Dom a Záhrada

Ako natrieť natreté drevo na vonkajšie použitie?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri maľovaní domu alebo kancelárie, je zabezpečiť, aby vo vzduchu neboli žiadne prachové častice. Nechcete, aby sa niekto z nich dostal do vášho domu alebo na pracovisko. Ak máte malú miestnosť ako kúpeľňa, pravdepodobne si prachové častice ani nevšimnete, pretože sa tam skutočne nedostanú. Ak však máte veľkú miestnosť ako obývacia izba alebo kuchyňa, môžete si všimnúť, že sa tam nejaké prachové častice dostávajú. Prachové častice sú malé kúsky špiny a iných zvyškov, ktoré môžu spôsobiť problémy, ako sú príznaky alergie, astmatické záchvaty, infekcie dýchacích ciest a ďalšie.

V čom konkrétne teda spočíva problém s prachom? Povedzme, že jedného dňa z vonku nadýchnete prachové častice. Vaše pľúca zažijú alergickú reakciu, ktorá môže viesť k dýchacím ťažkostiam alebo dokonca k smrti. Ako sa teda prach dostáva do vzduchu? Častice prachu sa skladajú z mnohých rôznych vecí. Niektoré z nich zahŕňajú:

Roztoče – Tieto malé potvorky sú drobný hmyz, ktorý žije v pôde a živí sa odumretými kožnými bunkami. Nájdete ich po celom svete, najmä však v prašných oblastiach, kde je veľa vlhkosti a nečistôt. Keď narazia na ľudskú pokožku, odsávajú krv a spôsobujú alergickú reakciu nazývanú kontaktná dermatitída. To spôsobuje veľa ľudí svrbivými vyrážkami a dokonca aj astmatickými záchvatmi, keď sú vystavení roztočom.

Peľ – tento druh prachu pochádza z rastlín a je veľmi malý. Môže cestovať vzduchom na veľké vzdialenosti a spôsobiť alergické problémy u ľudí, ktorí majú alergie, keď sa dostanú do tela ústami a nosom.

Spóry plesní – spóry plesní sú podobné peľu v tom, že sú veľmi malé a môže ich vietor prenášať na veľké vzdialenosti. Keď sa dostanú do tela, môže to spôsobiť veľa problémov.

Animal Dander – Možno ste počuli o ľuďoch, ktorí majú alergie na zvieratá. Je to spôsobené malými lupienkami zvieracích lupín, ktoré sa pri dýchaní dostávajú do vzduchu a do vášho systému.

Dym – Dym z požiarov môže prekonať veľmi veľké vzdialenosti a spôsobiť problémy s dýchaním. Platí to najmä vtedy, ak máte na začiatku problémy s dýchaním.

Chemické výpary – Jedná sa o plyny, ktoré môžu u ľudí spôsobovať mnoho rôznych druhov problémov s dýchaním. Niektoré z týchto výparov pochádzajú z priemyselných tovární, z výfukov vozidiel a ďalších.

Ako vidíte, prach môže byť veľmi nebezpečný, ak sa s ním nebude správne narábať. To je dôvod, prečo profesionálni maliari nosia ochranný odev a respirátory, aby počas procesu lakovania zabránili vdýchnutiu akýchkoľvek prachových častíc. Vykonaním niekoľkých preventívnych opatrení vo svojej domácnosti alebo kancelárii môžete zaistiť, aby sa z prachu nestal problém.

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je pokúsiť sa udržiavať čistý vzduch. Prach má tendenciu sa časom hromadiť aj pri pravidelnom čistení. Neustále to rozvíri každodenné činnosti, ako je chôdza, rozprávanie, varenie a ďalšie. Najlepším spôsobom, ako to eliminovať, je zaobstarať si čistič vzduchu. Čistička vzduchu odstráni prach vo vzduchu pomocou systému filtrov na zachytenie prachu a uvoľnenie čistého vzduchu. Používanie čističa vzduchu je obzvlášť dôležité pre ľudí s dýchacími problémami, pretože im zabezpečí dostatok čistého vzduchu na dýchanie.

Okrem čističa vzduchu si možno budete chcieť zaobstarať aj parný mop, ktorý vám pomôže udržať vaše podlahy čisté. Tým sa zníži množstvo prachu, ktorý je rozvírený pešou prevádzkou, pretože podlahy sú jedným z najväčších prispievateľov k prachu vo vzduchu. Pretože budete znižovať množstvo prachu vo vzduchu, budete tiež môcť znížiť svoje používanie čističa vzduchu a možno ho dokonca úplne vylúčiť.

Ak podniknete niekoľko krokov na zníženie prachu, môže to znamenať obrovský rozdiel vo vašej domácnosti alebo kancelárii. Pomôže nielen pri chorobách súvisiacich s prachom, ale môže tiež lepšie voňať vzduch a cítiť sa lepšie na dotyk. Kto by to nechcel?