ako na to?

Ako prestať vyhadzovať peniaze bežnými spôsobmi

Vyhadzovanie peňazí bežnými spôsobmi je nielen zbytočné, ale aj nebezpečné. Tu je niekoľko rád:

 1. Nemíňajte svoje peniaze na veci, ktoré nepotrebujete alebo nechcete!
 2. Ak sa niečo zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak nie je!
 3. Nikdy nekupujte nič, za čo si nemôžete dovoliť zaplatiť!
 4. Ak niečo naozaj chcete, predtým, ako začnete míňať nejaké peniaze, najskôr požiadajte ostatných o radu!

Nasleduje niekoľko bežných spôsobov, ako ľudia zbytočne míňajú svoje peniaze:

 1. Nákup nepotrebných vecí, ktoré neslúžia inému účelu ako márnosti. Napríklad nákup drahých šperkov len preto, že vyzerajú pekne a vďaka čomu sa ich nositeľ cíti osobitne. Alebo kupovať oblečenie, ktoré vyzerá pekne na niekom inom ako na sebe.
 2. Utrácanie peňazí za veci, ktoré nie sú potrebné. Napríklad nákup auta, ktoré nebudete často používať, pretože si myslíte, že vďaka nemu budete vyzerať „cool“. Alebo zaplatenie dovolenky niekam, kam nie je dôvod ísť, pretože si myslíte, že vám poskytne „iný pohľad“ na život.
 3. Preplatok za niečo, napríklad kúpa auta, ktoré je predražené, alebo príliš veľa za položku, ktorá sa vám páči.
 4. Nákup zbytočných vecí. Napríklad míňanie peňazí za videohru, keď ich doma už máte desiatky, ktoré ste roky nehrali. Alebo si kúpite tenisky v hodnote 100 dolárov, keď získate rovnaký štýl a kvalitu za 20 dolárov menej.
 5. Snaha zapôsobiť na ostatných vecami, ktoré vlastníte, sú zbytočné alebo zbytočné vyhodené peniaze. Napríklad kúpa mimoriadne drahého automobilu len preto, aby si ostatní mysleli, že ste bohatí. Alebo kúpou obrovského sídla, aby si ľudia mysleli, že máte viac peňazí, ako naozaj máte.
 6. Zadĺžiť sa za položky, ktoré si nemôžete dovoliť alebo nepotrebujete. Napríklad získanie veľkej pôžičky na otvorenie firmy, ktorá pravdepodobne nebude mať úspech. Alebo získanie kreditnej karty len preto, aby zapôsobila na ostatných ľudí.

Nasleduje niekoľko bežných otázok, ktoré majú ľudia ohľadom plytvania peniazmi:

 1. Sú drahé veci vždy vyhodené peniaze?

Očividne nie! Existuje veľa vecí, za ktoré sa oplatí minúť veľa peňazí, napríklad kúpa pekného bicykla, ak ho každý deň používate v práci alebo v škole. Len sa uistite, že neprečerpáte prostriedky a nekúpite si niečo, čo si skutočne nemôžete dovoliť!

 1. Mám si kúpiť použité veci, ak si nemôžem dovoliť nové?

Nákup použitého tovaru je lepší ako nákup nového, ale sú s ním spojené určité riziká. Napríklad neviete, ako sa s položkou zaobchádzalo, skôr ako ste ju kúpili. Prvý deň, keď ho použijete, sa môže zlomiť! Nákup nového je často bezpečnejší, pretože obchod by mal zaručiť, že položka bude fungovať správne … aspoň vo väčšine prípadov.

 1. Existujú nejaké položky, ktoré sú vždy stratou peňazí?

Áno, je ich niekoľko. Napríklad hazardné hry sú vyhodené peniaze, pretože z dlhodobého hľadiska nie je možné nikdy vyhrať. Alebo môžete svoje peniaze minúť na niečo iné, čo vám zaručene prinesie pozitívnu návratnosť investícií, napríklad sporiaci účet. Nákup falošných predmetov tiež zvyčajne nie je dobrý nápad, pretože sa môžu poškodiť alebo poškodiť a nakoniec ich budete musieť aj tak vymeniť.

 1. Sú zberateľské predmety dobrou investíciou?

Na túto otázku je ťažké odpovedať, pretože záleží na položke. Napríklad vzácny výtlačok ktorejkoľvek známej knihy z prvého vydania môže v budúcnosti stáť za peniaze … ale iba v prípade, že si ju naozaj chcete nechať z osobných dôvodov. Pre finančný zisk ho nemusíte nevyhnutne predávať. Ak si však kúpite vzácnu mincu, len aby ste sa pokúsili na nej zarobiť, hodnota nemusí stúpnuť moc – ak vôbec. Rizikom môže byť aj kúpa falošného predmetu, pretože to nebudete vedieť, kým sa ho nepokúsite predať.

 1. Je v poriadku nakupovať na úver?

Nákup vecí za úver môže byť dobrý, ak ho môžete rýchlo splatiť. Mnoho ľudí si však zvykne používať svoje kreditné karty a potom ich nemôžu splatiť v plnej výške do dátumu splatnosti. Môže to spôsobiť, že budete platiť veľa ďalších poplatkov a platieb. Spravidla je lepšie kúpiť za svoju hotovosť iba to, čo si môžete dovoliť, a vyhýbať sa plateniu akýchkoľvek úrokov alebo iných poplatkov.

 1. Mám dostať pôžičku na začatie podnikania?

Toto je veľmi riskantný krok. Ak si nie ste úplne istí, že váš podnikateľský nápad bude ziskový, mali by ste hľadať iný spôsob, ako získať potrebné peniaze. To samozrejme nie je vždy ľahké pre mnohých ľudí, ale vziať si slabo platenú prácu, ktorá sa vám až tak nepáči, je lepšie ako prísť o všetky peniaze z neúspechu v podnikaní.

 1. Nudím sa. Je v poriadku ísť každú chvíľu minúť na seba trochu peňazí?

Iste, je to v poriadku raz za čas. Len to nepreháňajte a nezabudnite, že môžete robiť aj veľa bezplatných alebo lacných aktivít.