Móda

Ako odstrániť plesne zo semišových topánok?

Pleseň je jedným z najbežnejších problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť pri vašom koženom tovare. Niektoré druhy plesní nie sú škodlivé, ale niektoré druhy môžu spôsobiť zdravotné problémy alebo dokonca viesť k smrti. Ak vás zasiahol akýkoľvek druh plesní, budete vedieť, čo tým myslím. Pokiaľ ide o odstránenie plesní zo semišových topánok, môžete vyskúšať rôzne metódy.

Na čistenie formy môžete použiť bielidlo alebo iné chemikálie. Tieto metódy môžu fungovať dobre, ak nechcete riskovať poškodenie podrážky vašej topánky chemickými výrobkami. Pred použitím týchto metód bude možno potrebné vymeniť všetky topánky za nové. Inokedy ich možno budete chcieť nechať len tak a nechať prírodu, aby sa vydala.

Ďalšou metódou by bolo namočenie semišových topánok do vody. Táto metóda je veľmi účinná pri odstraňovaní plesní zo semišových topánok. Vyžaduje si to však čas a trpezlivosť. Možno budete musieť topánky niekoľkokrát umyť, kým nebudú úplne plesnivé. Ďalšou možnosťou je použiť zmes sódy bikarbóny a octu. Sóda na pečenie a ocot fungujú veľmi dobre pri odstraňovaní plesní zo semišových topánok bez toho, aby príliš poškodili podrážky vašej topánky.

Môžete tiež vyskúšať iné prírodné metódy. Jedným z nich je použitie niektorých éterických olejov. Na odstránenie plesnivého zápachu z topánok môžete použiť olej z čajovníkového oleja alebo levanduľový olej. Nie je však veľmi účinný pri odstraňovaní plesní a môže chvíľu trvať, kým plesnivý zápach úplne zmizne.

Ďalšou možnosťou, ktorú máte, je umiestniť topánky na slnko. Slnečné lúče zabíjajú plesne a topánky by po niekoľkých dňoch mali byť bez zápachu. Môžete tiež použiť teplo na potlačenie plesní, ktoré vám rastú na topánkach. Pomocou sušiča vlasov ho nastavte na horúci a nasmerujte horúci vzduch do topánky. To by malo zabiť všetku pleseň, ktorá narástla vo vnútri topánky.

Môžete tiež použiť mrazničku na odstránenie plesní z koženého tovaru. Položte topánky do igelitového vrecka a vložte ich do mrazničky. Topánky nechajte v mrazničke najmenej 48 hodín. Takto zabijete všetky plesne, ktoré vám mohli vyrásť vo vnútri topánok.

Ak chcete z kože odstrániť pleseň, potom je to najlepšie pomocou suchej špongie. Môžete tiež vyskúšať použitie zubnej pasty, ktorá však môže, ale nemusí, fungovať tak, ako by ste dúfali. Niektoré druhy plesní je možné odstrániť zo semišu alebo kože iba pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov. V niektorých prípadoch sa budete musieť zbaviť plesní bez poškodenia kože alebo semišu.

Existuje mnoho metód, ktoré môžete použiť na odstránenie plesní z koženého tovaru. Kľúčom je nájsť ten, ktorý funguje dobre a príliš nepoškodzuje vaše topánky. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych metód, kým nájdete ten, ktorý vám vyhovuje. Pred nanesením čistiaceho prostriedku na kožené výrobky si vyskúšajte malú plochu.
Budete potrebovať: Plátno, Voda
Krok 1: Naneste vodu
Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je naniesť trochu vody na handričku. Vlhkou handričkou zotrite všetky plesne, ktoré môžete vidieť na svojom koženom tovare. Mali by ste byť schopní ľahko utrieť viditeľné plesne z topánok, keď sú mokré.
Krok 2: Naneste prostriedok na čistenie kože
Pri čistení koženého tovaru sa dôrazne odporúča používať špecializovaný čistiaci prostriedok. Tieto typy čistiacich prostriedkov sú navrhnuté tak, aby špecificky odstraňovali plesne z kože a zároveň pokožku chránili a vyživovali.
Krok 3: Pracujte od obvodu
Pracujte od vonkajšieho okraja škvrny smerom do stredu. S utierkou používajte malé kruhy alebo pohyb nahor a nadol. Nepoužívajte pohyb tam a späť, pretože by to mohlo náhodne rozšíriť formu ďalej do materiálu.
Krok 4: V prípade potreby použite viac čističa
Forma by sa mala z vašej kože začať odvíjať do niekoľkých minút po jej vyčistení. Ak však zistíte, že pleseň neodlieza, môžete na túto oblasť použiť nejaký čistič. Najskôr vyskúšajte malú plochu, aby ste zistili, či čistič nepoškodzuje kožu.
Krok 5: Naneste chránič
Akonáhle dokončíte čistenie kože, budete si musieť nasadiť nejaký chránič kože. To pomôže udržať materiál pevný a v budúcnosti ho chrániť pred plesňami.
Pleseň sa dá z kože odstrániť, ale dá sa jej zabrániť aj údržbou. Kožený tovar uskladnite na suchom a chladnom mieste, napríklad na cédrovej truhlici alebo v skrini. Môžete si tiež kúpiť špeciálne boxy na topánky, ktoré majú v sebe zabudované cédrové kadidlo, aby vaše topánky voňali sviežo.
Mali by ste sa tiež ubezpečiť, že kožené predmety nie sú vo vlhkom alebo mokrom prostredí. Ak vám topánky alebo iný kožený tovar navlhnú, mali by ste ich okamžite vytiahnuť z nôh a nechať prirodzene vyschnúť na chladnom a suchom mieste. Vaša pokožka bude stále svieža a čistá, aby ste zabránili množeniu plesní vo vnútri alebo na nich.
Ak budete postupovať podľa týchto tipov, vaše kožené predmety by vám mali vydržať mnoho ďalších rokov.