ako na to?

Ako odstrániť farbu zo steny?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, keď chcete odstrániť farby zo svojich stien, je použiť produkt s názvom „Acetón“. Môžete si ho kúpiť v ktoromkoľvek železiarstve alebo online. Ak k takým veciam nemáte prístup, potom si len dajte trochu acetónu z čerpacej stanice alebo drogérie. Acetón je silné rozpúšťadlo, ktoré ľahko rozpustí farbu. Ak však nie ste oboznámení s používaním acetónu, prečítajte si prosím skôr, ako budete pokračovať.

Na odstránenie farieb zo stien môžete bezpečne použiť acetón, pretože je to bezpečné pre ľudí aj zvieratá. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky spojené s jeho používaním. Rovnako nijako nepoškodzuje rastliny ani iné živé organizmy. Môžete ho teda bezpečne použiť na odstránenie farby zo stien.

Pri používaní acetónu však musíte dodržiavať určité preventívne opatrenia. Najskôr sa uistite, že je nádoba dostatočne veľká, aby ste pri jej použití nič nevyliali. Po druhé, držte sa od detí a domácich miláčikov! Po tretie, pri práci s acetónom vždy noste ochranné vybavenie, ako sú rukavice a ochranné okuliare.

Ak chcete použiť acetón, všetko, čo musíte urobiť, je dať časť acetónu na handru a potom ju otrieť stenami. Farba príde bez problémov. Ak sú však steny natreté latexovou farbou, možno budete musieť namiesto acetónu použiť petrolej.

Zvyšný acetón alebo petrolej umyte vodou a handričkou. Postupujte podľa tohto postupu a budete úspešní pri odstraňovaní farby zo svojich stien.

Ako čistiť steny octom

Ocot je jedným z najlepších spôsobov čistenia stien. Pôsobí ako antiseptikum a tiež dezinfikuje steny. Môžete utrieť steny ocotom zriedeným vo vode alebo zmiešať biely ocot s citrónovou šťavou a soľou, aby ste steny vyčistili handrou. Neodporúčame však používať neriedený biely ocot, pretože by mohol poškodiť vaše steny.

Na čistenie stien môžete použiť buď biely ocot, jablčný ocot alebo vínny ocot. Všetky tieto druhy octov sú účinné pri čistení stien a majú aj ďalšie výhody. Napríklad použitie bieleho octu dodá stenám mierny lesk po dokončení ich čistenia. Jablčný ocot dodáva miestnosti príjemnú vôňu jabĺk a je prospešný pre ľudí s astmou. Čo sa týka vínneho octu, ten v skutočnosti nerobí nič okrem čistenia stien!

Odstraňovanie starých farieb zo stien

Niekedy sa možno budete musieť vysporiadať so starou farbou na stenách. Možno hľadáte zmenu farby, alebo len chcete, aby váš domov vyzeral sviežo a nový. Z akýchkoľvek dôvodov budete musieť starý náter odstrániť. Našťastie sa to dá ľahko urobiť pomocou niekoľkých jednoduchých materiálov.

Na odstránenie starej farby zo stien môžete použiť rôzne veci. Ďalej je uvedených niekoľko najobľúbenejších možností.

  1. Brúsny papier: Ak máte na maľovanie malú plochu steny, je brúsny papier jednoduchým riešením na odstránenie starého náteru. Všetko, čo musíte urobiť, je zohnať si brúsny papier a jemne pretrieť oblasť, z ktorej chcete odstrániť starý náter. Keď to urobíte, farba pomaly vybledne a odhalí vrstvu pod ňou.
  2. Zmes octu a sódy bikarbóny: Ďalším jednoduchým spôsobom, ako odstrániť starú farbu zo steny, je pripraviť zmes polovice vody a polovice octu a potom pridať trochu sódy bikarbóny. Po zmiešaní všetkého dohromady pomocou štetca naneste zmes na oblasti steny, z ktorých chcete odstrániť starý náter. Zmes nechajte pôsobiť na stenách asi dvadsať minút a potom ju pomocou handry utrite. To by malo účinne odstrániť starý náter.
  3. Ropná vazelína: Jedným z najstarších trikov v knihe je použitie vazelíny na stenu. Jednoducho vezmite chumáč vazelíny a rozotrite ho po celej ploche, z ktorej chcete odstrániť starý náter. Potom, čo ju necháte stáť asi hodinu, uvoľnenú farbu zotrite pomocou papierových obrúskov alebo handier. Najlepšie je to urobiť v chladnom dni, pretože vazelína sa môže ľahko topiť!