ako na to?

Ako si vylepšiť záhradné cestičky?

Prvé, čo vám napadne, keď počujete zmiešané materiály, sú betón a tehly. Pri stavbe niektorých našich starých budov sa však používajú aj iné druhy materiálov. Patria sem kamene, tehly, drevo, tráva, lístie a dokonca aj blato! Poďme sa teda pozrieť na niekoľko príkladov.

Pred niekoľkými rokmi som bol pozrieť sa do starého domu môjho otca v dedine, kde bývame. V okolí bolo veľa starých domov a všetky boli už nejaký čas opustené. Jedného dňa som pri prechádzaní okolo jednej z týchto starších štruktúr narazil na veľkú skalnú dosku s niekoľkými vyvŕtanými otvormi. Diera bola dostatočne veľká, aby sa do nej zmestil človek stojaci v nej!

Keď som uvidel tento zvláštny pohľad, nemohol som uveriť tomu, na čo som narazil. Moja zvedavosť ma premohla a spýtal som sa otca, či niečo o takých veciach vie. Povedal mi, že tento typ materiálu sa volá „mudstone“. Mudstone je prírodný materiál, ktorý obsahuje malé kúsky štrku alebo piesku zmiešané dohromady. Prirodzene sa vytvára v priebehu času, keď voda presakuje cez trhliny v zemi. Bahenné kamene sú veľmi trvanlivé a vydržia po celé storočia, pretože nehnijú ľahko ako väčšina skál. Zvyčajne sú hnedej, šedej alebo čiernej farby.

Videl som niekoľko ďalších príkladov kamenných kameňov v budovách a domoch, ale žiadny nebol taký veľký ako ten v starom dome. Neviem si predstaviť, čo by si robil s takým veľkým dielom, okrem toho, že by si to zobrazil ako umenie. Keby ste to mali doma, určite by sa stali hlavným lákadlom pre všetkých vašich hostí! Som si istý, že by si pre to našiel dobré miesto, ak by si vyzeral dosť tvrdo.

Ako som už spomenul na začiatku tohto príspevku, zmiešané materiály môžu obsahovať ďalšie predmety, ako je drevo alebo dokonca tehla. Napríklad dom neďaleko od môjho bydliska má murovaný exteriér a drevenú strechu. Tehly sú nové, ale zodpovedajú tradičnému štýlu domu. Drevená strecha je tiež nová, ale celkom sa hodí k štýlu domu. Som si istý, že ak sa dostatočne pozriete, vo svojom okolí nájdete niekoľko príkladov zmiešaných materiálov. Užite si prechádzku!

To bol skvelý príspevok o zmiešaných materiáloch. Ďalej pokračujeme obrázkami nápadov na záhradné cesty. V nasledujúcej kapitole si povieme, ako urobiť cestu z tehál. Je pravda, že mať na záhrade murovaný chodník by bolo celkom prospešné. Cesty z tehál sú veľmi odolné a majú dlhú životnosť. Ak chcete na svojej záhrade vybudovať cestu, potom by pre vás bolo použitie tehál dokonalým riešením. V tomto príspevku sme zahrnuli niekoľko nápadov, ako urobiť cestu z tehál.

Ako urobiť tehlovú cestu

Pomocou nasledujúcich techník si môžete vytvoriť svoj vlastný tehlový chodník.

  1. Najlepším spôsobom, ako začať, je vyčistiť oblasť, kam chcete ísť. To znamená, že budete musieť odstrániť všetku existujúcu pôdu a všetku trávu alebo burinu, ktoré sa v tejto oblasti môžu nachádzať.
  2. Ďalej budete musieť vytvoriť základňu pre svoje tehly pomocou pieskového a cementového lôžka. To pomôže tehlám zostať na mieste a zabráni im, aby sa časom ponorili do zeme. Chcete, aby bol základ hrubý asi jeden palec. Po tomto zaschnutí je čas začať budovať skutočný tehlový chodník.
  3. Teraz budete stavať rady tehál, ktoré sú vysoké iba jednu tehlu. Potom, čo ste to urobili, sa chcete vrátiť späť a znova vyplniť každý riadok pieskom a cementom. Boky svojich tehál môžete tiež pokryť cementom zmiešaným s pôdou, aby ste získali väčšiu pevnosť a vytvorili pekný okraj.

Je to iba niekoľko techník, ktoré môžete použiť na zostavenie svojej vlastnej tehlovej cesty. Nezabudnite použiť tieto nápady ako východiskový bod a potom, ako sa budete stávať pohodlnejším, vytvorte si vlastné techniky.

Záhradné chodníky

Záhradné chodníky slúžia na rôzne účely. Najskôr vám pomôžu dostať sa z vašej záhrady na jedno miesto na druhé ľahko a bez toho, aby ste sa museli brodiť burinou a podrastom. Ak je vaša záhrada veľká, potom sú takmer nevyhnutné cesty, ak nechcete tráviť všetok čas prechádzaním sa po vysokej tráve alebo riešením nepríjemných žihľaviek a ostružinísk. To platí najmä vtedy, ak máte veľkú zeleninovú záplatu alebo ovocný sad, ktorý musíte často ošetrovať.

Po druhé, chodníky môžu skutočne vylepšiť vzhľad vašej záhrady, aj keď máte len malú plochu. Lesy a tráva môžu vyzerať pekne v prírodnom stave, ale chodníky a iné chodníky môžu byť atraktívnym doplnkom, ktorý vašej záhrade pomôže vyniknúť z okolia.

Urobiť cestičku je jednoduché, ale časovo náročné cvičenie. Aj keď máte len malú záhradu, je dôležité stráviť čas chodníkom, pretože z dlhodobého hľadiska to bude stáť za to. Ak máte len malý priestor, urobte iba cestičky, ktoré vedú z vášho domu do konkrétnych častí vašej záhrady, ako sú napríklad bobule alebo záhony. Ak máte väčší priestor, urobte cesty, ktoré vedú po celej ploche. Či tak alebo onak, pridanie cestičiek by určite malo byť na vašom zozname „záhradných úloh“.