tipy a triky

Ako si vyrobiť hnedé potravinárske farbivá bez červenej?

Existuje veľa spôsobov, ako vyrobiť hnedé potravinárske farbivá bez červenej farby. Existuje niekoľko metód, ktoré zahŕňajú rôzne prísady a techniky. Jedným zo spôsobov je použitie kukuričného sirupu namiesto cukru, iná metóda spočíva v pridaní koncentrátu ovocnej šťavy alebo dokonca octu. Niektoré recepty používajú sódu bikarbónu, iné citrónovú šťavu alebo dokonca jablčný ocot. Môžete tiež zmiešať svoj vlastný recept s použitím prírodných surovín, ako je kakaový prášok, melasa, kokosový olej alebo dokonca javorový sirup.

Hlavnou ingredienciou používanou na výrobu hnedého potravinárskeho farbiva je kukuričný sirup. Kukuričný sirup je jednoduché sladidlo vyrobené z kukuričných zŕn, ktoré boli spracované do tekutej formy. Kukuričný sirup sa bežne nachádza v nealkoholických nápojoch a iných potravinách, ako sú napríklad sladkosti a zmrzlinové poháre. Dá sa však kúpiť aj v obchodoch so zdravou výživou. Ak si chcete kúpiť kukuričný sirup, vyhľadajte radšej taký, ktorý na štítku hovorí „kukuričný sirup“, a nie „trstinový cukor“.

Kukuričný sirup je dostupný v dvoch formách: granulovaný (stolový) a práškový (sušený). Granulovaný kukuričný sirup je to, čo väčšina ľudí pozná. Práškový kukuričný sirup je koncentrovaná forma kukuričného sirupu, ktorá obsahuje menej vody ako granulovaný kukuričný sirup. Používa sa na zabránenie kryštalizácie v cukríkoch a na zabránenie ich prílišného tvrdnutia.

Na výrobu hnedého potravinárskeho farbiva potrebujete granulovaný kukuričný sirup.

Okrem kukuričného sirupu je jedinou ďalšou ingredienciou, ktorú potrebujete, potravinárske farbivo. Môžete použiť buď tekutú alebo práškovú formu.

Na výrobu tmavohnedého potravinárskeho farbiva potrebujete veľa potravinárskeho farbiva. Ak chcete svetlejšiu hnedú, môžete použiť menej potravinárskych farbív.

Postup výroby hnedého potravinárskeho farbiva je veľmi jednoduchý. Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať kukuričný sirup a potravinárske farbivo dohromady. Môžete to urobiť pomocou lyžice alebo jednoducho najskôr vložiť potravinárske farbivo a potom naliať kukuričný sirup.

Čím viac potravinárskych farbív použijete, tým tmavšie bude vaše hnedé potravinárske farbivo. Trvá niekoľko experimentov, aby ste zistili, koľko potravinárskych farbív je pre vás to pravé. Po zmiešaní kukuričného sirupu a potravinového farbiva môžete zmes naliať do sklenenej nádoby s tesne priliehajúcim vekom, aby ste ju uložili do chladničky.

Ako dlho vydrží farbenie hnedého jedla?

To záleží na tom, ako ho skladujete. Ak hnedé potravinárske farbivo jednoducho nalejete do sklenenej nádoby bez správneho skladovania, nevydrží dlho, pretože neobsahuje žiadne konzervačné látky. Ak nalejete hnedé potravinárske farbivo do tesne uzavretej nádoby a uskladníte ich v chladničke, mala by vydržať asi 2 až 3 mesiace.

Ak nalejete hnedé potravinárske farbivo do tesne uzavretej nádoby a potom ho zmrazíte, malo by vydržať asi 6 až 8 mesiacov. Nezabudnite štítok označiť dátumom, kedy ste ho vyrobili, aby ste vedeli, aký je starý.

Ak máte obavy z dlhodobého skladovania, môžete urobiť dve veci. Jeden namiesto toho, aby ste potravinové farbivo nalievali do sklenenej nádoby, môžete ho naliať do plastovej stlačiteľnej fľaše a potom fľašu jednoducho vložiť do mrazničky. To by predĺžilo trvanlivosť asi na jeden a viac rokov.

A dva, môžete jednoducho vyrobiť veľa hnedých potravinárskych farbív a uložiť ich do mrazničky. Ak máte veľa úložného priestoru, môžete si pripraviť veľkú dávku (možno 5 a viac pohárov) a potom ju naliať do plastových nádob vhodných na mrazenie a uložiť do mrazničky. Ak potrebujete niečo na pečenie, jednoducho vyberte toľko, koľko potrebujete, a rozmrazujte ho, kým nedosiahne požadovanú konzistenciu. Po rozmrazení môže farba mierne stmavnúť, ale to nie je problém.

Ak potrebujete vyrobiť veľa potravinárskych farbív, ktoré vyhovejú vašim potrebám pri pečení, je to pravdepodobne trasa, ktorú by ste chceli ísť, pretože bude z dlhodobého hľadiska najlacnejšia. Navyše budete mať po ruke zásobu, ak ju v prípade núdze budete niekedy potrebovať.

Recepty s použitím hnedého potravinárskeho farbiva

Len čo si vyrobíte vlastné hnedé potravinárske farbivo, určite ho budete chcieť vyskúšať v niektorých receptoch. Na webe máme k dispozícii niekoľko receptov, ktoré používajú niekoľko lyžíc hnedého potravinárskeho farbiva, vrátane fondánu, čokoládového koláča, škoricových roliek a sušienok s arašidovým maslom.

Ak vás tieto recepty zaujímajú, kliknutím na odkazy na ne uvedené získate úplné recepty.

Ostatné recepty, ktoré používajú hnedé potravinárske farbivá

Okrem vyššie uvedených receptov môžete v iných receptoch použiť hnedé potravinárske farbivá. Bežne sa používa v pekárenských výrobkoch, ako sú chleby, sušienky, koláče a pudingy. Môže sa tiež použiť v receptoch na cukrovinky, ako sú poháre arašidového masla a božstvo. A ak sa cítite dobrodružne, môžete skúsiť pripraviť svoje vlastné koreňové pivo a zahrnúť hnedé potravinárske farbivá, ak chcete sladenú tmavohnedú farbu.

Použitie hnedého potravinového farbiva na farbenie domácej zmrzliny

Hnedé potravinárske farbivo nie je len na pečenie. Môžete ho tiež použiť na prípravu domácej zmrzliny sýtej sladkohnedej farby. Stačí pridať pár kvapiek hnedého farbiva do svojho obľúbeného receptu na zmrzlinu. Farba dodá zmrzline sladkú sladovú chuť a okrem toho zmení jej farbu.

Tipy pre prácu s hnedým farbením potravín

Ak chcete v peknom receptúre použiť hnedé potravinárske farbivo, ktoré vyžaduje aj trochu tekutiny, napríklad vody, najskôr pridajte kvapky hnedého farbiva, až potom vodu alebo inú tekutinu. Voda alebo iná tekutina sa nemusí brať do úvahy, ak ich pridáte pred hnedým sfarbením, pretože nebude dostatok priestoru na to, aby sa mohli dobre zmiešať obidve.

Pokiaľ je vaše hnedé potravinárske farbivo v sklenenej nádobe, bude ľahšie ju zmiešať s vodou alebo inou tekutinou, ak nádobu najskôr vložíte do mikrovlnnej rúry a zohrejete ju asi na 20 sekúnd. Keď vyberáte horúce sklo z mikrovlnnej rúry, URČITE s ním manipulujte!

Nakoniec, ak si vyrábate vlastné hnedé potravinárske farbivá, môžete si všimnúť zmenu farby po tom, čo ich budete chvíľu skladovať. To je úplne normálne. Farba môže mierne stmavnúť. Ak sa vám to stane, nebojte sa. Ak nabudúce nejaké budete potrebovať, jednoducho vyrobte polovičnú dávku hnedého potravinárskeho farbiva a vaša farba sa vráti do normálu.

Kde kúpiť hnedé potravinárske farbivá

Väčšina obchodov s potravinami má hnedé potravinárske farbivá, ak ich potrebujete len v malom množstve. Ak potrebujete väčšie množstvo, napríklad na výrobu vlastných, nájdete ju online:

Získajte všetky farby tu.

Získajte tu hnedé sfarbenie.

Získajte tu vegánske hnedé sfarbenie.

Získajte tu hnedé sfarbenie bez obsahu hliníka.

Tu si môžete tiež vyrobiť vlastné hnedé sfarbenie.
Dúfam, že vám bol tento príspevok užitočný. Ak máte nejaké myšlienky alebo otázky, zanechajte ich v sekcii komentárov nižšie.

Vďaka za prečítanie!