ako na to?

Ako sa starať o tropické rastliny?

Tropické rastliny sú veľmi užitočné izbové rastliny. Nevyžadujú si veľkú pozornosť. Na trhu je dnes veľa druhov tropických rastlín. Niektoré z nich sú vhodné do všetkých druhov miestností, zatiaľ čo iné majú špeciálne požiadavky na použitie v určitých oblastiach alebo klimatických pásmach. Všetky tropické rastliny potrebujú svetlo a vodu, aby dobre rástli v interiéroch. Niektorým druhom sa však za týchto podmienok darí lepšie ako iným.

Všeobecne platí, že väčšina tropických rastlín znesie široké spektrum teplôt. Väčšina druhov môže prežiť o niekoľko stupňov nižšie ako je ich bežná teplota pri raste, môžu však trpieť vädnutím, ak sú príliš teplé. Mnoho bežných komerčne pestovaných izbových rastlín zvládne pomerne vysokú úroveň vlhkosti (až 50 percent) a dokonca aj prostredie s nízkou vlhkosťou (20 – 30 percent). Niekoľko druhov, napríklad palmy a paprade, neznesie vôbec žiadnu vlhkosť.

Pri tropických rastlinách treba pamätať hlavne na to, že uprednostňujú jasné nepriame slnečné svetlo. Príliš veľa priameho slnka môže spôsobiť, že listy niektorých druhov spália a / alebo odfarbia. Ak je vo vašej miestnosti dostatok prirodzeného svetla, pravdepodobne budete musieť nechať počas dňa otvorené okná, aby prúdy vzduchu priniesli viac svetla do celého domu.

Pre tých, ktorí nemajú veľa prirodzeného svetla, môžete vždy investovať do rastu svetla. Malá, 40-wattová žiarivka umiestnená vo vzdialenosti 6 až 12 palcov od elektrárne bude fungovať v pohode. Ak sa chystáte touto cestou, je dobré umiestniť rastliny 3 až 4 stopy od žiaroviek; zabráni tak spáleniu listov. Nezabudnite vymieňať žiarovky každých šesť mesiacov, aby naďalej fungovali na plný výkon.

Tropické rastliny a izbové rastliny

Väčšina ľudí dáva prednosť tomu, aby si doma pestovali krásne kvety. Väčšina ľudí to robí preto, aby oživila dom a urobila ho atraktívnejším a príjemnejším. Okrem toho, že váš domov bude vyzerať lepšie, pestovanie izbových rastlín môže zlepšiť aj kvalitu vzduchu v domácnosti. Typy rastlín, ktoré môžete pestovať v interiéroch, závisia od toho, kde žijete a od druhu svetla, ktoré je k dispozícii pre rast rastlín.

Izbové rastliny, ktoré potrebujú veľa svetla, by mali byť umiestnené niekde, kde dostanú každý deň minimálne päť hodín priameho slnečného žiarenia. Ak pre tieto rastliny nie je k dispozícii dostatok svetla, môžete použiť pestovateľské žiarovky alebo žiarivky. Skôr ako to urobíte, musíte sa ubezpečiť, že svetlá neprehrejú rastliny a nespália oheň. Musíte sa tiež ubezpečiť, že svetlá, ktoré používate, poskytujú typ svetla, ktoré rastliny potrebujú pre svoj rast.

Jasné svetlo zvyčajne nie je problémom pre väčšinu rastlín v interiéroch, ktoré znesú nižšiu hladinu svetla. Tieto rastliny je možné umiestniť takmer kdekoľvek vo vašej domácnosti. Keď si vyberiete miesto pre tieto druhy rastlín, nezabudnite na to, aby neboli v dosahu vetracích a klimatizačných otvorov, krbov a okien smerujúcich na slnko. Nezabudnite tiež na to, aby ste tieto rastliny udržiavali mimo dverí, do ktorých ľudia často chodia a vychádzajú z nich, pretože majú radi menej časté polievanie ako iné izbové rastliny.

Väčšina rastlín uprednostňuje pôdu, ktorá je pórovitá a bohatá na živiny. Na vytvorenie tohto typu pôdy zmiešajte jednu časť rašeliny, dve časti pôdy a jednu časť mulča. To by malo dať rastlinám všetko, čo potrebujú, aby mohli dobre rásť. Pred zasadením semien alebo mladších rastlín musíte pôdu navlhčiť, aby bola rovnomerne vlhká. Akonáhle je to hotové, môžete rastliny umiestniť do nádob, v ktorých chcete pestovať. Keď ich umiestnite do nádob, uistite sa, že medzi hornou časťou pôdy a hornou časťou pôdy je asi dva centimetre priestoru. kontajnera.

Keď už máte rastliny umiestnené v kontajneroch, musíte ich umiestniť na dobre osvetlené miesto. Je však dôležité neumiestňovať ich na priame slnečné svetlo, pretože to môže spáliť listy týchto rastlín. Starostlivosť o tieto rastliny je ľahká, pretože sa musíte iba postarať o to, aby bola pôda vlhká. Okrem toho iba poskytnite rastline dostatok svetla a chráňte ju pred akýmikoľvek zdrojmi tepla.

Pretože tieto rastliny nepotrebujú toľko svetla ako ostatné, bude treba ich umiestniť na miesto, kde budú prijímať menej slnečného žiarenia. Ak miestnosti, do ktorých budete umiestňovať svoje rastliny, dostávajú každý deň štyri alebo päť hodín slnečného žiarenia, bude to v poriadku. Ak však oblasť nedosahuje toľko svetla, budete musieť použiť žiarivky, ktoré im poskytnú svetlo potrebné na rast.
Ak je to možné, umiestnite rastliny mimo dosahu akýchkoľvek zdrojov tepla. Rovnako ako väčšina rastlín, nemajú radi, keď je príliš teplo.

Keď si pestujete vlastné rastliny zo semien, budete si musieť najskôr pripraviť rastové médium a potom do neho zasiať semená. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako pestovať svoje rastliny, je výber rýchlo rastúcej odrody. Väčšina z týchto odrôd sú hybridy, takže sa nebudú množiť skutočne, ale dajú rýchle výsledky.