ako na to?

Ako upiecť poriadne zeleninu?

Prvá vec, ktorú musíte pri pečení zeleniny urobiť, je skontrolovať, či je pred začatím úplne suchá. Ak vaša zelenina sedela na slnku alebo dokonca len pod tienistým stromom, budete ju musieť okamžite vrátiť do pôvodného stavu, aby nebola premočená. Môžete ich vložiť do papierového vrecka s trochou vody a nechať ich vonku, kým nevyschnú, ale ak sa chcete vyhnúť zašpineniu rúk, musíte použiť niečo iné.

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako to urobiť. Jedným zo spôsobov je jednoducho položiť zeleninu priamo na plech pokrytý pergamenovým papierom a nechať ju tam cez noc. Ďalším spôsobom je dať zeleninu do veľkej misy naplnenej studenou vodou a nechať ju niekoľko hodín stáť. Tak či onak, akonáhle ich úplne vyschnete, budete ich chcieť pri varení udržiavať v teple.

Ak máte prístup k plynovému grilu (alebo k inému druhu ohňa na drevenom uhlí), je tento krok oveľa ľahší, ako keby nebol. Stačí zapnúť oheň a nechať ho ísť, kým nie sú všetky strany zuhoľnatené na čierno a zelenina je uvarená. Ak potrebujete použiť tradičnú rúru, skúste ich pražiť na veľmi nízkej teplote (asi 200 stupňov Celzia) asi hodinu a pol. Ak ich stále nemôžete uvariť, nechajte ich pôsobiť dlhšie, ale nepresahujte dve hodiny, inak sa začnú rozpadávať na kašu.

Pražiť sa dá akýkoľvek druh zeleniny, ale niektoré sa uvaria rýchlejšie ako iné. Najlepšie je použiť sprievodcu, ktorý poskytuje vaša konkrétna zelenina, aby ste presne vedeli, ako by mala vyzerať a kedy by mala byť hotová.

Nie je žiadne skutočné tajomstvo iné ako zabezpečiť, aby si vaša zelenina udržiavala svoju vlhkosť. Prípadná voda navyše musí byť úplne odstránená ešte predtým, ako ich ohrejete, inak nebudú mať chutnú chuť.

Keď túto metódu už nejaký čas použijete, stane sa z nej druhá prirodzenosť a nebudete sa musieť báť, že zeleninu prevaríte.