ako na to?

Ako sa starať o domáce rastliny?

Izbová rastlina nie je iba dekoratívnym predmetom, ale vo vašom dome hrá dôležitú úlohu. Dobrá izbová rastlina vám poskytne mnoho výhod, ako napríklad pohodlie, krásu a zdravie. Možno si myslíte, že sú na pohľad pekné, ale majú skutočne nejaký vplyv na náš život? Potrebujú vôbec polievať alebo čistiť? Koľko údržby je potrebných na to, aby boli zdravé? To sú niektoré z otázok, ktoré si môžete položiť pri zvažovaní, ktorá izbová rastlina by vyhovovala vašim potrebám.

Čo je vnútorná rastlina?

Izbová rastlina je druh kvitnúcej rastliny, ktorá rastie v interiéroch. Prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach od drobných sukulentov až po veľké tropické stromy. V dnešnom svete existuje viac ako 1 000 rôznych druhov rastlín, ktoré možno nájsť. Niektoré z týchto rastlín sú jedlé, iné sú jedovaté. Väčšina izbových rastlín spadá do jednej z dvoch kategórií; liečivé alebo okrasné.

Liečivé rastliny

Ide o rastliny, ktoré sa v tradičnej medicíne používajú už celé storočia. Mnohé z nich zahŕňajú bylinky ako mäta, oregano, rozmarín, šalvia a tymián. Medzi ďalšie patria kvety ako jazmín a muškáty. Jedlé kvety ako levanduľa a harmanček sú obľúbené aj pre svoje vône. Liečivé rastliny nie sú len skvelé na jedenie, ale po celé generácie sa používajú na liečenie rán, bolestí a iných chorôb.

Okrasné rastliny

Jedná sa o zďaleka najobľúbenejšie izbové rastliny súčasnosti. Často sa označujú ako dekoratívne rastliny, pestujú sa nielen pre svoj vzhľad, ale hlavne pre svoje kvety. Ruže, orchidey a tulipány vytvárajú nádherné kvety, zatiaľ čo paprade a bambus sú skvelými dekoratívnymi rastlinami.

Tipy na starostlivosť o izbovú rastlinu:

Ak ste v domácnosti nováčikovia, potom by ste mali zobrať niekoľko jednoduchých vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako si jednu zoberiete domov. Rôzne rastliny vyžadujú rôzne typy starostlivosti, ale je potrebné dodržiavať niektoré nevyhnutné kroky, bez ohľadu na to, aký druh rastlín máte. Najskôr budete musieť vašu rastlinu zaliať. Mali by ste to robiť raz týždenne a vždy mu dávajte dostatok vody, aby odtekala cez pôdu.

Ak je na dne hrnca podnos, vysypte prebytočnú tekutinu. Používanie balenej vody je dobrý nápad, pokiaľ nepoužívate destilovanú vodu. Je tomu tak preto, lebo v destilovanej vode chýbajú určité minerály, ktoré pomáhajú rastlinám prospievať. Ak vidíte, že vaša rastlina začína vädnúť (vyzerá vráskavo a ovisnuto), mali by ste jej okamžite dať vodu. Mali by ste tiež každú chvíľu skontrolovať pôdu, či nepotrebuje vodu.

Ak sa zdá byť suchý, mali by ste nastriekať trochu vody priamo na pôdu. Ak používate kvetináč bez podnosu na dne, mali by ste pred podaním vody vždy skontrolovať, či je pôda suchá. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je zdvihnúť hrniec a cítiť jeho váhu pred a po zalievaní.

Ďalším dôležitým faktorom pri starostlivosti o domáce rastliny je to, koľko slnka dostane. To bude závisieť od vašej konkrétnej rastliny, ale väčšina rastlín chce byť v dobre osvetlenej oblasti. Jasné slnečné okno je na to ideálne. Ak doma nemáte veľa okien, mali by ste zvážiť zaobstaranie si rastlinnej lampy alebo pestovanie svetla. Tieto svetlá by mali byť udržiavané asi 3 až 6 palcov od listov rastliny.

Pri premiestňovaní rastlín pod toto svetlo by ste mali vždy začínať pomaly tak, že im dáte niekoľko hodín denne pod svetlom a potom každých pár dní postupne zvyšujte čas. Na záver, ak chcete svojej rastline dopriať malú nádielku, môžete v zimných mesiacoch každú chvíľu nastriekať vodu na listy. Takto zostanú listy živé a zdravé.

S trochou úsilia a času by ste mali byť schopní dať svojim rastlinám potrebnú starostlivosť. K dispozícii je široký sortiment rastlín, takže si určite nájdete také, ktoré zapadnú do vášho životného štýlu. Len ich nezabudnite zaliať a každú chvíľu im doprajte trochu slnka a budete mať izbové rastliny, ktoré vydržia roky!

Škodcovia izbových rastlín

Bohužiaľ, bez ohľadu na to, ako čisto udržiavate svoj dom, vždy existuje šanca, že hmyz alebo iný škodcovia zamoria vaše izbové rastliny. Existuje mnoho druhov škodcov, ktoré napádajú rastliny, ale medzi najbežnejšie patria:

Mealybugs: Mealybugs sú malí škodcovia, ktorí majú voskovitý povrch, vďaka čomu vyzerajú ako malé kúsky bieleho prášku. Títo škodcovia zvyčajne napádajú rastliny, ktoré sú na menej slnečnom svetle, takže sa bežne vyskytujú na stonkách a listoch vašich izbových rastlín. Prvým znakom napadnutia je vädnutie listov, ktoré potom zhnednú a odumierajú. Múčniky môžete ošetriť insekticídnym mydlom, ale najskôr musíte odstrániť čo najviac napadnutej rastliny, vložiť ich do vrecka a opatrne ich vyhodiť, aby žiaden hmyz nezožral hmyz a nepriviedol ich do vášho domu.

Stupnica: Stupnica je malý hmyz, ktorý zvyčajne začína vyzerať ako malé hrčky na listoch. Prichádzajú v rôznych farbách a všetky vyzerajú skoro rovnako. Postupom času sa títo škodcovia zväčšujú a nakoniec vašu rastlinu zožerú.