ako na to?

Ako sa starať o okrasnú trávu?

Leto je obdobím kvitnúcich kvetov, ktoré sa zvyčajne používajú na dekoráciu. Ak chcete, aby váš trávnik aj v lete vyzeral nádherne, je nevyhnutné, aby ste sa o svoje okrasné trávy starali správne. Možno ste si všimli, že niektoré časti vášho trávnika vyzerajú v letných mesiacoch mŕtve alebo bez života. Je to tak preto, lebo neboli dostatočne napojené.

Hlavným dôvodom, prečo váš trávnik v lete vyzerá ako mŕtvy, je nedostatok vody. Listy a steblá trávy vädnú a odumierajú bez akejkoľvek vlhkosti. Keď sa nad tým zamyslíte, presne to sa stane aj s okrasnými trávami! Potrebujú veľa vody, aby prežili. Takže ak ich nepolievate dosť, potom nakoniec pôjdu dole.

Tento problém môžete ľahko vyriešiť pravidelným polievaním trávnika po celý rok.

Ak stále máte problémy s trávnikom, môžete zvážiť použitie zavlažovacieho systému. Tieto systémy využívajú tlak vody na rozstrekovanie vody na trávnik. Tieto systémy môžete kúpiť v obchodoch s hardvérom alebo online. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach a modeloch v závislosti od množstva vody potrebnej pre váš trávnik. Napríklad jeden model dodávaný s 10-galónovou nádržou vystrekne 10 galónov vody za minútu. Tieto postrekovacie systémy sa zvyčajne inštalujú na váš trávnik, takže voda ide priamo do vašej trávy.

Leto je najlepším časom na kosenie trávnika. Je ľahšie kosiť kratšiu trávu v porovnaní s vysokou trávou. Ak máte ručný kosač, potom je najlepšie, aby ste trávnik kosili raz týždenne. Na malé plochy by mala stačiť jedna hodina. Väčšie trávniky budú samozrejme trvať dlhšie.

Ak máte elektrickú kosačku, môžete ju použiť na kosenie trávnika. Neodporúča sa však kosiť každý týždeň trávu jedným z nich. Jedným z dôvodov je to, že používajú veľa elektriny, a z dlhodobého hľadiska by to nebolo nákladovo efektívne. Ďalším dôvodom je, že tieto stroje môžu pri nadmernom používaní poškodiť váš trávnik. Trvanie priemerne veľkého trávnika bude trvať asi 2 hodiny. Takto získate zdravo vyzerajúci trávnik.

Ako vždy, po každom použití zachycovač trávy vyprázdnite. Táto časť je veľmi dôležitá, pretože odrezky začnú zapáchať, ak sú vo vnútri príliš dlho. Podľa potreby by ste mali tiež naostriť nože. O tom, kedy to urobiť, sa zvyčajne píše v užívateľskej príručke. Nikdy sa nepokúšajte odstraňovať odrezky z nožov, keď je stroj zapnutý.

Nakoniec udržujte svoju kosačku v dobrom stave čistením raz mesačne. Vonkajšie utrite handričkou navlhčenou vo vode. Nepoužívajte mydlo ani iné chemikálie, pretože by to mohlo poškodiť vonkajší povlak. Podľa potreby naolejujte nože a ďalšie mechanické časti.

Táto príručka obsahovala iba tie najnutnejšie základy, pokiaľ ide o starostlivosť o okrasné trávy. Existujú ďalšie faktory, ako napríklad príprava pôdy, vystavenie slnku a vetru a ďalšie, ktoré by ste mohli chcieť preskúmať.
V dnešnej dobe existujú automatizované zavlažovacie systémy, ktoré rovnomerne polievajú váš trávnik. Môže vám to ušetriť veľa času a úsilia, najmä ak máte veľký dvor. Ich inštalácia je samozrejme nákladnejšia, ale z dlhodobého hľadiska ušetríte peniaze, pretože nebudete musieť toľko platiť za účet za vodu.

Možno budete tiež chcieť skontrolovať, či vaše okolie nemá systém zliav na vodu. Ak sa zaregistruje dostatok ľudí, môžete získať zľavu z účtu za vodu. Informujte sa u miestnej samosprávy, či takýto program nemá.
Pri inštalácii zavlažovacieho systému by ste mali brať do úvahy veľkosť vášho trávnika. Nechceli by ste niektoré časti nad vodou a iné pod vodou. Pamätajte, že rôzne druhy trávy môžu vyžadovať rozdielne množstvo vody, aby zostali zdravé.

Váš sprinklerový systém by mal obsahovať pokyny na jeho inštaláciu. Ak ste niekoho najali, aby vám to dal do rúk, požiadajte ho o pokyny.

Väčšina sprinklerových systémov sa ľahko nastavuje. Ak ste si ho nainštalovali sami, nezabudnite zapnúť vodu a skontrolovať tesnosť. Pred prechodom na ďalší krok ihneď opravte prípadné netesnosti.

Všetko, čo musíte urobiť, je zvoliť si, ktorý typ hlavíc použijete na trávnik. Existuje veľa rôznych druhov hláv. Niektoré pokrývajú širokú oblasť, zatiaľ čo iné sa zameriavajú na jedno miesto. Môžete si vybrať jeden, ale pre stredne veľký trávnik by malo byť dobré jedno široké pokrytie.

Všetko, čo musíte urobiť, je rozhodnúť sa o časovači, ktorý ho bude ovládať. To je to, čo vášmu systému oznámi, kedy sa má zapnúť a vypnúť. Vyberte si časovač, ktorý je pre vás vhodný. Možno by ste tiež chceli získať záložný pre prípad, že by sa prvý pokazil.

Pri inštalácii systému umiestnite hlavy bližšie k oblastiam, ktoré potrebujú viac vody. Ak ich umiestnite príliš blízko, mohlo by to poškodiť trávnik, buďte preto pri premiestňovaní opatrní.