ako na to?

Ako pomôcť priateľovi s rakovinou?

1) Nie ste sami. Vždy sa nájdu ďalší ako vy, ktorí sa chcú spoločne prejsť vašou cestou. Na tejto ceste vám budú pomáhať vaši priatelia. Poradí vám, podelí sa o svoje vlastné skúsenosti a dokonca vás možno nejakým spôsobom povzbudí. Ak existuje jedna vec, ktorú majú všetci pacienti s rakovinou spoločnú, je to strach zo smrti. Keď stojíte pred touto realitou, musíte si uvedomiť, že vždy je pred vami ďalší deň. Možno sa občas budete cítiť ohromení, ale ak zostanete silní, nakoniec všetko vyjde.

2) Buďte k sebe láskaví. Nezbíjajte sa nad každým malým neúspechom alebo neúspechom. Proste stále choď! Pamätajte, že život ide ďalej a niekedy sa neúspechy dejú aj dobrým ľuďom. Musíte sa len vrátiť späť a skúsiť to znova.

3) Robte plány. Uistite sa, že ste pripravení na to, čo vás čaká. Naplánujte si presne, kam chcete ísť, kedy a koľko času tým strávite. Pripravte si mapu, aby ste nestratili prehľad o tom, kadiaľ vedie cesta.

4) Nájdite si so svojím časom niečo iné, ako sedieť a čakať na smrť, ktorá vám zaklope na dvere. Vždy sa zamestnajte a vynakladajte všetko úsilie na to, aby ste zostali pozitívni tým, že využijete maximum toho, čo máte.

5) Prijmite do života jednoduché veci. Vychutnajte si chvíle, vďaka ktorým sa vám oplatí žiť. Vážte si svojich blízkych a buďte vždy vďační za všetko, čo máte, nie za to, čo si myslíte, že vám chýba. Jediný okamih, kedy na čomkoľvek skutočne záleží, je práve teraz, tento okamih.

6) Nechajte svojich priateľov, aby vám pri tom pomohli. Môže prísť čas, keď budeš mať pocit, že si nad všetku nádej. Nechajte svojich priateľov, aby pri vás stáli a pomáhali vám cez drsné miesta života. Vo svojich priateľoch nájdete silu, o ktorej ste nikdy nevedeli, že ju máte.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hovorí: „Rakovina je spôsobená kombináciou vonkajších aj vnútorných dôvodov.“ Príčinou rakoviny je veľa rôznych faktorov, ako sú genetika, vek, pohlavie a strava. Keď bude čoraz viac ľudí fajčiť a znečistenie bude stále stúpať, tieto faktory budú naďalej zvyšovať mieru rakoviny v našej spoločnosti. „Americká rakovinová spoločnosť predpokladá, že v USA bude v roku 2014 diagnostikovaných asi 1 638 950 nových prípadov rakoviny a približne 589 430 úmrtí na rakovinu.“

Ako vidíte, rakovina je veľmi vážna záležitosť, s ktorou sa mnoho ľudí dennodenne potýka. Od toho, ako s tým žije, až po to, ako ním trpí milovaný človek, alebo dokonca s ním prehrá boj, môže mať rakovina obrovský dopad na každého.