ako na to?

Ako pestovať kapustu: Tipy na pestovanie

Kel je jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny na svete. Ľudia ho milujú, pretože je taký všestranný a chutný. Rastie dobre v takmer akomkoľvek podnebí, ale jeho chuť je najlepšia, keď sa pestuje vonku. Kel môžete pestovať, aj keď nemáte veľa miesta alebo peňazí, len sa uistite, či je vaše pH v pôde neutrálne (5,0) alebo mierne zásadité (6,8). Ak chcete pestovať kel v skleníku, potom sa uistite, že teplota zostáva po celý rok medzi 55 ° F a 70 ° F.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zvoliť dobré miesto, kde budete sadiť svoje rastliny kelu. Existuje mnoho rôznych typov miest, napríklad kvetinové záhony, zeleninové záhrady, záhony skalky a ďalšie. Vyberte si miesto, kde nebude príliš veľa slnečného žiarenia alebo okolo nebude fúkať vietor.

Pri výbere miesta sa uistite, či má dostatok priestoru na to, aby sa vaše rastliny mohli rozložiť. Uistite sa, že je pôda sypká a piesčitá. Uistite sa tiež, že v blízkosti nie je nič iné, čo by mohlo poškodiť vaše rastliny.

Keď si vyberiete vhodné miesto, vyhrabte zeminu a položte štrk alebo okruhliaky. Vyplňte všetky otvory nečistotami, až kým sa nedostanete na vrchol kopca, kde budete sadiť svoje semená kelu.

Ďalej musíte zaliať hornú vrstvu nečistôt, kým nebude úplne nasiaknutá vodou. Stále pridávajte vodu, kým nie je všetko nasiaknuté. Potom môžete začať s výsadbou kapusty.

Môžete pestovať rôzne druhy kelu, musíte sa však ubezpečiť, že získate správny druh semien. Skontrolujte v balíkoch informácie o tom, ako ďaleko by mali byť jednotlivé druhy zasadené. Každé osivo rozmiestnite najmenej 2 palce od seba a zakryte ho voľnou zeminou. Pôdu udržiavajte vlhkú, aby semená nevyschli.

Ak chcete svojej záhrade dodať šmrnc, zasaďte do rôznych častí vašej záhrady niekoľko rôzne zafarbených semien kelu. Ak pestujete kapustnicu prvýkrát, vysaďte najmenej šesť rôznych druhov kapusty, takže ak niektoré zlyhajú, zostanú vám ďalšie, ktoré budú úspešné.

Či už sadíte kel skoro alebo neskoro v roku, budete musieť svoje rastliny chrániť pred zamrznutím. Ak žijete v chladnom podnebí, budete musieť rastliny pokryť prikrývkou, ak hrozí nebezpečenstvo mrazu. Aj dve alebo tri hodiny by mohli vaše rastliny poškodiť, preto sa uistite, že sú v bezpečí!

Ak žijete v horúcom prostredí, kde je teplota často vyššia ako 85, potom by ste mali svoju zimnú kapustu vysadiť. Zaistíte tak, že vaše rastliny nebudú cez deň trpieť príliš veľkým teplom a v noci sa môžu ochladiť.

Kale nepotrebuje príliš veľa kŕmenia, ale môže pomôcť, ak do pôdy pridáte nejaké hnojivo. Ak chcete ušetriť peniaze a čas, môžete namiesto toho použiť kompost, ktorý dodá pôde potrebné živiny a štruktúru.
Ak chcete zalievať rastliny kelu, dbajte na to, aby ste zaliali iba pôdu a nie listy. Je to tak preto, lebo kel nemá rád mokré nohy a ochorie, ak stojí príliš dlho vo vode. Namiesto použitia hadice môžete svoje rastliny zaliať zálievkou.

Svoju kapustu budete musieť chrániť pred škodcami a chorobami tak, že budete mať na pamäti všetky problémy, ktoré sa vyskytnú. Dajte si pozor na čokoľvek neobvyklé, ako je zmena farby listov alebo drobného hmyzu, ktorý si vytvoril domov vo vašej záhrade. Zbavte ich akýchkoľvek škodcov alebo chorôb skôr, ako sa rozšíria.