tipy a triky

Ako rezať drážku v dreve pomocou vŕtačky

V tomto výučbe vám ukážeme, ako vyrezať drážku do dreva pomocou vŕtačky. Možno si myslíte, že je ťažké to urobiť, ale nebojte sa, nie ste sami! Ak ste pracovali na vlastných projektoch, pravdepodobne vás už vrtanie dier unavilo a rozhodli ste sa, že je čas na niečo nové. Teraz je ten pravý okamih, pretože existuje veľa spôsobov, ako vytvoriť drážky v dreve. Ak vás to skutočne zaujíma, mali by ste vyskúšať niektoré z týchto postupov.

Prvá metóda spočíva v vŕtaní otvorov do povrchu dreva a následnom použití pilníka alebo brúsneho papiera na ich vyhladenie. Táto metóda je ľahká, ale trvá dosť času, čo by sa dalo lepšie stráviť inými vecami.

Ďalším spôsobom výroby drážok v dreve je zapichovanie okrajov drážky. Táto metóda vyžaduje menej času ako predchádzajúca, vyžaduje však stále veľa úsilia.

Tretia metóda spočíva v vyrezávaní drážok do povrchu dreva pomocou noža a nejakého druhu nástroja, ktorý sa nazýva prípravok. Táto technika je veľmi podobná tomu, čo sme robili predtým, keď sme vyrezávali naše sloty do dreva pomocou frézky. Proces je oveľa rýchlejší ako prvá metóda, ale stále to vyžaduje určitý čas a úsilie.

Štvrtá metóda spočíva v použití špeciálneho nástroja nazývaného router. Pomocou frézky môžete vyrezať drážky na drevených povrchoch za zlomok času, ktorý by stačil na vykonanie iného nástroja. Aj keď sú smerovače dosť drahé, stoja za to peniaze, pretože sa dajú použiť na rôzne veci.

Chystáme sa vám ukázať, ako urobiť vŕtacie drážky do dreva. Táto metóda je najjednoduchší a najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť hrubšie drážky, ktoré sa vám pri stlačení nezlomia ani nezacvaknú. K tejto úlohe potrebujete iba elektrickú vŕtačku, vrták a ceruzku.

Veci, ktoré budete potrebovať:

Elektrická vŕtačka

Vrták

Ceruzka

Krok 1: Vŕtanie otvorov pre vrták

Najskôr vezmite ceruzku a označte miesto, kde chcete mať dieru. Pre väčšinu aplikácií by otvory mali byť od seba vzdialené jeden palec alebo dva palce, ale na rôzne účely existujú rôzne vzdialenosti, ktoré budete používať. Po vyznačení miesta zatlačte ceruzku do dreva asi o pol palca.

Teraz vezmite vŕtačku a na jej hornú časť nasaďte vrták, ktorý chcete použiť. Vo väčšine prípadov budete používať drevený vrták, ale pre iné materiály možno budete musieť použiť iný vrták. Pomaly začnite vyvŕtavať otvor a vyvíjajte rovnomerný tlak. Pri tom držte ceruzku proti drevu, aby sa nehýbala a nechala sa náhodou vtlačiť do novo vytvorenej diery.

Pokračujte v vytváraní otvorov, kým nedosiahnete požadovaný rozstup. Neponáhľajte sa, pretože aj keď je postup jednoduchý, môžete urobiť chyby, ak to neurobíte správne.

Krok 2: Nanesenie lepidla

Teraz, keď ste vo svojom dreve vytvorili otvory, je čas naniesť lepidlo. Typ lepidla, ktoré použijete, závisí od toho, aký druh dreva používate, a tiež od toho, na čo plánujete použiť drážky. V našom príklade použijeme lepidlo na drevo, ale môžete použiť aj lepidlo na horúce alebo superlepidlo, ak nemáte lepidlo na drevo.

Chyťte fľašu lepidla na drevo a trochu ju vytlačte z hrotu. Potom pomocou špáradla naneste lepidlo do otvorov. Musíte len dať lepidlo do spodnej časti otvoru, takže to nepreháňajte.

Akonáhle sú otvory plné lepidla, je čas vložiť svoje predmety do otvorov. Vezmite všetko, čo chcete umiestniť do otvoru, a pevne ho zatlačte do otvoru. Ak používate malé klinčeky alebo skrutky, opakujte tento postup, kým nie sú vyplnené všetky otvory.

Krok 3: Vyvíjanie tlaku

Keď je všetko na svojom mieste, je čas vyvinúť tlak. To zaistí, že všetko zostane na svojom mieste, a tiež pomôže lepidlo rýchlejšie zaschnúť. Ak používate malé nechty, niektoré knihy položte na drevo tak, aby sa zatlačili na nechty. Ak používate hrubé drevo a veľké skrutky, môžete na ne iba tlačiť.

Nechajte drevo nerušene stáť najmenej 12 hodín. Po uplynutí tohto obdobia môžete objekty vo vnútri dier odstrániť, ak chcete. Ak chcete drevo natrieť alebo zafarbiť, musíte najskôr túto časť urobiť pred nanesením lepidla a vložením predmetov dovnútra.