Koníčky

Ako udržať permanentný fix na plaste?

Existuje mnoho spôsobov, ako udržať trvalý popisovač na plaste. Môžete použiť farbu v spreji alebo atrament na vodnej báze. Existujú aj iné spôsoby, ako je použitie gumičky alebo dokonca nejaká lepiaca páska. Najbežnejšou metódou je použitie čírej akrylovej farby, ktorá nezafarbí váš plastový pohár. Existujú však aj iné farby, ktoré pred aplikáciou nevyžadujú žiadny druh prípravy. Len sa prilepia priamo na povrch. Medzi tieto farby patria:

Akrylová farba (farba)

Hlavným účelom akrylovej farby je chrániť váš obrobok pred poškriabaním a poškodením. Akrylovú farbu je možné použiť na akýkoľvek typ materiálov vrátane dreva, kovu, skla a plastov. Môžete ho použiť na vytvorenie rôznych návrhov, ako sú logá, obrázky alebo vzory. Ak chcete vyrobiť niečo skutočne jedinečné, skúste to namaľovať jednou z týchto farieb!

Akrylová farba sa dodáva v rôznych farbách a hrúbkach. Tenšie sa zvyčajne nanášajú ľahšie a menej chaoticky ako hrubšie farby. Akrylové farby si môžete kúpiť v remeselných obchodoch, železiarstvách, domácich centrách alebo online.

Atrament na vodnej báze (atrament)

Možno ste už niekedy počuli o atramente na báze vody, ale vedeli ste, že je k dispozícii aj pre permanentný fix? Atrament na báze vody je v skutočnosti kvapalina, ktorá neobsahuje žiadne rozpúšťadlá ani chemikálie. Tým sa líši od atramentov na báze farbiva. Líši sa tiež od sieťotlače, pretože nepotrebuje sieťotlač. Tento typ atramentu je možné použiť na veľa materiálov, ako je sklo, kov, drevo, papier a plasty.

Vodový atrament môžete použiť na veľa rôznych vecí, ako je kaligrafia alebo kresba. Najčastejšie sa však používa graffiti kvôli jeho schopnosti rýchlo zaschnúť. To znamená, že môžete niečo nakresliť a môžete si byť istí, že to zostane na stene.

Atrament na báze vody si môžete kúpiť v rôznych farbách a hrúbkach. Môžete si dokonca kúpiť náplne, takže nemusíte kupovať úplne novú náplň!

Vodotlačový atrament (atrament)

Takže ste vytvorili svoje umelecké dielo na acetáte s trvalou značkou. Čo bude ďalej? Nastal čas preniesť dizajn na čokoľvek, čo budete zdobiť! To sa deje s vodným tlačiarenským atramentom. Tento typ atramentu je veľmi univerzálny a je možné z neho vytvárať tričká, hrnčeky, poháre, dlaždice alebo dokonca fľaše!

Proces použitia atramentu na prenos vodou je skutočne jednoduchý:

Navrhnite svoje umelecké dielo na acetáte (alebo na inom priehľadnom plaste).

Špongiu namočte do vody a naneste ju na zadnú časť acetátu. Uistite sa, že sa celý dizajn prenáša na špongiu.

Nechajte acetát úplne vyschnúť. Môžete ho zavesiť tak, aby sa acetát dotýkal papiera, aby sa ubezpečil, že úplne vysuší.

Naneste tenkú vrstvu vodného atramentu na všetko, čo chcete zdobiť. Necháme asi 15 minút zaschnúť.

Naneste druhú vrstvu atramentu na báze vody a nechajte ju sušiť ďalších 15 minút.

V prípade viacerých návrhov opakujte kroky 3–5. Nechajte farby cez noc zaschnúť.

Sieťotlač (Sieť)

Sieťotlač, známa tiež ako sieťotlač, je v umeleckom svete veľmi používanou technikou. Používa sa hlavne na zdobenie veľkých plôch, ako sú steny alebo obliečky. Dá sa však použiť aj na vytváranie menších vecí, ako sú tričká alebo hrnčeky. Je dôležité si uvedomiť, že by ste nemali jesť z taniera zdobeného sieťotlačou!

Proces sieťotlače:

Vyberte si dizajn a umiestnite ho pod svetelnú dosku, aby ste ho mohli vystopovať. Budete musieť obrátiť obrázok (aby sa pri nalievaní farby ukazovala správna cesta na hotový výrobok).

Vystrihnite pauzovací papier tak, aby ukazoval iba tie časti dizajnu, ktoré chcete ukázať. Rohy prilepte lepiacou páskou na kúsok dreva alebo lepenky. Toto sa nazýva „obrazovka“.

Nalejte trochu lepidla pozdĺž spodnej časti obrazovky.

Obrázok položte lícom nadol na lepidlo a stlačte nadol.

Ponorte látku (napríklad materiál na tričká) do nejakej farby. Uistite sa, že dizajn, ktorý chcete vytvoriť, je na „zadnej strane“ látky, aby sa nenatieral. Možno budete potrebovať viac ako jeden kus látky pre každú farbu alebo aby ste zabránili krvácaniu.

Jednou rukou držte obrazovku a druhou rukou látku. Dajte pozor, aby farba nepresakovala alebo sa nerozmazávala!

Opatrne položte látku na dizajn, ktorý sa pokúšate vytvoriť. Dbajte na to, aby boli všetky plochy zakryté a aby ste na zadnej strane nezostali nijaké farby!

Pomaly nadvihnite obrazovku, aby farba nepresakovala. Pri zdvíhaní obrazovky by mala byť látka pokrytá farbou. Opatrne látku nadvihnite a položte na rovný tvrdý povrch (napríklad preglejku), aby zaschla.

Pohybujte rukami po látke tak, aby ste zakrývali celú obrazovku, a aby cez ňu nevnikli holé škvrny. Možno budete musieť urobiť niekoľkokrát, aby ste získali celý dizajn!

Keď ste s dizajnom spokojní, nechajte farbu zaschnúť a máte hotovo!