ako na to?

Ako položiť koberec?

1) Vyberte si materiál pre svoju podlahu

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zvoliť materiál pre vašu podlahu. Chcete niečo, čo vašu novú podlahu nepoškriabe alebo ju rovnako nepoškodí. V súčasnosti existuje veľa druhov materiálov, ale na podlahové krytiny sa používajú iba dve hlavné kategórie materiálov: drevo a vinyl. Drevo je najbežnejším typom podlahovej krytiny. Vinyl je veľmi populárny druh podlahovej krytiny. Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody, preto si vyberte taký, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Drevené podlahy: Drevo je zvyčajne lacnejšie ako iné druhy materiálov, ale nemusí trvať tak dlho ako iné. Drevené podlahy majú tendenciu sa v priebehu času zaprášiť v dôsledku prachu z nábytku a iných vecí, ktoré na nich ležia (a sú zvyčajne vystavené vlhkosti). Drevené podlahy majú tiež tendenciu byť menej odolné ako iné druhy materiálov.

Vinylová podlaha: Vinyl je lepšou voľbou, pretože vydrží dlhšie ako drevo a má tendenciu vyzerať tiež krajšie. Vinylové podlahy sa tiež ľahšie čistia, pretože nevyžadujú časté čistenie drsnými chemikáliami, ako to robia drevené podlahy. Ak hľadáte nový podlahový materiál, zvážte výber vinylu namiesto dreva alebo vinylu namiesto kovu.

2) Ak potrebujete, najmite si profesionála na inštaláciu

V niektorých prípadoch môže byť dobrý nápad najať si odborníka, ktorý by urobil inštaláciu za vás. Pri pokuse o vlastnú inštaláciu podlahy môže dôjsť k mnohým vážnym zraneniam. Pády sú pri inštalácii podláh veľmi časté, takže najatie profesionála so skúsenosťami vám pomôže zabrániť možným nehodám. Najatie profesionála vás môže stáť trochu viac peňazí, ale vaše zdravie a bezpečnosť sú tu na rade, takže môžete tiež minúť trochu viac peňazí, aby ste boli v bezpečí.

3) Získajte správne nástroje a spotrebný materiál

Ak sa chystáte podlahovú inštaláciu robiť sami, budete pre svoju prácu potrebovať základné nástroje a materiály. Budete potrebovať nástroje na správne rezanie podlahových materiálov alebo môžete použiť predrezané materiály. Okrem nástrojov a materiálov budete potrebovať aj niektoré predmety, ktoré vám pomôžu lepšie položiť podlahu, napríklad lepidlá a nechty. Ak potrebujete na vykonávanie práce nejaké špecializované nástroje, určite si ich zaobstarajte tiež.

4) Podlahový materiál položte

Posledným krokom pri inštalácii vašej podlahy je položenie materiálu. Do tohto bodu by ste už mali mať všetko pripravené, takže dostať materiál dole by mala byť dosť jednoduchá úloha. Budete musieť zmerať povrch podlahy a rozrezať podlahové materiály na veľkosť. Po rozrezaní materiálov na veľkosť môžete začať s ich ukladaním, počnúc od jednej strany miestnosti a postupujúcim smerom k celej miestnosti. Potom budete chcieť okraje podlahového materiálu pribiť, aby sa z koberca nevytiahol.

5) Udržujte miestnosť v čistote a robte údržbu

Po nainštalovaní novej podlahy budete musieť udržiavať podlahu čistú a udržiavanú, aby vyzerala pekne a chránila samotnú podlahu. Je dôležité, aby ste svoju novú podlahu nevystavovali extrémnemu teplu alebo vlhkosti, pretože by sa mohla podlaha zdeformovať alebo poškodiť. Vždy sa uistite, že pri čistení podlahy používate správny čistiaci roztok a že najskôr otestujete v rohu cesty, aby ste nepoškodili podlahu.
Podlaha je veľmi dôležitou súčasťou vášho domova, preto je dobré ísť s niečím, s čím budete spokojní po mnoho ďalších rokov. Vďaka správnym podlahovým materiálom a správnej inštalácii môžete získať podlahu, ktorá bude vyzerať skvele a vydrží roky.