návody

Ako urobiť lepidlo rýchlejšie suchým?

Nasleduje niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu rýchlejšie zaschnúť lepidlo:

1) Pri vytváraní lepidla si pomocou zapaľovača popálte prsty. Ak nemáte, tak použite zápalkovú tyčinku. (Môžete si ich kúpiť v obchodoch s hardvérom.) Chcete mať ruky v teple, aby vám neomrzli pri spálení.

2) Ruky nedávajte do blízkosti zdrojov tepla, ako sú kachle, rúra a radiátory.

3) Nepreháňajte to! Príliš veľa tepla môže spôsobiť popáleniny. Príliš rýchlo sa zahrejte a mohli by ste sa dokonca zapáliť!

4) Nechajte lepidlo pred nanesením na pokožku vychladnúť. Po prvom spálení prstov ho nechajte niekoľko minút stuhnúť. Čím dlhšie budete čakať, tým silnejšie bude lepidlo.

5) Naneste lepidlo na čistú a suchú pokožku.

6) Buďte opatrní s tým, čo aplikujete! Niektoré lepidlá sú dostatočne silné na to, aby preťali oblečenie. Iné lepidlá môžu zanechať na pokožke zvyšky, ktoré môžu viesť k infekcii. Pred každým použitím si pozorne prečítajte štítok!

Ako urobiť rýchle lepenie suchého lepidla?

Čo je to superlepidlo?

Superglue (AKA kyanoakrylát) je populárna značka lepidla vyrobeného z neuveriteľne silnej, ale relatívne neškodnej chemikálie. Používa sa ako univerzálne lepidlo na mnoho vecí – vrátane opráv rozbitého skla a keramiky – a má mnohostranné použitie v lekárskej oblasti. Nemal by sa prehltnúť, ani by sa nemal dostať do kontaktu s pokožkou. Výpary sú pri vdýchnutí nebezpečné a môžu spáliť nechránené oči.

Čo sú fakty o superlepidle?

Všeobecne by sa kyanoakrylát nemal používať na materiály, ktoré budú vystavené slnečnému žiareniu alebo extrémnemu teplu. Tiež by sa nemal používať na pórovité materiály, ako je drevo, kameň alebo lepenka.

Kyanoakryláty sú na pokožke všeobecne bezpečné, ak sa rýchlo odstránia. Ak zostane na pokožke príliš dlho, môže to spôsobiť jej poškodenie.

Kyanoakryláty sú pri požití toxické.

Kyanoakryláty môžu niekomu spôsobiť vážne podráždenie a slepotu, ak sa dostanú do očí.

Ako ho správne skladujem?

Pri práci s kyanoakrylátom buďte vždy opatrní. Predtým, ako urobíte čokoľvek, čo bude vyžadovať použitie vašich rúk, dôkladne si umyte ruky. Okrem toho je jedinou ďalšou bezpečnostnou obavou udržanie látky mimo plameňov. Môže byť výbušný, preto ho nikdy nepoužívajte v blízkosti zdroja vysokého tepla (vrátane otvoreného ohňa a zapaľovačov cigariet).

Ako ho správne používať?

Pred použitím nádobu vždy poriadne pretrepte, aby ste sa uistili, že je lepidlo správne premiešané.

Keď nanášate kyanoakrylát na povrch, rozložte ho čo najtenšie a rovnomerne.

Nanášajte iba na povrchy, ktoré by sa nepoškodili kontaktom s kyanoakrylátom (napríklad sklo, kov alebo plast).

Ako môžem dosiahnuť, aby to bolo rýchlejšie suché?

Aj keď kyanoakrylát za normálnych okolností rýchlo schne, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby sa proces sušenia uskutočnil rýchlejšie.

1) Namiesto nanášania na pokožku naneste kyanoakrylát na vatový tampón. Po nanesení uchopte vatový tampón za nepriľnavý koniec a pomaly ho mávajte na vzduchu. Lepidlo zaschne takmer okamžite.

2) Ďalšou metódou je použitie pásky. Po nanesení kyanoakrylátu ho prekryte malým kúskom papierovej pásky. Keď lepidlo zaschne, nalepí pásku na pokožku. Keď kyanoakrylát zaschne, pomaly stiahnite pásku z kože. Táto metóda je obzvlášť efektívna pre väčšie oblasti, ako sú končatiny a trup.

3) Namiesto použitia na všetko skúste na niektoré úlohy použiť iné lepidlá! Biele lepidlo (napríklad Elmer’s Glue-All) funguje skvele pre umelecké remeslá.

Ako ho môžem odstrániť?

Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť kyanoakrylát z pokožky. Ako vždy, noste ochranné rukavice, keď robíte čokoľvek, čo môže podráždiť pokožku.

1) Najjednoduchší spôsob jeho odstránenia je opakovane mierne zvlhčenie oblasti pokožky, na ktorej je kyanoakrylát. Tým sa uvoľní chemická väzba medzi lepidlom a pokožkou a bude sa ľahšie odlepovať.

2) Na menšie plochy (napríklad prst) bude pôsobiť jemné vydrhnutie vaty alebo tampónu namočeného v odlakovači. Nepoužívajte odlakovač na báze acetónu, pretože by to poškodilo pokožku.

3) Vazelínu možno použiť ako pomocnú látku pri odlupovaní pokožky.

4) Pomocou sušiča fénujte. Buďte veľmi opatrní, aby ste sa nespálili fúkacou sušičkou!

5) Kyanoakrylát môžete tiež opatrne odlepiť z kože.

Čo treba vyskúšať

Tu je niekoľko návrhov, ako používať superlepidlo na rôzne účely:

1) Vytvorte náhrdelník alebo prívesok na náramok z polymérovej hliny a potom ho pomocou super lepidla pripevnite na náhrdelník alebo náramok.

2) Vyrobte z neho prívesok alebo prívesok na kľúče.

3) Vytvorte umenie pomocou plastových chrobákov, rýb alebo iných predmetov ako podkladu a potom pridajte farbu, trblietky, perie, korálky a ďalšie. Na pripevnenie predmetov k základni použite superlepidlo.

4) Použite ho ako škvrnu na vytvorenie kreatívneho vzhľadu dreva.

5) Aby ste pomohli s vytvorením ochranného povlaku na lakovaných nechtoch, pripevnite umelé nechty na miesto pomocou lepidla.

6) Ak ste boli v detstve dobrí v príprave bahna, môžete skúsiť použiť lepidlo ako farbivo na zafarbenie hliny.

alebo aj handričku.

7) V časti o dentálnych použitiach sa dozviete, ako by ste ich tam mohli tiež použiť!

8) Vytvorte pre svoj chytrý telefón makroobjektív vytvorením jednoduchého plastového krytu objektívu. Potom pomocou lepidla pridržte vo vnútri lupu. Podržaním telefónu a umiestnením objektívu na objekt, ktorý chcete odfotiť, by ste mali byť schopní zreteľne snímať drobné predmety.

9) Na zašitie rán použite namiesto stehov lepidlo. Vďaka svojim záznamom o bezpečnosti a rýchlej akcii je to vlastne preferovaná metóda na uzatváranie rán v nemocničnom prostredí.

10) Pomocou vatového tampónu naneste lepidlo na okraj otvoru v topánke alebo oblečení, aby ste zabránili zobrazeniu opravnej nite.

11) Opravené šperky, hračky, riad a ďalšie budú vyzerať lepšie a vydržia dlhšie s vrstvou super lepidla na utesnenie trhlín.

12) Ak máte zásuvku, dvere alebo iný predmet, ktorý sa po otvorení prilepí, naneste tenkú vrstvu lepidla na vnútornú stranu otvoru. To je obzvlášť užitočné pri zásuvkách na komody, aby z nich nevypadli ponožky.

13) Na zavesenie vecí na stenu je možné namiesto nechtov použiť lepidlo. Malý korálik lepidla nanesený na zadnú časť rámov, fotografie a ďalšie, aby nespadli zo steny.

Kedy sa tomu vyhnúť

1) Nikdy ho nepoužívajte do očí. Mohlo by to spôsobiť slepotu.

2) Nedotýkajte sa ich vlasmi, pretože by ich spevnili a lámali sa.

3) Aj keď sú niektorí ľudia zriedkaví, môžu na ne mať závažnú alergickú reakciu. Ak je to tak, kontakt s lepidlom môže spôsobiť žihľavku, ťažkosti s dýchaním, pokles krvného tlaku alebo dokonca šok.

4) Nemal by sa používať na jemné tkaniny, pretože by ich zničil.

5) Nepoužívajte ho na drevené povrchy, pokiaľ sa nepokúšate drevo poškodiť, napríklad keď ho použijete na odstránenie nechtov z dreva. Ak sa použil na odber vzorky DNA, mal škodlivý účinok na cieľovú oblasť.

6) Aj keď je veľmi malé množstvo ľudí alergických na superlepidlo, je pravdepodobnejšie, že kyanoakrylát spôsobí alergickú reakciu. Uistite sa, že robíte test na patch, ak ste na neho v súčasnosti citliví alebo ste boli v minulosti.

7) Medzi aplikáciami počkajte najmenej niekoľko minút, aby sa lepidlo dalo stuhnúť. Ak použijete príliš veľa, neodstráni sa.

8) Zaschnuté lepidlo bude trvať niekoľko dní, kým sa z pokožky odlepí, takže pri použití na prsty a ruky, kde je ťažké ho odstrániť, na to nezabudnite.

9) Nepoužívajte textílie, ktoré by ich mohli zničiť, vrátane kože, najmä ak ich navlhčíte. Je to preto, lebo dokáže zalepiť póry a vytvoriť tak stav podobný blatu. Ak ho však dostanete na látku alebo kožu, odstráňte ho pomocou superlepidla, pretože keď sa ho pokúsite oškrabať, roztrhne vlákna od seba.

10) Nepoužívajte na miesta, kde potrebujete presný pohyb, napríklad na prsty. Patria sem aj okolie očí a ďalšie zmyslové orgány.

11) Používajte na dobre vetranom mieste, pretože výpary môžu spôsobiť bolesti hlavy a závraty.