ako na to?

Ako opraviť plesnivé okná?

Zhnité okná sú jedným z najbežnejších problémov, ktorým ľudia čelia, keď chcú renovovať svoj domov. Sú tiež jedným z najdrahších. Ak má váš dom zhnité okná, bude ich oprava stáť veľa peňazí.

Existuje niekoľko vecí, ktoré je potrebné urobiť, ak máte nádej na správne upevnenie týchto okien. Jednou z prvých vecí, ktorú je potrebné urobiť, je zbaviť sa všetkých starých farieb a iných zvyškov, ktoré sa hromadia vo vnútri okien. Potom budete musieť vyčistiť trhliny a štrbiny, cez ktoré presakuje voda. Možno budete tiež chcieť vymeniť niektoré alebo celé sklo za niečo nové, aby už nepraskalo. Nakoniec budete chcieť utesniť a zvetrať okenný rám, aby už voda nevnikla.

V zásade je to všetko, čo musíte urobiť, ak chcete opraviť akékoľvek zhnité okná vo vašej domácnosti. Existuje samozrejme niekoľko rôznych spôsobov, ako to môžete urobiť, a bude sa to líšiť od situácie k situácii.

Napríklad, ak máte okno, ktoré má len pár prasklín, pravdepodobne vám môže uniknúť iba výmena skla. Toto je zďaleka najlacnejšie a najjednoduchšie riešenie problému. Ak to urobíte dobre, malo by to vydržať dobre.

Na druhej strane, ak vaše okno utrpelo veľké poškodenie vodou, pravdepodobne budete musieť vymeniť veľké časti dreveného rámu a skla. To bude samozrejme nákladnejšie ako len výmena samotného skla, ale určite to bude oveľa robustnejšie ako len jeho vlastná oprava. V skutočnosti, ak si na prácu najmete profesionála, bude to statívnejšie, ako to bolo, keď bol okenný rám úplne nový!

Samozrejme vždy existuje nukleárna možnosť, pri ktorej sa úplne zbavíte okna a utesníte stenu. Je to oveľa lacnejšie ako výmena okenného rámu alebo skla, ale drasticky to zmení vzhľad a dojem konkrétnej steny. Toto by mohlo byť dobré riešenie, ak je daná miestnosť na vonkajšom obvode vášho domu a príliš si na ňu nezvykne.

Stručne povedané, je len na vás, ako sa k tomuto problému postavíte, ale bez ohľadu na to, čo robíte, určite ušetríte veľa peňazí za najatie profesionála, ktorý za vás urobí prácu.

Ak opravujete starý dom alebo budovu, existuje veľká šanca, že v určitom okamihu budete musieť opraviť zhnité okná. Je to nevyhnutné. Platí to najmä vtedy, ak je budova skutočne stará.

Prečo? Jednoducho povedané, staršie okná jednoducho neboli vôbec dobré. K tomu prispieva niekoľko faktorov. Po prvé, techniky, ktoré sa používali na ich výrobu, boli vtedy veľmi odlišné, takže na prvom mieste neboli také silné. Mnoho starších budov je navyše vyrobených z oveľa lacnejších materiálov. Skombinujte slabšie materiály so slabšími okennými rámami a máte recept na katastrofu.

Takže ak je váš dom starý, pravdepodobne budete musieť niekedy opraviť niekoľko zhnitých okien. Preto sme tu, aby sme vám poskytli niekoľko rád, ako to dosiahnuť. O niektorých vyššie spomenutých veciach sa nebudeme príliš rozpisovať, pretože je to celkom zrejmé (napríklad odstránenie rámu z okna), ale dáme vám niekoľko pokročilejších tipov, ako k tejto práci pristupovať, takže čítajte !

Samozrejme, skôr ako začnete niečo rozoberať, mali by ste vypnúť napájanie okna. Spravidla sa to robí vypínačom na paneli ističa, nezabudnite však vypnúť ten pravý, pretože sa tým ovláda nielen okno, ale aj okolitý rám. V prípade pochybností ich všetky vypnite a všetky označte štítkom, keď ich znova zapínate, aby ste vedeli, ktorá z nich je správna.

Po vypnutí napájania odskrutkujte skrutky držiace rám okna dovnútra. Začnite rám voľne povoľovať, počnúc hornou časťou. Ak vám to pomôže, môžete na to použiť plochý skrutkovač (ako je to znázornené na obrázku), ale ak je okno skutočne dobre zaseknuté, možno si budete musieť skrutkovač vzdať v prospech klieští.

Keď máte rám dostatočne uvoľnený, aby ste ho mohli z rámu zdvihnúť, urobte to. Ďalej na vnútornej strane rámu budete chcieť odstrániť tmel, ktorý držal rám na mieste. Tmel na to funguje skvele, ale v prípade potreby môžete použiť aj plochý skrutkovač alebo dokonca prst.

Po odstránení tmelu oblasť umyte vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky guľôčok. Zaistíte tak dobrú priľnavosť medzi novým drevom a okenným rámom.

Teraz ste pripravení nainštalovať svoje nové drevo. Aby ste to dosiahli, budete musieť vyrezať zhnitý kus dreva a vymeniť ho za nový. Môžete tu byť kreatívni a prísť s akýmkoľvek tvarom, ktorý považujete za najlepší na vyplnenie priestoru, ktorý zanechalo zhnité drevo. Ak by ste chceli, mohli by ste použiť aj kúsok šrotu 2×4.