ako na to?

Ako sa starať o zdravie vašich domácich miláčikov

Domáce zviera je členom vašej rodiny. Domáce zviera poskytuje bezpodmienečnú lásku a starostlivosť. Sú pre nás ako deti, poskytujú spoločnosť a pohodlie. Domáce zvieratá majú v našich životoch zásadnú úlohu; je prirodzený inštinkt chcieť ich stále mať. Domáce zvieratá však môžu ochorieť, ak sa o ne nebudete správne starať alebo ak sa príliš zmení ich prostredie. Ak máte mačku, psa alebo akékoľvek iné zviera, musíte pri ich starostlivosti dodržiavať náležité preventívne opatrenia.

Najbežnejšie choroby zvierat sú besnota a psinka. Tieto dve choroby môžu postihnúť divé aj domáce zvieratá. Besnota je vírusové ochorenie, ktoré postihuje cicavce, ako sú psy, mačky a fretky. Psinka je bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje vtáky, ako sú kurčatá, kačice a husi. Obe tieto ochorenia môžu spôsobiť smrť v priebehu niekoľkých dní. Medzi ďalšie choroby patrí vírus mačacej leukémie (FeLV), psí parvovírus (CPV) a leptospiróza.

Ak vlastníte domáceho miláčika, uistite sa, že je každý rok očkovaný proti besnote. Zaistite, aby vaše domáce zviera zostalo zdravé, tým, že ho budete v noci chovať vnútri a zaistiť, aby cez deň nechodilo von. Uistite sa, že svojmu miláčikovi každý mesiac doprajete blchy a kliešte. Pri ich ošetrovaní dbajte na to, aby bol priestor dobre vetraný alebo aby ste otvorili okná, aby ste dovnútra dostali čerstvý vzduch. Ak sa o svojho domáceho maznáčika staráte správne a vyhýbate sa mu v infikovaných oblastiach, môžete sa vyhnúť chorobám, ktoré by mohli spôsobiť smrť, a udržať tak seba i svoje domáce zvieratá šťastné a zdravé.

Očkovanie

Domáce zvieratá potrebujú očkovanie rovnako ako ľudia. Uistite sa, že váš maznáčik dostane očkovanie proti besnote každý rok. Pomôže vám to ochrániť pred smrteľným ochorením. Ak má zviera besnotu, zvyčajne sa utlmí, aby sa zaistila bezpečnosť verejnosti. Niektoré zvieratá však môžu mať pomaly sa rozvíjajúci typ besnoty, čo znamená, že nemôžu byť očkované včas, kým sa u nich neprejavia príznaky. Takže ak si myslíte, že váš miláčik prišiel do kontaktu s divokým zvieraťom, okamžite ho vezmite k veterinárom.

Uistite sa, že máte svoje očkovania stále aktuálne. Väčšinu času, ak máte byť očkovaný, vás bude informovať váš lekárnik PETSMART. Ak nebudete svojho miláčika pravidelne očkovať, mohlo by to viesť k nárastu nebezpečných a smrteľných chorôb. Ak budete mať neustále prehľad o očkovaní, ochránite nielen svojho domáceho maznáčika, ale aj celú komunitu.

Kastrácia a kastrácia vášho domáceho maznáčika tiež pomôže chrániť ho pred chorobami. To je obzvlášť dôležité pre mačky, pretože môžu byť vystavené rakovine, pokiaľ nie sú vystriekané. Spaying je tiež prospešný, pretože znižuje pravdepodobnosť úteku vášho domáceho maznáčika, pretože nebude možné otehotnieť alebo oplodniť inú mačku. To znamená menšiu šancu, že vás zrazí auto, zaútočí na ňu divoké zviera alebo vás nakazí choroba.

Mačky môžu tiež ochorieť na leptospirózu, ktorá zostáva v moči aj po liečbe. Ako preventívne opatrenie by ste nikdy nemali nechať moč svojej mačky v kontakte s otvorenými ranami, ktoré by ste mohli mať, pretože by to mohlo viesť k infekcii. Ak bola vaša mačka diagnostikovaná, mali by ste ich držať ďalej od ostatných zvierat a vždy vyčistiť všetky oblasti, kde sa mohla kojiť, antibakteriálnym čistiacim prostriedkom.

Psy môžu tiež trpieť ochorením nazývaným trichinóza, ktoré žije v ich stolici. Ak má váš pes toto ochorenie, môže sa u neho prejavovať neobvyklé správanie, ako je strata chuti do jedla a zvracanie. Po infikovaní niektoré psy nebudú mať vôbec žiadne príznaky, ale u iných sa vyvinú vážne zdravotné problémy, ako je epilepsia, problémy so srdcom a artritída. Nezabudnite teda vyzdvihnúť svojho psa a odpad zlikvidovať správne.

Môžete pomôcť chrániť domáceho maznáčika pred chorobami zabezpečením očkovania proti besnote, psinke, hepatitíde, parvovírusu a leptospiróze. To je obzvlášť dôležité, ak máte tendenciu veľa chodiť po lese, pretože to vystavuje vášho psa vyššiemu riziku kontaktu s mývalami, vevericami a inými zvieratami, ktoré sú nositeľmi týchto chorôb.

Hmyz a pavúkovce môžu byť tiež nositeľmi chorôb. Väčšina kliešťov je nositeľom určitého druhu choroby, najbežnejšou je lymská borelióza. Tento typ ochorenia prenášajú psy najčastejšie, ale môže postihnúť aj ľudí. Riziko infikovania je vyššie, ak navštívite oblasti zalesnenej alebo vysokej trávy, najmä v letných mesiacoch, keď sú kliešte najaktívnejšie. Môžete podstúpiť test, aby ste zistili, či ste boli infikovaní, ale keďže táto choroba má podobné príznaky ako iné choroby, ako je napríklad žľazová horúčka a roztrúsená skleróza, neexistuje okrem antibiotík žiadna špecifická liečba.

Kliešte je možné odstrániť pomocou špeciálneho náradia predávaného u zverolekárov alebo v obchodoch s domácimi zvieratami, alebo ich môžete odstrániť opatrným priložením zapálenej cigarety, aby sa kliešť oddelil od kože. Nehorľujte a nepoužívajte horúci špendlík, pretože to môže spôsobiť zvracanie kliešťa do kože a spôsobiť infekciu. Ak sa u vás objavia príznaky lymskej boreliózy, budete musieť čo najskôr brať antibiotiká, aby ste predišli potenciálne závažným komplikáciám.