Ako si vytvoriť vlastnú web stránku?
Internet,  Počítače

Ako si vytvoriť vlastnú web stránku?

Potrebujete vlastnú web stránku pre váš projekt? Neviete ako na to? Nasledujúci článok je určený predovšetkým začiatočníkom v oblasti vytvárania web stránok.

Webová adresa

Na začiatok budete potrebovať vlastnú webovú adresu. Ak vytvárate prvú stránku, bude rozumnejšie umiestniť ju na tzv. free hosting – web adresa, za ktorú neplatíte. Existuje mnoho serverov poskytujúcich takúto službu. Zo slovenských spomenieme napríklad http://szm.sk/medzi najlepšie české servery patrí napríklad http://www.ic.cz/ .

Ako si vytvoriť vlastnú web stránku?V googli pod heslom “free hosting” alebo “free web hosting” môžte nájsť mnoho ďalších serverov. Pri výbere by ste mali sledovať najmä veľkosť priestoru určeného na dáta. Ak vaša stránka obsahuje len pár textov a obrázkov, na výbere viacmenej nezáleží. Ak je obsah rozsiahlejší, mali by ste si vybrať server s väčšou úložnou kapacitou. Ak už ste si server vybrali, zaregistrujte sa. Teraz ste získali web adresu. Ostáva už len nahrať obsah. Väčšinou sa na server nahrávajú súbory vo formáte *.html (*.htm) Tieto súbory možno vytvoriť viacerými spôsobmi.

WYSIWYG

Pomocou WYSIWYG (What You See Is What You Get) editoru si stránku dokáže spraviť takmer každý. Názov WYSIWYG znamená “dostaneš to, čo vidíš”. Prakticky je bežný WYSIWYG editor podobný textovému editoru ako napr. Microsot Word. Stránku si vytvoríte a naformátujete presne podľa predstáv, a potom ju uložíte vo formáte *.html . Tento súbor už potom stačí len nahrať na hosting server. Medzi najobľúbenejšie programy patrí Nvu, ktorý funguje pod operačnými systémami Windows, Linux, Mac OS. Zadarmo si ho môžte stiahnuť z domovskej stránky http://net2.com/nvu/ Po spustení programu si vytvorte stránku podľa vašich predstáv, a potom ju uložte ako HTML.  File -> Save

Ako si vytvoriť vlastnú web stránku?

HTML

Ďalšou možnosťou tvorby stránky je priame písanie HTML (HyperText Markup Language). Na tento spôsob vám postačí obyčajný textový editor ako napr. Notepad (Windows) alebo Vim (Linux). HTML je jednoduchý jazyk, pri písaní treba dodržiavať presnú syntax. Na internete sa dá nájsť množstvo článkov venujúcich sa písaniu v HTML.

Ďaľšie možnosti

Okrem spomenutých možností sa dá stránka rozšíriť použitím jazykov CSS, PHP, Java a mnoho iných. Táto kategória je však priveľmi rozsiahla a patrí iba skúseným používateľom. Na internete môžte nájsť opäť veľké množstvo článkov venovaných problematike.