rýchlo vyschnúť, čo pre vás znamená väčšie zalievanie!

Kovové kvetináče – Tieto nádoby odrážajú slnečné lúče a v letných mesiacoch sa môžu na dotyk veľmi zahriať. Dokážu zvýšiť teplotu okolitej pôdy až o 40 stupňov! Tento typ nádoby sa neodporúča pre rastliny, ktoré majú rady „chladné“ podmienky, ako sú paradajky.

Látkové kvetináče – Tieto kvetináče sú vyrobené z husto tkaných látok, ako sú bavlna, nylon alebo syntetické vlákna. Prichádzajú v širokej škále veľkostí a tvarov. Musia sa polievať menej často ako iné nádoby, pretože umožňujú prebytočnej vode odtekať z dna. Najväčšou nevýhodou je, že majú tendenciu padať, keď pôda vyschne, takže sa neodporúčajú pre staršie alebo vonkajšie záhradníctvo.

Recyklované kontajnery – Hrnce nájdete na výmenných stretnutiach, v predajniach garáží, v domoch s rozmarom alebo dokonca na chodníku. Len sa uistite, že majú v spodnej časti adekvátne drenážne otvory a majú správnu veľkosť a farbu pre vaše potreby. Medzi najlepšie vyhľadávané nádoby patria malé prasknuté alebo zlomené kvetináče, plechovky, vedrá, sklenené nádoby a plastové džbány (napríklad fľaše na saponát).

Ostatné príslušenstvo pre vašu záhradu

Na založenie kontajnerovej záhrady nepotrebujete veľa luxusného vybavenia, ale existuje niekoľko vecí, ktoré vám celý proces uľahčia.

Nádoba na výsadbu – Semená môžete zasadiť priamo do nádoby, v ktorej ich chcete pestovať, ale často je najlepšie začať ich v malom kontajneri alebo „zátke“, ktorá pojme iba niekoľko semien. Tieto nádoby sú zvyčajne pelety z rašeliny alebo pôdy, ktoré obsahujú semená. Keď semeno rastie, môžete ho opatrne presadiť do hlavnej nádoby.