návody

Ako si vyrobiť lávovú lampu s voskom?

Ak hľadáte pokyny na výrobu lávovej lampy s voskom, potom máme presne to, čo hľadáte! Tu uvádzame niektoré z našich obľúbených tipov a trikov:

1) Pomocou zapaľovača horáka roztopte vosk do tekutej formy. BBQ zapaľovač alebo iný plameň nemusí byť dostatočne horúci. Ak voskovaný predmet vložíte do plameňa, namiesto topenia môže jednoducho odkvapkať.

2) Uistite sa, že je váš kontajner odolný voči teplu. Najlepšie je použiť sklenenú nádobu, aby ste videli vosk v celej svojej kráse!

3) Pridajte do nádoby predmety s otvormi (napr. Slamku), aby vosk mohol odkvapkať a pôsobiť chladne. Zistili sme, že cestovinové alebo cukrové trubice na tento účel fungujú naozaj dobre.

4) V závislosti od toho, ako dlho vosk zahrievate, bude kvapkať pri rôznych rýchlostiach a vytvárať rôzne efekty! Najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete experimentovať s rôznymi časmi ohrevu.

5) Bavte sa so svojou novou farebnou lávovou lampou!

Ako si vyrobiť lávovú lampu, ktorá vydrží naveky

Už ste niekedy vyrábali lávovú lampu a po pár dňoch už začala strácať na príťažlivosti? Existuje niekoľko jednoduchých trikov, pomocou ktorých zabezpečíte, že vaša lávová lampa vydrží večne!

1) Nádobu naplňte asi na 70% voskom podľa vášho výberu. Nie viac nie menej! Okrem toho budete mať problémy s netesnosťami, ktoré môžu poškodiť vašu lávovú lampu.

2) Vosk bude s väčšou pravdepodobnosťou zostať tekutý, ak má menší objem. To znamená, že menšie nádoby budú mať spravidla lepšie výsledky ako nádoby väčšie.

3) Je dôležité, aby bol váš obal odolný voči teplu. Sklo je skvelé, pretože vidíte nádherne sfarbený vosk, ale bude fungovať aj kov alebo akýkoľvek iný materiál! Len sa uistite, že nepoužívate materiály, ktoré sú náchylné na poškriabanie alebo praskliny, pretože by to mohlo mať za následok netesnosti.

4) Lávovú lampu NIKDY neumiestňujte do blízkosti všetkého, čo by mohlo spôsobiť jej prehriatie, ako je radiátor, prieduch kúrenia alebo akýkoľvek iný typ zariadenia produkujúceho teplo. To spôsobí prasknutie a vytekanie vosku a poškodí vašu krásnu lampu!

5) Do vosku vždy pridajte niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva. Viac kvapiek bude mať za následok silnejšiu farbu, ale príliš veľa kvapiek môže spôsobiť, že vosk stratí tekutosť, čo spôsobí jeho praskanie a vytekanie.

6) Snažte sa vyhnúť miešaniu vosku. To môže miešať vzduchové bubliny a iné nečistoty, ktoré môžu spôsobiť, že vaša lampa stratí časť svojej jemnosti. Môže byť však potrebné miešanie, ak na vytvorenie pekného dizajnérskeho efektu používate predmety, ako sú cestovinové trubičky alebo slamky. Jemne premiešajte!

7) Nádobu postavte na miesto, kde ju nikto nezrazí. Ak nádoba spadne a rozbije sa, existuje možnosť, že by sa mohla rozbiť a spôsobiť neporiadok. Ak sa tak stane, existuje tiež šanca, že vosk môže vytekať z nádoby, a tým zničiť vašu krásnu lávovú lampu!

8) Svietidlo vždy umiestnite na miesto, kde dokáže zabezpečiť dostatok vzduchu. Neumiestňujte ho na podlahu pokrytú kobercom alebo na iné miesto, kam nemôže prúdiť vzduch.

9) Vosk nikdy neumiestňujte nikde okrem nádoby. Môže to spôsobiť prehriatie a popraskanie vosku alebo nebezpečenstvo požiaru.

10) Starý vosk vždy zlikvidujte správnym spôsobom. Nikdy ho nedávajte iba do odpadkového koša, pretože môže byť dosť špinavý, ak vyteká!

Len čo budete postupovať podľa týchto pokynov, vaša lávová lampa by mala vydržať roky a roky!

Ako si vyrobiť lávovú lampu – veda za tým

Ak máte záujem o výrobu lávovej lampy, možno vás zaujíma, prečo a ako to funguje. Za jeho fascinujúcou podstatou sa skrýva vlastne jednoduché vysvetlenie! Tu je veda, ktorá stojí za vašou lávovou lampou:

Vosk alebo iný materiál, napríklad olej, obsahuje molekulu nazývanú naftalén. Táto molekula nie je rozpustná vo vode a je radšej v tuhom stave. Keď sa vosk (alebo olej) zahreje, stane sa tekutým. Keď to zostane osamote, molekuly sa začnú tuhnúť a usadzovať sa na dne nádoby. Dôvod je ten, že molekuly majú tendenciu prechádzať zo stavu vyššej energie do stavu nižšej energie. V tomto prípade je vyšší energetický stav kvapalný a nižší energetický stav tuhý. Vosk preto časom vychladne a stane sa tuhším. Z tohto dôvodu budete musieť lampu pretrepať alebo s ňou krúžiť slamkou, aby bola tekutá.

Ďalšou časťou vedy, ktorá stojí za touto fascinujúcou lampou, je osvetlenie! V lávovej žiarovke je možné použiť dva rôzne typy osvetlenia: nízky príkon a vysoký príkon. Možnosť s nízkym príkonom využíva na tavenie vosku nižšie teplo; produkuje však menej svetla! Možnosť vysokého príkonu využíva na topenie vosku vyššie teplo a tiež vydáva viac svetla; Môže však potenciálne spáliť váš vosk! Preto by ste mali vždy skontrolovať obal a zistiť, aký typ osvetlenia vaša lávová lampa vyžaduje.

Nakoniec, ako už bolo spomenuté, budete chcieť položiť lávovú lampu na rovný a stabilný povrch, napríklad na stôl alebo pracovný stôl. Je to preto, že vosk môže v prípade prevrátenia nádoby skutočne tiecť. Preto by vytekal z nádoby a na akýkoľvek jej povrch. To môže spôsobiť veľký neporiadok!

Lávová lampa je fantastický darček pre každého! Pomocou týchto pokynov môžete vytvoriť svoje vlastné voskové majstrovské dielo. Užite si to!
Videoscom