ako na to?

Ako si urobiť domácu zápražku?

Roux sa vyrába z tuku a múky. Tuk sa získava tepelnou úpravou mäsa alebo rýb a múka sa získava mletím zŕn, ako je pšenica, raž, ovos atď. Uvidíte, že oba sa používajú na výrobu dužiny. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v ich zložení, ktoré určuje jeho farbu a konzistenciu.

Prvým krokom pri príprave rouxu je spoločné varenie tuku a múky, kým sa z nich nestane tekutina. Potom musíte pridať vodu, aby sa zmes zmenila na pastu. Dobrým spôsobom je zahriať na panvici trochu mlieka, smotany alebo masla a potom ich za stáleho miešania vylievať zmesou múka / tuk, kým sa všetky hrudky nerozpustia. Keď zmes dosiahne hladkú konzistenciu, vypnite oheň a nechajte ho úplne vychladnúť, než budete pokračovať v ďalšom kroku.

Druhým krokom je pomletie zložiek, aby sa získala homogénna hmota. Aby ste to dosiahli, musíte vziať ruku a všetko začať miešať prstami. Stále pridávajte múku jednu za druhou, až kým nedosiahnete hustú kašu podobnú konzistencii. Čím viac ich pridáte, tým silnejší bude váš joux.

Tretím a posledným krokom je pokračovanie v miešaní dužiny, kým nedosiahne požadovanú farbu. Musíte to vyskúšať tak, že doň namočíte drevené špáradlo. Po vychladnutí pokračujte podľa chuti. V tomto okamihu môžete tiež pridať soľ, aby ste rouxu dodali trochu extra chute.

Podľa týchto troch jednoduchých krokov môžete ľahko vytvoriť veľmi jednoduchý roux.

Ak chcete pripraviť tmavý roux, postup je až na dve výnimky podobný. V prvom rade budete variť dlhšie ako obvykle. Čím dlhšie ju necháte variť, tým bude tmavšia. Je tiež potrebné pridať olej, aby sa zmes neprilepila na panvicu a nespálila sa. Akonáhle sa olej dostatočne zahreje, za stáleho miešania postupne pridávajte múku, aby sa zabránilo zhlukovaniu.

Druhým rozdielom je, že dužinu budete musieť nechať varenú najmenej štyri hodiny. Táto dlhá doba varenia je ideálna na výrobu tmavého dužiny, pretože vám poskytne dostatok času na ďalšie činnosti, pričom dužinu stále sledujete.

Biely kvások na zahustenie omáčok sa zvyčajne pripravuje z margarínu alebo masla, nie z oleja. Proces je prakticky rovnaký ako ten, ktorý je popísaný vyššie, mali by ste ho však nechať variť iba asi 30 minút. Nezabudnite tiež nepretržite miešať, aby sa nespálil alebo nehromadil.

Hlavný rozdiel medzi výrobou bieleho a hnedého jalca spočíva v ich použití. Zatiaľ čo hnedý dužina sa používa hlavne do cajunských jedál, ako je Gumbo alebo Jambalaya, dúha biela má mnoho ďalších využití.