Móda

Ako umývať vlnený klobúk?

Vlnené čiapky sú vyrobené z rôznych druhov vlákien. Najbežnejším vláknom používaným na výrobu vlnených čiapok sú ovčie vlasy. Ovčie vlasy pozostávajú z dlhých prameňov keratínu (rovnakého proteínu, ktorý sa nachádza vo vašich nechtoch na rukách). Keratín je hlavnou zložkou, ktorá tvorí tvrdú vonkajšiu vrstvu našich nechtov a vlasov.

Ďalším typom vlákien používaných na výrobu vlnených klobúkov je mohér. Mohér je mäkšie vlákno, ktoré sa skladá z kratších prameňov keratínu. Tieto dva typy vlákien majú odlišné vlastnosti, pokiaľ ide o zabránenie ľahkému zašpineniu klobúka alebo príliš horúcej horúčave na nosenie v letných mesiacoch.

Aby ste sa ubezpečili, že sa váš vlnený klobúk ľahko neznečistí, musíte používať určité výrobky, aby vyzeral dlhšie sviežo a nový.

1) Vlnené mydlo – Vlnené mydlo je výrobok, ktorý sa zvyčajne používa na čistenie vlneného oblečenia. Môžete si ho kúpiť v ktoromkoľvek obchode s potravinami. Je to v podstate zmes vody a nejakého druhu čistiaceho prostriedku. Funguje dobre, pretože odstraňuje nečistoty a škvrny z vlneného oblečenia, ale nie toľko s vlnenými čiapkami! Ak ho chcete použiť na svoj vlnený klobúk, budete musieť do zmesi pridať niečo iné ako sódu alebo ocot.

2) Šampón – Na vlnený klobúk môžete použiť štandardný tekutý šampón. Jediným problémom je, že to môže mať negatívnu reakciu s vlnou. Musíte sa tiež uistiť, že šampón nemá v sebe žiadny kondicionér, pretože po opláchnutí zanechá na vlne povlak, čo nie je dobré.

3) Ocot – Jablčný ocot je jedným z najlepších spôsobov, ako vyčistiť vlnený klobúk. Vlnenú čiapku môžete jednoducho namočiť do vedra s vodou zmiešaného s jablčným octom, aby ste jej po umytí dodali sviežu vôňu.

4) Sóda bikarbóna – Sóda bikarbóna sa dá použiť na zbavenie sa odolných škvŕn na vašom vlnenom klobúku ako čaj alebo káva. Vytvorte pastu zo sódy bikarbóny a vody a potrite ňou škvrnu. Potom klobúk opláchnite a mali by ste vidieť výrazné zlepšenie.

Je tiež dôležité vedieť, ako sa starať o svoje vlnené čiapky po tom, ako ste ich umyli. Jedným z najbežnejších problémov pri praní vlnených klobúkov je to, že sú príliš roztiahnuté alebo deformované. Tento problém je možné vyriešiť vložením čiapky do mrazničky. Ak to tam necháte asi 3 hodiny, potom si vlákna lepšie zachovajú svoj pôvodný tvar. Možno budete musieť urobiť niekoľkokrát, aby ste dosiahli požadovaný efekt.

U vlnených klobúkov sa môže vyskytnúť aj problém, ktorý sa nazýva „pilling“. Hromadenie je, keď sa malé kúsky vlny začnú guľôčkovať a vyčnievať z klobúka. Žmolkovanie môžete obmedziť alebo dokonca vylúčiť pomocou strojčeka na tkaniny alebo brúsneho papiera. Jemne prechádzajte vlnou pohybom tam a späť a pilulky by mali zmiznúť.

Ak pri umývaní vlneného klobúka budete postupovať podľa týchto tipov, mali by ste byť schopní tento klobúk udržiavať v dobrom stave roky.

2 skutočné „dole“ vs. Falošné „dole“

Vlnené čiapky nie sú jediné, na čo môže statická elektrina pôsobiť. Páperové oblečenie je niečo, čo môžete alebo nemusíte mať v skrini.

Dolu je nadýchaná vrstva peria pod tvrdším vonkajším perím, ktorá udržuje vtáky, napríklad kačice, v teple. Používa sa tiež v pokrývkach a bundách, pretože pomáha zadržiavať a zadržiavať vaše telesné teplo.

Problém s páperím je, že môže byť ovplyvnený statickou elektrinou. To je miesto, kde si vaše telo môže trením vybudovať náboj statickej elektriny a spodné vlákna sa navzájom priťahujú do bodu, kedy sa začnú lepiť.

To môže viesť k mnohým problémom, ako keby ste už nemohli zostať v teple.

Existuje niekoľko spôsobov, ako tomu môžete zabrániť.

Prvá vec, ktorú môžete urobiť, je pridať do svojho šatníka spodnú bielizeň odolnú proti prachu. Tieto špeciálne spodné prádlo pomáha udržiavať statiku mimo tela a spodného odevu.

Mali by ste sa tiež poobzerať po páperovom oblečení, ktoré je vyrobené so špeciálnou úpravou. Tento povlak zabraňuje tomu, aby sa páperie toľko priťahovalo, čo pomáha zabrániť tomuto „žmolkovaniu“.

1) Real Down je drahší

Môžete si kúpiť dva druhy páperového oblečenia. Jeden má skutočné páperie a druhý falošný. Skutočné páperie je zjavne drahšie, ale prečo je drahšie?

Jedným z dôvodov je, že výrobcovia musia vzhľadom na svoju citlivú povahu pri čistení a manipulácii s páperím venovať zvýšenú pozornosť. Ďalším a možno hlavným dôvodom je to, že skutočný prach vás udrží teplejší ako falošný.

Až budete nabudúce nakupovať, pozrite sa na cenový rozdiel medzi bundou naplnenou falošným páperím a bundou vyrobenou so skutočným páperím. Všimnete si, že medzi nimi je dosť veľký cenový rozdiel. Je to kvôli tomu, ako dobre funguje pravé páperie, aby vás udržalo v teple.

Jedným z dôvodov, prečo je fake down lacnejší, je ten, že vás neohreje tak dobre. Ďalším dôvodom je, že je oveľa jednoduchšie sériovú výrobu. Výrobcovia môžu všetky malé plastové kúsky zmiešať do veľkej kade a potom ich vhodiť do bundy.

Tento proces je oveľa menej časovo náročný a vyžaduje si z jeho strany menšie úsilie, čo vedie k lacnejšiemu hotovému výrobku.

  • Oblečenie s páperovým odevom sa ľahšie žehlí

Posledný dôvod, prečo je skutočné páperie drahšie ako falošné, je ten, že sa oveľa ľahšie žehlí. To sa nemusí javiť ako veľmi dôležitý faktor pri nákupe oblečenia, ale sme si istí, že každý, kto si niekedy musel žehliť oblečenie, vie, aká veľká môže byť dohoda.

Falošné páperie je vyrobené z plastu. Tento plast sa roztaví a potom tvaruje do malých štetín, ktoré vám pomôžu zahriať. Tento proces bohužiaľ spôsobuje, že páperie je veľmi citlivé na teplo.

Ak položíte plast na horúci povrch, napríklad na žehličku, roztopí sa a priľne k žehličke. To tiež znamená, že ak bundu hodíte do sušičky, teplo spôsobí, že sa plastové kúsky roztopia a spoja, čo vašu bundu veľmi poškodí.

Pravé páperie tento problém nemá, pretože nie je plastové. To znamená, že vaše bezpečne naplnené odevy môžete žehliť bez obáv z roztavenia materiálu.

Dôvodom je veľký problém, pretože väčšina ľudí si nekupuje iba páperové bundy, ale aj si ich nosí, keď potrebujú vyzerať dobre. Či už ide o špeciálnu príležitosť, alebo sa chystáte na rande, väčšina ľudí chce vyzerať čo najlepšie, takže si pred odchodom zvyčajne oblečenie vyžehlí.

To, že by ste to museli robiť s falošnou páperovou bundou, by bol veľmi zlý nápad, pretože jej umiestnenie v blízkosti žehličky by materiál zničilo. Ak absolútne MUSÍTE vyzerať čo najlepšie a vaša obľúbená páperová bunda je pokrytá falošným páperím, mali by ste ju radšej vziať do čistiarne.

Páperové oblečenie je skvelé, pretože je pohodlné aj štýlové. Je to dokonalá voľba, keď hľadáte odvahu na chladné zimné mesiace. Aj keď s nárastom popularity páperového oblečenia sa na trh dostali aj falzifikáty.

Ak hľadáte kúpiť páperové oblečenie, je dôležité sa uistiť, že nie je naplnené falošným páperím. Našťastie sme už vykonali výskum, aby sme vám ukázali, ako môžete spoznať falošné páperie oproti skutočnému páperiu, a rôzne spôsoby, ako sa starať o svoje páperové oblečenie.
Vďaka týmto vedomostiam sa budeš môcť udržiavať v teple a zároveň vyzerať dobre. Len nezabudnite na suché čistenie.