ako na to?

Ako pomôcť novým izbovým rastlinám prispôsobiť sa vášmu domu?

1) Musíte si urobiť čas s aklimatizačným obdobím. Sú pripravené na použitie najmenej jeden mesiac. Ak čakáte príliš dlho, nemusí rásť dostatočne rýchlo alebo dokonca úplne odumrieť. Takže ak ich teraz chcete, je lepšie to urobiť hneď, ako neskôr, keď ešte nie sú také zdravé.

2) Rastliny prežijú tak dlho iba v interiéri bez slnečného žiarenia. Ak celý deň vypadnú, ochorejú. Uistite sa preto, že máte v miestnosti, kde plánujete svoje rastliny, nejaký zdroj svetla! (Ak tak neurobíte, nemá zmysel mať rastliny aj tak!)

3) Domácu rastlinu môžete umiestniť na poličku alebo podnos, ale nedotýkajte sa iných predmetov, ktoré by ju mohli poškriabať.

4) Nenechávajte svoje izbové rastliny celý deň na priamom slnku. To len žiadaš smrť! Ak však musíte, pokúste sa ich presunúť do rohu miestnosti, kde nebudú celý deň vyrušovaní.

Ako priviesť z izbičky nové izbové rastliny domov?

1) Vložte rastlinu (rastliny) do plastového vrecka alebo podobného obalu, ktorý je dobre zapečatený a označený svojím menom a menom druhu. Vrecko alebo nádoba by mali byť hore otvorené, nie zatvorené.

2) Pred prepravou novej izbovej rastliny zo škôlky domov položte jednu ruku na hornú časť tašky a vložte do nej novú rastlinu. Niekoľkokrát zhlboka vydýchnite a zadržte dych tak dlho, ako to pôjde. Oxid uhličitý vo vašom tele by mal spôsobiť ospalosť rastliny, čo pomôže pri procese prechodu.

3) Snažte sa udržiavať teplotu vzduchu vo vašom vozidle alebo inom prepravnom vozidle na normálnej úrovni. Ak je vzduch, keď sa doň dostanete, veľmi horúci alebo veľmi studený, počkajte, kým sa vyrovná, až potom svoje nové izbové rastliny preveziete domov.

4) Po príchode domov čo najskôr premiestnite svoje nové rastliny z tašky alebo kontajnera do oblasti ich posledného pestovania. Ak to znamená preprava von, urobte to ihneď po vybratí z tašky.

Ako sa starať o izbové rastliny?

Nasledujúce informácie by mali byť užitočné pre niekoho, kto sa chce starať o izbové rastliny. Kľúčom k udržaniu vašich rastlín nažive a zdravých je zabezpečiť, aby dostávali správne množstvo slnečného žiarenia, vody a živín. Ďalej nájdete niekoľko rád, ktoré by mali pomôcť vašim rastlinám prospievať.

Svetlo:

Väčšina ľudí rada umiestňuje svoje izbové rastliny blízko okna alebo na iné miesta, kde môžu počas dňa získať prirodzené osvetlenie. Určite by ste mali nechať svoje rastliny aspoň časť dňa vyhrievať sa na slnku, ale nechcete ich nechať prehriať. Ak sú vaše rastliny umiestnené na priamom slnečnom svetle, bude ich musieť každých pár hodín premiestniť na tmavšie miesto. Niektoré rastliny tiež rastú lepšie pri menšom slnečnom svetle. Nezabudnite svojim rastlinám dať dobrý čas predtým, ako ich umiestnite na trvalé miesto.

Voda:

Väčšina rastlín by mala byť napojená len toľko, aby bola pôda na ich koreňovej úrovni vlhká. Nechcete, aby sa topili alebo aby vám nevyschli. Ak neviete, či je pôda dostatočne vlhká, môžete do nej vždy strčiť prst a cítiť sa okolo. Ak je na úrovni koreňov sucho, je treba vaše rastliny zaliať. Keď ich budete polievať, uistite sa, že ich polievate vodou okolo koreňov, a nie okolo listov alebo stonky. To môže spôsobiť rast plesní a plesní.

Hnojivo:

Väčšina rastlín nebude potrebovať ďalšie hnojivo, najmä ak má dostatok slnečného žiarenia a vody. Niektoré rastliny to ale budú potrebovať občas. Konkrétne hnojivo nájdete v miestnom obchode s škôlkami alebo domácimi potrebami. Správne dávkovanie a spôsoby aplikácie dodržiavajte všetky pokyny uvedené na obaloch.

Údržba:

Okrem zalievania, hnojenia a umiestňovania rastlín na správne miesta nie je toho veľa iného. Len ich často kontrolujte, či sa ich potreby nezmenili. Môžete ich premiestňovať tak často, ako chcete, pretože väčšina rastlín sa veľmi ľahko prenáša z jedného miesta na druhé. Ak si tiež nemyslíte, že svoje rastliny budete môcť polievať dlho, napríklad na predĺženú dovolenku, nezabudnite na nich, kým sa o ne postaráte.

Zoznam najlepších izbových rastlín:

Nižšie je uvedený zoznam najlepších rastlín pre interiér podľa rôznych kategórií. Rastliny sme rozdelili do kategórií, aby sme vám uľahčili hľadanie typu rastliny, ktorá vyhovuje vašim potrebám.

Čistenie vzduchu:

Existuje niekoľko rastlín, ktoré môžu pomôcť odstrániť škodlivé toxíny a ďalšie vzduchom prenášané častice z vášho vnútorného prostredia. Medzi tie najlepšie na tento účel patria:

Aloe Vera

Aloe Vera, tiež známa ako liečivá rastlina, môže celkom dobre rásť v interiéroch a má silné, mäsité listy, ktoré jej pomáhajú prežiť za menej ako požadovaných podmienok. Nielen, že táto rastlina pomáha odstraňovať toxíny zo vzduchu, ale tiež veľmi pomáha vašej pokožke.

Peace Lily

Jedná sa o veľmi krásnu rastlinu, ktorá má biele kvety a rastie najlepšie v tieňovaných oblastiach. Peace Lily pomáha odstraňovať toxíny, ako je formaldehyd, ktorý je bežný