ako na to?

Ako upravovať drevené podlahy?

1) Nemusíte brúsiť alebo leštiť svoje vlastné drevené podlahy. Existuje veľa spoločností, ktoré to robia za vás. Niektoré z nich zahŕňajú:

2) Brúsením a leštením nebudú vaše podlahy vyzerať znova ako nové. Pri nesprávnom použití by mohli dokonca poškodiť drevo.

3) Ak chcete, aby vaše podlahy vyzerali v pôvodnej farbe, nikdy by ste nemali používať akýkoľvek druh leštidla na nábytok. Leštidlá sú určené na odstraňovanie škvŕn z látok a iných materiálov. Pri príliš veľkom použití však môžu spôsobiť trvalé poškodenie povrchu dreva.

4) Pri povrchovej úprave drevených podláh by ste mali vždy použiť kvalitnú škvrnu. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak zvolíte taký, ktorý obsahuje vysoké VOC (prchavé organické látky). Nepoužívajte žiadne leštidlá na nábytok, pretože môžu obsahovať škodlivé chemikálie.

5) Pri povrchovej úprave drevených podláh by ste sa tomu mali vyhnúť v noci, pretože teplo generované počas dňa spôsobí prasknutie a odlupovanie povrchu.

6) Po dokončení povrchov z tvrdého dreva ich môžete stále používať roky. Nezabudnite, že existujú určité typy povrchov, ktoré sú pre tieto druhy povrchových úprav vhodnejšie ako iné.

7) Najlepšie je vyhnúť sa použitiu niektorého z týchto typov povrchových úprav na drevené podlahy, ktoré sú obrátené k slnku. Teplo spôsobí, že povrch sa ľahšie odlupuje a čoskoro budete musieť celú vec znova prerobiť.

8) Mali by ste sa snažiť udržiavať pravidelné čistenie vašich podláh, pretože ich tak ochránite pred povrchovým poškodením. Aj keď použijete číry povrch, neznamená to, že vaše podlahy sú bezúdržbové.

9) Pokiaľ pri povrchovej úprave drevených podláh budete postupovať podľa všetkých pokynov výrobcu, nemali by ste mať žiadne problémy. Dbajte na to, aby ste nenechali žiadne oblasti neošetrené, pretože by to mohlo neskôr spôsobiť prasknutie alebo vyskočenie povrchu.

10) Ak si chcete urobiť svoju vlastnú povrchovú úpravu podlahy z tvrdého dreva, potom je online k dispozícii veľa sprievodcov, ktorí vám ukážu, ako na to. Ak chcete, môžete si najať profesionála.

Je len niekoľko vecí, ktoré potrebujete vedieť o povrchovej úprave drevených podláh. Je dôležité, aby ste sa o svoje hotové podlahy starali, pretože pri správnej údržbe môžu vydržať mnoho rokov.

Obnova drevených podláh je veľmi obľúbenou metódou povrchovej úpravy podláh, pretože je lacnejšia ako celková výmena podlahy. Môže to urobiť ktokoľvek, či už si na to niekoho najmete, alebo to urobíte sami, pokiaľ dodržiavate potrebné bezpečnostné opatrenia.

Drevené podlahy je možné niekoľkokrát povrchovo upraviť, kým je potrebné ich vymeniť. Všetko však závisí od druhu dreva a intenzity premávky, ktorú podlahy pravidelne dostávajú.

Niektoré druhy dreva sú odolnejšie a odolnejšie voči určitým prvkom ako iné. Napríklad teakové drevo odoláva poškodeniu vodou lepšie ako iné druhy dreva. Aj keď je tento druh dreva veľmi drahý, pri správnej starostlivosti môže vydržať celý život.

Ďalším veľmi obľúbeným druhom dreva sú bambusové podlahy. Tento druh dreva je v posledných rokoch čoraz bežnejší vďaka svojej prirodzenej sile a odolnosti voči prehĺbeninám, poškriabaniu a poškodeniu vodou. Okrem toho je jeho údržba pomerne jednoduchá a ponúka veľmi realisticky vyzerajúcu textúru.

Drevené podlahy sa väčšinou vyskytujú v krajinách Blízkeho a Východného Európy. V Spojených štátoch to nie je príliš bežné, hlavne preto, že väčšina domov v tejto krajine je postavená z cementu a kobercov.

Drevené podlahy boli populárne ešte v 60. a 70. rokoch, ale až donedávna vypadli z módy, keď sa ľudia rozhodli, že chcú pre svoj domov „prirodzenejší“ vzhľad.

V posledných rokoch je veľmi populárna povrchová úprava podláh z tvrdého dreva. Je to tak preto, lebo môže zvýšiť celkovú hodnotu vášho domu a zároveň vyzerať oveľa lepšie.

Aj keď existuje veľa rôznych druhov techník povrchovej úpravy podláh, iba niekoľko z nich je vhodných pre podlahy z tvrdého dreva.

Jeden z najbežnejších typov dokončovacích materiálov sa nazýva polyuretán. Tento materiál je dodávaný v rôznych stupňoch hrúbky, lesku a odolnosti proti poškriabaniu. Čím je polyuretán hrubší, tým je odolnejší. Vďaka tomu sa však podlaha veľmi ťažko čistí, pretože po nej ľahko nekĺzne nič, vrátane prachu a nečistôt.

Ďalším typom dokončovacieho materiálu je vinyl. Vinyl je dobrou voľbou pre podlahy, ktoré sú často vystavené vode alebo sa často čistia pomocou agresívnych chemikálií. Vinyl sa ľahko čistí a je veľmi odolný. Nie je to však príliš realistické.

Bez ohľadu na to, aký typ dokončovacieho materiálu sa rozhodnete pre svoju podlahu, uistite sa, že viete, ako ho správne naniesť. Aplikácia dokončovacieho materiálu môže byť zložitá, pretože pre prácu potrebujete správne nástroje. Nanášanie príliš veľkého alebo príliš malého množstva materiálu môže spôsobiť, že vaša podlaha bude vyzerať hrozne, takže je dôležité vždy nanášať rovnomernú vrstvu.