ako na to?

Ako pestovať melón?

Vodové melóny sú jedným z najobľúbenejších druhov ovocia na svete. Pestujú sa veľmi ľahko a vyžadujú len malú pozornosť od kohokoľvek okrem vašich vlastných rúk. Možno ste počuli, že vodné melóny potrebujú počas svojho rastu slnečné svetlo alebo dokonca umelé svetlo, ale okrem bežnej zálievky v skutočnosti nepotrebujú nijaké špeciálne ošetrenie. Pri pestovaní melónov by ste však mali pamätať na určité veci.

1) Nesaďte príliš skoro: Väčšina odrôd vodných melónov prinesie ovocie až potom, čo dosiahnu výšku okolo 60 cm. Ak sa ich pokúsite vysadiť príliš skoro, nebudú mať dostatok slnečného žiarenia a rastliny neprinesú ovocie.

2) Zalievajte ich dvakrát ročne: Vodné melóny musia počas vegetačného obdobia dostávať dostatok slnečného svitu, aby neusínali. Preto je najlepšie polievať ich dvakrát ročne. Keď je teplé počasie, môžete ich polievať raz ráno a večer znova. Ak je zima, mali by ste ich polievať pred východom a po západe slnka.

3) Vyberte najživšiu rastlinu: Melóny by mali byť vysadené na slnečnom mieste, kde majú dostatok svetla. Ak ich pestujete v nádobách, potom je najlepšie použiť vedro s objemom 5 galónov. Môžete ich tiež zasadiť priamo do svojej záhrady, pokiaľ im poskytnete dostatok miesta (najmenej 3 stopy). Vyhľadajte najrušnejšiu rastlinu vo svojom klastri a pred transplantáciou ostatných ju oddeľte.

4) Medzi každým melónom nechajte 2 stopy: Vodné melóny rastú najlepšie, keď majú veľa miesta. Medzi každým melónom by ste mali ponechať aspoň dva stopy a môžete pridať ďalšie, ak chcete. Ak máte dostatok priestoru, môžete vysadiť aj viac riadkov. Je lepšie začať s príliš veľkým priestorom ako s nedostatkom.

5) Pridajte hnojivo: Melóny by ste mali hnojiť skôr, ako ich zasadíte. Ak používate komerčné hnojivo, pridajte do pôdy jeho slabý roztok. Po nanesení ju dobre zavlažte a potom nechajte pôdu vyschnúť skôr, ako zasadíte melóny.

Ako pestovať melón v kontajneri

Vodové melóny potrebujú veľa priestoru, aby mohli správne rásť. Ak ich chcete pestovať v nádobách, budete potrebovať veľmi veľkú (najmenej 32 galónov). Naplňte ju zalievacou zmesou a potom zasaďte svoje melónové semiačka. Pôdu by ste mali neustále udržiavať vlhkú, ale dbajte na to, aby nebola premočená. Rastlina bude pripravená na zber asi za 90 dní.

Keď začnete pestovať melóny vo veľkých nádobách alebo v nádobách pre malý chov, rýchlo si uvedomíte dôležitosť treláže. Vinice rastliny rýchlo prevezmú všetko, čo im príde do cesty, pokiaľ nebudú udržiavané na uzde a nebudú trelované. Ďalej nájdete viac informácií o tom, ako zasadiť semená melónu.

Ako sadiť semená melónu

Melóny sa ľahko pestujú, ale potrebujete na to dlhé vegetačné obdobie. Vyžadujú tiež veľa priestoru, takže ak žijete v malom byte alebo v mestskom dome, nebudete ich môcť pestovať. Tiež sú to veľmi smädné rastliny, takže si vyberte miesto, kde máte ľahký prístup k vode.

Vodové melóny sú veľmi odolné rastliny, ale tiež potrebujú trochu TLC. Ak je príliš horúce počasie, nakoniec sa stresujú a kvalita melónov tým bude trpieť. Dobrým tipom je zasadiť ich na okraj lesa, pretože tieň pomôže zabrániť prílišnému zahriatiu melónov. Tu je niekoľko rád, ako zasadiť semená melónu:

Veľkosť pôdy a melónu: Keď pestujete melóny, budete potrebovať veľa priestoru na rozšírenie viniča. Medzi vinicami by ste mali mať priestor najmenej 5 stôp, aby mohli rásť. To isté platí pre pôdu. Chcete sa ubezpečiť, že je pekný a mäkký, aby vinič mal nejaké korene.

Poskytnite náležitú podporu: Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je mriežkový systém. Mnoho ľudí iba položí palice cez zem a zaviaže k nim vinič, ale nebude to dobre fungovať, pokiaľ neplánujete dopestovať iba jeden melón. Je lepšie postaviť mini plot pomocou PVC rúrky a potom k tomu pripevniť vinič. Namiesto plotu môžete použiť aj sieť.

Kontrola škodcov a chorôb: Rovnako ako väčšina rastlín, aj melóny môžu prilákať najrôznejšie chyby, ktoré ich chcú zjesť, a zničiť ich. Je dôležité, aby ste podnikli kroky na ich čo najrýchlejšiu elimináciu. Mali by ste tiež vedieť o určitých chorobách, ktoré ovplyvňujú vodné melóny, ako napríklad vädnutie fusária a vírus mozaiky. Tu sa dozviete, ako chrániť svoje rastliny pred týmito chorobami.

Zber melónov

Pri pestovaní vodových melónov pravdepodobne nebudete schopní zozbierať ich naraz. Niektorí v skutočnosti môžu dozrieť skôr, ako ostatní. Aj keď si môžete nakrájať na nezrelý melón, aby ste zjedli jeho vnútro, nie je to také chutné ako zrelý kúsok sladkého melónu. Naozaj nie je také ťažké zistiť, či je melón zrelý alebo nie. Tu je niekoľko vizuálnych znakov, ktoré môžete hľadať: