farby

Ako odstrániť farbu z kože?

Farba na textil je druh laku alebo tmelu, ktorý sa nanáša na odevy, koberce, čalúnenie a iné povrchy. Môže sa použiť aj na dvere a okná. Po nanesení zaschne a potom zostane stáť, až kým nebude krehký a spadne z povrchu. Nie je škodlivý pre ľudí, ale pri vdýchnutí spôsobuje zdravotné problémy.

Prvým krokom k odstráneniu farby z textílie je umytie postihnutej oblasti vodou a mydlom. Potom naneste jemný čistiaci prostriedok, ako je sóda bikarbóna alebo ocot (nie citrónová šťava), a miesto jemne rozotrite prstami. Uvidíte, že farba sa ľahko odlupuje, keď na ňu zatlačíte končekmi prstov. Ak sa farba odlupuje príliš rýchlo, skúste na oblasť použiť trocha liehu. Ak sa vám stále neodlepuje, použite čistú handričku a dôkladne s ňou vydrhnite. Po vypadnutí všetkých vločiek farby ich dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou.

Ak sa obávate, že by vám niektorá z týchto chemikálií mohla pri práci v okolí zostať na rukách alebo na tvári, môžete pri čistení vždy nosiť rukavice a potom ich utrieť.

Ako odstrániť farbu z plastu?

Plast je bežný materiál používaný v domácich a kancelárskych spotrebičoch, hračkách, automobilových výrobkoch a oveľa viac. Je vyrobený zo syntetických materiálov, ktoré sa ľahko nerozkladajú. Často sa tiež kombinuje s inými materiálmi, napríklad s kovom.

Prvým krokom k odstráneniu farby na textil z plastu je nanesenie tekutého prostriedku na riad na vlhkú handričku. Jemne utrite po povrchu plastu, kde je umiestnená farba. Uvidíte, že farba sa ľahko začne odlupovať. Pokračujte v jemnom utieraní vlhkou handričkou, kým neodstránite všetku farbu.

Ak je farba tvrdohlavá alebo ak bola na povrchu plastu dlhší čas, môžete ju odstrániť zmesou sódy bikarbóny a tekutého čistiaceho prostriedku na riad. Najskôr navlhčite handričku vo vode a utrite po celej ploche plastu, kde je farba umiestnená. Potom na handričku položte malé množstvo sódy bikarbóny a utrite ňou povrch, na ktorom je umiestnená farba. Pokračujte v jemnom utieraní zmesou sódy a vody, až kým neodstránite všetku farbu. Nakoniec povrch plastu dôkladne opláchnite vodou, aby nezostali zvyšky.

Ako odstrániť farbu na plátno z plátna?

Plátno je ťažký typ látky vyrobenej z bavlny. Často sa z neho vyrábajú plachty pre člny a stany. Aj keď je to populárna látka, ktorá sa používa na výrobu odevov, čalúnenia a mnohých ďalších predmetov, nie je vodotesná, a ak sa namočí, môže sa ľahko poškodiť.

Prvým krokom k odstráneniu farby na textil z plátna je položenie veľkého množstva papierových obrúskov na povrch, ktorý je farbou pokrytý. Potom na prvú vrstvu položte ďalšiu vrstvu papierových utierok. Postavte sa na tento „sendvič“ s jednou nohou na každej strane a vyvíjajte na ňu veľký tlak. Uvidíte, že farba sa z plátna začne prenášať na papierové uteráky. Pokračujte v tlaku na chodidlá, až kým na papierových obrúskoch nebude vidieť viac farby. Ak na plátne ešte zostane nejaká farba, pridajte ďalšie papierové uteráky a tento postup opakujte.

Po odstránení všetkých farieb by ste mali povrch plátna dôkladne opláchnuť vodou, aby nezostali zvyšky. Ak sa tkanina na akomkoľvek mieste zotrela, možno ju budete musieť pred použitím na určený účel opraviť.

Ako odstrániť farbu z koženej tašky?

Koža je prírodný materiál, ktorý sa zvyčajne vyrába z kože kráv. Už stovky rokov sa z neho vyrába odev, obuv a ďalšie predmety, ktoré si vyžadujú odolnú látku. Aj keď to už nie je také populárne ako kedysi, stále má veľa využití. Pred použitím sa často farbí, aby sa zmenila farba a zlepšila jej estetika.

Prvým krokom k odstráneniu farby na textil z koženej tašky je zotretie akejkoľvek voľnej farby vlhkou handričkou alebo papierovou utierkou. Ďalej pripravte zmes čistiaceho prostriedku na riad a vody a naneste ju na povrch vrecka vlhkou handričkou. Nechajte ho niekoľko minút vsakovať do kože a potom ho utrite čistou handričkou.

Ak v tomto okamihu nie je farba úplne odstránená, budete musieť použiť niečo silnejšie. Nájdite jemné brusivo, napríklad gumu alebo sódu bikarbónu, a naneste ho na povrch vrecka vlhkou handričkou. Pred čistením čistou handričkou ho nechajte niekoľko minút odležať. To by malo z vaku odobrať väčšinu, ak nie všetku farbu.

Nakoniec by ste mali vyčistiť kožu sedlovým mydlom, aby ste ju upravili a odstránili zvyšky odlakovača. Teraz by ste mali zistiť, že z vrecka bola odstránená farba.