Dom a Záhrada

Ako sami brúsiť a zušľachťovať podlahy z tvrdého dreva?

Drevená podlaha je druh dreva používaného na výrobu nábytku, podláh a iných druhov výrobkov. Drevo je prírodný materiál, ktorý prirodzene rastie v lesoch alebo na stráňach. Skladá sa z dvoch hlavných častí: vonkajšej kôry (alebo „tvrdosti“) a vnútorného belového dreva (alebo „mäkkosti“). Tvrdé drevo sa často klasifikuje do troch kategórií: biely dub, červený dub a čierny orech. Biely dub je najbežnejším druhom tvrdého dreva. Červený dub a orech čierny sú druhým a tretím najčastejšie sa vyskytujúcim druhom. Medzi ďalšie tvrdé dreviny patrí javor, breza, topoľ, vŕba, bambus a mnoho ďalších.

Brúsenie a povrchová úprava vlastných drevených podláh môže byť pri nesprávnom vykonaní veľmi časovo náročná. Musíte používať správne vybavenie a nástroje. Kvalitná protiprachová maska, mäkká handrička a trochu vody sú všetko, čo musíte mať.

Prvým krokom je odstránenie všetkého existujúceho prachu z miestnosti. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť: pomocou ventilátora, fúkania vzduchu cez sušič vlasov alebo dokonca položenia rúk na tvár.

Potom sa musíte ubrousiť a ubezpečiť, že je vaša podlaha čistá. Potrebujete na to kombináciu vody a prostriedku na umývanie riadu. Skontrolujte, či je v roztoku asi 50% voda a 50% prostriedok na umývanie riadu. Potom mydlovú vodu rozotrite po podlahe pomocou mopu, počkajte asi päť minút a potom vydrhnite mäkkou kefkou. Teraz počkajte ďalších 30 minút a potom ho utrite suchou handričkou alebo uterákom. Podlahu ešte raz očistite čistou vodou a počkajte ďalších asi 30 minút. Po tom môžete začať brúsiť.

Používanie elektrickej brúsky je oveľa jednoduchšie ako pri ručnej. V každom prípade noste ochranné pomôcky (protiprachovú masku, ochranné okuliare a chrániče sluchu) a začnite brúsiť podlahu pohybom tam a späť. Tento postup budete musieť opakovať niekoľkokrát, kým nedosiahnete požadované ukončenie.

Po brúsení môžete naniesť tmel a doladiť farbou laku, ktorú ste si vybrali. Naneste tmel rovnako, ako ste použili brúsny papier. Potom počkajte, kým tmel zaschne, a potom naneste vrstvu povrchovej úpravy podľa vášho výberu. Opäť počkajte, kým zaschne, a ak je to potrebné, naneste ďalšiu vrstvu povrchovej úpravy. Možno to budete musieť urobiť až trikrát alebo štyrikrát, kým nedosiahnete požadovaný efekt. Po dokončení ho nechajte vysušiť a naneste nový nábytok.

Niekoľko bežných mýtov o podlahách z tvrdého dreva

Existuje veľa mylných predstáv o podlahách z tvrdého dreva. Mnoho ľudí verí, že brúsenie a povrchová úprava drevených podláh je veľmi náročný a časovo náročný proces. To nemusí byť nevyhnutne pravda. Vyžaduje si to len určitú prípravu a správne nástroje pre prácu. Iní ľudia si myslia, že drevené podlahy sa ľahko poškodia a vyžaduje si veľa údržby. To tiež nie je pravda. Pri správnej starostlivosti môže vaša drevená podlaha vydržať desaťročia.

Podlahy z tvrdého dreva sa zvyknú ľahko poškriabať. To nemusí byť nevyhnutne pravda. Vďaka správnemu náradiu a starostlivosti sa vaša drevená podlaha nepoškodí tak ľahko (ak vôbec). Ľudia si tiež myslia, že drevené podlahy sú vhodné iba pre domy vo vidieckom štýle. To tiež nie je pravda. Nájdete drevené podlahy, ktoré vyzerajú veľmi sofistikovane a elegantne, ideálne pre každú izbu v dome.

Podlahy z tvrdého dreva sa veľmi ľahko udržiavajú a udržiavajú čisté. Musíte len pravidelne zametať alebo povysávať podlahu a potom ju zotrieť teplou vodou. Používanie agresívnych chemikálií alebo čistiacich prostriedkov na vašu drevenú podlahu ju môže poškodiť, preto je lepšie nepoužívať žiadne.

Údržba drevenej podlahy je veľmi ľahká a vyžaduje si maximálne hodinu alebo dve týždenne. Starostlivosť o iné typy podláh je oveľa náročnejšia a vyžaduje oveľa viac práce.

Podlahy z tvrdého dreva môžu byť veľmi cenovo dostupné. Aj keď je pravda, že niektoré podlahy z tvrdého dreva môžu byť veľmi drahé, existuje veľa cenovo dostupných alternatív. Môžete nájsť veľa krásnych a lacných alternatív drevených podláh, ktoré vyzerajú veľmi realisticky. Medzi tieto alternatívy patria lamináty, vinyly a dlaždice. Niektoré z nich môžu dokonca zvýšiť hodnotu vášho majetku.

Podlahy z tvrdého dreva sú odolné a vydržia dlho (pokiaľ je o ne postarané). Nie je nezvyčajné, že kvalitná podlaha z tvrdého dreva vydrží až 50 rokov. Existuje mnoho ďalších druhov podláh, ktoré sa tomuto druhu životnosti nevyrovnajú.

Ako vidíte, inštalácia alebo inštalácia podlahy z tvrdého dreva vo vašej domácnosti má veľa výhod. Či už chcete len vylepšiť vzhľad svojho domu, alebo chcete ušetriť čas a peniaze za údržbu, mali by ste zvážiť podlahy z tvrdého dreva.