ako na to?

Ako odstrániť lepidlo na vlasy z oblečenia?

Ak hľadáte spôsob, ako z vlasov dostať lepidlo na vlasy, možno budete chcieť čítať ďalej. Ak nie, pokračujte v čítaní na svoje vlastné riziko!

Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť, je odstrániť lepidlo z oblečenia. Potrebujete nejaký druh rozpúšťadla alebo čističa, ktorý rozpustí lepidlo a uľahčí vám vyzliekanie oblečenia. Napríklad, ak máte bavlnenú košeľu, môžete použiť lieh. Trochu to ide dlho, takže s riešením to nepreháňajte.

Po odstránení lepidla z odevu ich všetky dôkladne umyte a pred opätovným nasadením dobre osušte. Nedávajte si žiadne nové šaty, kým nebudú tiež úplne vysušené.

Možno si myslíte, že použitie laku na vlasy bude fungovať, ale nie je to tak, pretože lak na vlasy obsahuje chemikálie, ktoré reagujú s lepidlom. Mydlo funguje lepšie ako lak na vlasy, pretože neobsahuje tieto druhy chemikálií.

Ďalšou možnosťou je pokúsiť sa taviť lepidlo pomocou fúkacej baterky alebo teplovzdušnej pištole. Buďte však opatrní, roztavenie lepidla môže spôsobiť iné veci, ako sú spálenie dier na pokožke alebo dokonca vážne popáleniny, ak sa použijete neopatrne.

Na oblečenie sa neodporúča používať acetón, ktorý je bežnou súčasťou odlakovačov. Pri odstraňovaní lepidla je veľmi efektívny, ale môže poškodiť odev, najmä ak zostáva príliš dlho. Nikdy by sa nemal používať na hodváb alebo kožené výrobky.

A nezabudnite tiež na to, že sa vaše oblečenie nesmie nikdy dotýkať podlahy, pretože ho tak ľahko zašpiníte a budete musieť vyprať.

Toto je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť dostať lepidlo z oblečenia. Je ich viac, takže ak potrebujete viac informácií, pokračujte v čítaní.

Tipy, ktoré vám pomôžu pri lepení odevov

Lepidlo je lepkavý lepiaci tmel, ktorý sa dá použiť na rôzne účely. Aby sa z toho niečo dalo, vyžaduje si zručnosť a trpezlivosť. Lepidlo sa zvyčajne používa pre umelecké remeslá. Používa sa tiež na opravu niečoho a dokonca sa používa aj pri niektorých druhoch potravín.

Ak ste nikdy predtým nemali skúsenosti s lepidlom, nie ste sami. Mnohé nie. Ak by ste s ním chceli získať nejaké praktické skúsenosti, tu je niekoľko rád, ktoré vám môžu pomôcť pri odstraňovaní lepidla z oblečenia.

Tip číslo 1: Použite trenie alkoholu na lepenie odevov

Alkoholový trením uvoľníte lepidlo na oblečení a ľahšie sa z neho dostanete. Je dobré používať na látky ako bavlna, pretože je jemná a nepoškodí farbu.

Pamätajte, aby ste alkoholový tampón nenechávali príliš dlho v priamom kontakte s tkaninou, pretože by sa mohol poškodiť rovnako ako voda.

Táto metóda nemusí fungovať dobre na iných tkaninách, takže je vždy dobré urobiť testovacie miesto pred nanesením na väčšiu plochu.

Skúšobné miesto by malo byť na nenápadnom mieste, pretože ak by ste oblečenie náhodou zničili, nemôžete ho vrátiť ani vymeniť.

Ďalšia vec, ktorú si musíte pamätať, je, že keď skončíte s procesom, mali by ste vždy vymyť alkohol, pretože to môže spôsobiť, že vaše oblečenie bude smiať.

Tip číslo 2: Na prilepenie odevov použite studenú vodu

Studená voda je najbezpečnejšia metóda na získanie lepidla z väčšiny látok. Pomáha tiež zbaviť sa zvyškov zápachu z alkoholu.

Najlepšie je vždy začať so studenou vodou, než prejdete k iným veciam. Môže to trvať trochu dlhšie ako v prípade iných metód, ale z dlhodobého hľadiska je to efektívnejšie.

Stačí naniesť trochu studenej vody na zafarbené miesto lepidlom a jemne na ňu pracovať prstami. Tento postup opakujte, kým nebude z lepidla spracovaná väčšina lepidla.

Tip číslo 3: Použite suchý ľad na prilepenie odevov

Suchým ľadom je možné opraviť takmer čokoľvek, pokiaľ viete, ako ho používať. Táto metóda nepoškodí väčšinu látok, takže je veľmi užitočná pre množstvo aplikácií.

Musíte si len dať trochu suchého ľadu a jemne ho stlačiť proti škvrnám lepidla na oblečení. Mali by ste vidieť, ako lepidlo začne po niekoľkých minútach tvrdnúť a krehnúť.

Vytvrdené lepidlo sa dá ľahko z látky vybrať a odstrániť. Suchý ľad je užitočný, pretože je nielen šetrný k väčšine tkanín, ale je aj netoxický, takže nehrozí riziko poškodenia pokožky alebo oblečenia.

Suchým ľadom sa dá tiež dostať guma z vlasov. Ak máte deti alebo ak ste práve náchylní na to, aby sa vám do vlasov dostali ďasná, je dobré udržiavať okolo domu suchý ľad.

Tip číslo 4: Na prilepenie oblečenia použite detský olej

Detský olej je dostatočne jemný na to, aby nespôsobil vyblednutie väčšiny látok, ale dostatočne silný na to, aby ľahko rozložil lepidlo.

Jediným problémom pri používaní detského oleja je, že môže na látke zanechať škvrnu. Našťastie sa škvrna dá obvykle odstrániť použitím trochy pracieho prostriedku.

Na škvrny od lepidla naneste trochu detského oleja a potom odev vyperte, ako by ste to bežne robili. Odev perte ako obvykle, aby ste ho zbavili škvŕn od detského oleja.

Tip číslo 5: Použite dezinfekčný prostriedok na ruky, aby ste zo svojich odevov dostali lepidlo

Namiesto alkoholu je možné použiť dezinfekčný prostriedok na ruky. Obsahuje rovnaké prísady a dá sa použiť na rovnaké veci.

Niektoré dezinfekčné prostriedky na ruky obsahujú zvlhčovače, takže použite taký, ktorý žiadny nemá, pretože nechcete mať na sebe odev, ktorý má na sebe mastné miesto.

Na škvrny od lepidla naneste nejaký dezinfekčný prostriedok na ruky a potom odev vyperte, ako by ste to bežne robili. Odev vyperte ako obvykle, aby ste sa zbavili škvŕn od dezinfekčného prostriedku na ruky.

Tip číslo 6: Namaľte Elmerovo lepidlo, aby ste odstránili škvrny od lepidla

Na absorpciu škvŕn môže niekedy stačiť nanesenie silnej vrstvy Elmerovho lepidla na škvrny od lepidla. Je to skoro ako keby ste škvrnu zakryli čerstvou vrstvou látky.

Táto metóda zvyčajne funguje iba na svetlejšie tkaniny a nie vždy funguje, ale môže byť efektívna v správnej situácii. Môžete tiež použiť biele lepidlo namiesto Elmerovho.

Nevýhodou tejto metódy je, že odev môže po zaschnutí páchnuť ako lepidlo, takže ho budete musieť pred ďalším oblečením niekoľkokrát vyprať.

Rovnakú metódu môžete použiť aj s múkou na absorbovanie škvrny. Biele lepidlo a múka fungujú ako dobrá dočasná oprava, kým nebudete môcť odev správne vyčistiť.

Na škvrny od lepidla jednoducho naneste biele lepidlo alebo Elmerovo lepidlo a potom odev vyperte, ako by ste to bežne robili. Lepidlo je rozpustné vo vode, takže s umývaním by to nemal byť problém. Uistite sa, že na rýchlejšie rozpustenie lepidla použijete horúcu vodu.

Tip číslo 7: Na nalepenie oblečenia použite ropnú vazelínu

Ropná vazelína sa môže použiť na získanie lepidla z odevov podobným spôsobom, ako sa dá použiť na lepenie z vlasov.

Predtým, ako odev vyperiete, musíte si ich trochu naniesť na prsty a potom zapracovať do škvŕn od lepidla.

Na škvrny od lepidla stačí naniesť trochu vazelíny a potom odev vyperiť, ako by ste bežne robili. Ropná vazelína zachytí lepidlo a zabráni jeho odplaveniu pri čistení odevu.

Rada číslo 8: Lepením alkoholu si odlepte alkohol

Na odstránenie škvŕn lepidla z odevov možno použiť lieh. Funguje to rovnakým spôsobom, ako keď sa z vlasov dostávajú škvrny od lepidla (špička číslo jedna).

Handričku alebo špongiu navlhčíte trením v alkohole a potom ich pred praním odevu zapracujete do škvŕn od lepidla.

Na škvrny od lepidla naneste trochu alkoholu a potom odev vyperte ako obvykle. Nezabudnite použiť horúcu vodu na rýchlejšie rozpustenie lepidla.

Tip číslo 9: Použite Set Miss na prilepenie oblečenia

Set A Miss je obchodná značka produktu, ktorý sa vyrába na odstránenie škvŕn od lepidla. Sám som tento produkt nikdy nepoužíval, takže vám zo skúseností nemôžem povedať, či funguje alebo nie, ale jeho recenzie online sú dosť pozitívne, takže to možno stojí za vyskúšanie.

Môžete dostať tekutinu alebo gél Set-A-Miss, ktoré sú k dispozícii v železiarstvách a v niektorých obchodoch s potravinami.

Produkt len ​​navlhčíte handrou alebo špongiou a potom ho pred praním odevu zapracujete do škvŕn od lepidla. Nezabudnite použiť horúcu vodu, aby ste Set-A-Miss pomohli lepidlo rýchlejšie odstrániť.

Stačí naniesť trochu lepidla Set-A-Miss na škvrny od lepidla a potom odev vyperiť ako obvykle.

Tip číslo 10: Pomocou detských obrúskov lepte svoje oblečenie

Ak máte dieťa, pravdepodobne už viete, že utierky sú dobrým spôsobom, ako rýchlo a ľahko vyčistiť dieťa. Sú skvelé na čistenie lepkavých telesných tekutín a teraz ich veľa rodičov používa na odstraňovanie jedla z tváre a rúk dieťaťa.

Výborne fungujú aj na lepidle! Sú netoxické a fungujú na všetkých druhoch látok. Dajú sa bezpečne použiť aj na oblečenie, ktoré je označené ako suché čistenie, iba ak nemá silné škvrny alebo pretrvávajúci zápach.

Nájdete ich v obchode vo vašej blízkosti alebo si ich môžete kúpiť online.

Len navlhčite látkovú plienku alebo detskú utierku teplou vodou a potom ich pred praním odevu zapracujte do škvŕn od lepidla.

Tip číslo 11: Použite WD-40 na prilepenie svojich odevov

WD-40 sa môže použiť na získanie lepidla z odevov rovnakým spôsobom, ako sa dá použiť na získanie lepidla z vlasov (Tip číslo jedna).

Opäť ho len nastriekate na handričku alebo papierovú utierku a potom ho pred praním odevu zapracujete do škvŕn od lepidla.

Jediná vec je, že to pravdepodobne na oblečení zanechá zvyšky, takže by ste ho mali používať iba ako poslednú možnosť, pretože tým nechcete problém zhoršiť, ako už je.

Tip číslo 12: Na prilepenie oblečenia použite modré farbivo

Ak nemôžete odstrániť škvrnu iným spôsobom, môžete použiť modré farbivo na odstránenie škvŕn od bieleho oblečenia. Znie to šialene, ale funguje to!

Stačí naliať trochu modrého potravinárskeho farbiva alebo modrého tekutého farbiva na textil na papierovú utierku a potom ho vyprať do škvŕn od lepidla.

Ak škvrna úplne nevyjde, opakujte postup, kým úplne nezmizne.

Tip číslo 13: Na prilepenie odevov použite profesionálny chemický čistič

Táto metóda je posledná možnosť a mala by sa použiť iba v prípade, že vám žiadna z iných metód nepomohla alebo ak sú škvrny nastavené tak, že ich nemôžete dostať von bez ohľadu na to, čo robíte.

Profesionálny čistiaci prostriedok dokáže odstrániť aj tie najodolnejšie škvrny. Používajú špeciálne chemikálie a techniky, ktoré sú príliš zložité na to, aby ich tu bolo možné opísať, ale ak máte skutočne problém s odstránením lepidla z oblečenia, môže to byť vaša posledná nádej.

Stačí vziať oblečenie do akejkoľvek franšízy s celoštátnou pôsobnosťou v oblasti chemického čistenia a povedať im, že tovar potrebujete späť čo najrýchlejšie, pretože máte dôležité plány a nemôžete sa dočkať normálnej služby.

Je pravdepodobné, že vám budú môcť okamžite pomôcť.

Tip číslo 14: Použite WD-40 na prilepenie vášho vinylového čalúnenia

Ak máte vo svojom aute vinylové čalúnenie, môžete z neho rovnakou technikou dostať lepidlo, ktoré som popísal v tipe číslo jeden.

Stačí nastriekať látku veľkým množstvom WD-40 a potom ju jednorazovou handrou zapracovať do škvŕn od lepidla, kým ju zotriete vlhkou handričkou.

Lepidlo na čalúnenie, koberce a koberčeky

Tip číslo 15: Použite studenú vodu na prilepenie čalúnenia, kobercov a kobercov

Ak je rozliatie lepidla malé, môžete ho odstrániť studenou vodou. Všetko, čo musíte urobiť, je navlhčiť handričku studenou vodou a potom ju zapracovať do škvŕn od lepidla predtým, ako ju utriete dosucha.

Môžete tiež použiť vlhkú handričku na odstránenie väčších škvŕn lepidla, ale možno budete musieť s tým pracovať trochu dlhšie.

Tip číslo 16: Na prilepenie čalúnenia, kobercov a kobercov použite profesionálny chemický čistič

Táto metóda je posledná možnosť a mala by sa použiť iba v prípade, že vám žiadna z iných metód nepomohla alebo ak sú škvrny nastavené tak, že ich nemôžete dostať von bez ohľadu na to, čo robíte.

Pamätajte, že položku budete musieť vziať do profesionálneho suchého čističa a možno budete musieť počkať deň alebo dva, kým to urobia.

Ak pôjdete touto cestou, opýtajte sa ich, či môžu urýchliť objednávku a ubezpečiť ich, že ide skutočne o núdzový stav.

Tip číslo 17: Použite WD-40 na lepenie čalúnenia, kobercov a kobercov

Ak je lepidlo na vašom čalúnení, kobercoch alebo kobercoch, môžete ho dostať rovnakou technikou, akú som popísal v tipe číslo jeden.
Len sa uistite, že pracujete na dobre vetranom mieste a zabráňte tomu, aby sa vám nejaký mazací olej dostal na pokožku.

Mali by ste tiež vedieť, že to nebude fungovať na všetkých kobercoch a kobercoch. V skutočnosti je veľa špičkových produktov špeciálne upravených, takže na ne spreje na báze oleja nebudú pôsobiť.

Môžete to vyskúšať a zistiť, či to funguje, ale nebuďte príliš prekvapení, ak to tak nie je.