Ako rastú vlasy
Vlasy

Ako rastú vlasy

Krásne dlhé vlasy sú snom azda každej ženy. Bohužiaľ, nemáme všetky také šťastie, aby sme sa mohli popýšiť záplavou pekných hustých vlasov. Viete z akých zložiek sa vlasy skladajú a ako vlastne rastú? Ak nie, tak potom čítajte pozorne ďalej a určite sa dozviete niečo nové.

Každý jeden vlas sa skladá asi z 80% bielkovín, 10-15% vody, 5-10% tukov, pigmentov a minerálov. Poznáme dve časti vlasu, jednu nazývame vlasový stvol, rastie z kože, a druhá časť je vlasový korienok, ktorý sa nachádza pod povrchom kože.

Ako rastú vlasyVlasový stvol sa skladá z troch základných vrstiev. Vrchná vrstva sa volá kutikula alebo inak lupinatá vrstva. Jej význam spočíva v ochrannej funkcii vlasu. Za normálnych okolností táto vrstva vytvára hladký povrch, ak dôjde k jej poškodeniu, v dôsledku vnútorných alebo vonkajších faktorov, zmení sa na drsnú a vlasy vyzerajú nezdravo.

Vlas sa skladá z keratínu, ktorý tvoria bielkoviny. Tie sú zodpovedné za štruktúru a pružnosť vlasov.

Úlohou mazovej žľazy je produkovať maz, ktorý má udržať vlasy vláčne a hebké. Stáva sa, že žľaza produkuje mazu príliš veľa alebo naopak málo, vlasy potom môžu vyzerať sucho a drsne.

Naše vlasy rastú v rastovom cykle,  ktorý sa skladá z troch fáz: 1. Anagén, 2. Katagén, 3. Telogén. Prvá fáza, teda anagén je hlavnou rastovou fázou vlasu. V tomto momente je vlasový folikul najaktívnejší. Vo vlasovom korienku dochádza k rapídnemu množeniu rastových buniek, a tak sa začne vytvárať nový vlas. Čerstvý vlások získava keretín a začne si prerážať cestu z folikulu smerom von, cez póry na pokožke hlavy. Kým vlas rastie smerom nahor, von z tela, vlasový folikul zarastá hlbšie do kože, aby bol dostatočne vyživovaný.

Vlas rastie rýchlosťou zhruba 0,44 mm za deň. V prípade, že si vlasy nebude strihať počas trvania hlavnej rastovej fázy, mali by narásť do dĺžky okolo 32 až 129 cm. Dĺžka anagénovej fázy je u každého človeka individuálna, môže trvať od 2 až 8 rokov. V tomto štádiu sa nachádza približne 85% našich vlasov. Vlasy rastú najrýchlejšie v lete a najpomalšie na jeseň a v zime. Rast vlasov sa výraznejšie spomaľuje až po 70 rokoch života.

V poradí druhou fázou je katagén. Toto pomenovanie označuje prechodnú fázu vlasu, ktorá je súčasťou regenerácie vlasového folikulu. Vlas už svoj rast končí, ale ešte stále z pokožky hlavy nevypadne. Vlasový folikul sa v tomto štádiu zmenší asi o 1/6 zo svojej pôvodnej veľkosti, čo spôsobí, že vlasový korienok sa oddelí od prívodu krvi. V dôsledku rozpadu vlasového folikulu je vlas vytláčaný nahor. Katagénová fáza trvá obvykle 2 až 4 týždne.

Posledným tretím štádiom rastu vlasov je telogén. Je to oddychová fáza vlasu, kedy sa regeneruje vlasový korienok. Vlas nerastie, ale ešte stále drží vo vlasovom folikule. Pri podráždení pokožky sa však vlas uvoľní a vypadne. V tejto fáze sa permanentne nachádza zhruba 10 až 15% našich vlasov. Telogénová fáza trvá 2 až 4 mesiace.

Po poslednej fáze je rastový cyklus kompletný a celý kolobeh sa deje znova počínajúc hlavnou rastovou fázou. Začína sa tvoriť nový vlas a starý vlas je vytlačený z pokožky, teda vypadáva. Denne nám vypadne okolo 50 až 100 vlasov.