ako na to?

Ako nainštalovať koberec v krokoch

Inštalácia koberca je jedným z najťažších krokov pri inštalácii kobercov. Musíte sa uistiť, že váš podlahový materiál nepoškriabe alebo nepoškodí vaše koberce. Ak sa tak stane, musíte ho odstrániť. Niektoré materiály sú jednoduchšie ako iné a niektoré si vyžadujú špeciálne nástroje.

Prvým krokom je rozhodnúť sa, aký typ koberca chcete použiť. Existujú dva typy kobercov; tvrdé drevo a vinyl. Tvrdé drevo je zvyčajne tmavšej farby, zatiaľ čo vinyly majú svetlejšiu farbu. Oba typy kobercov je možné inštalovať pomocou buď druhu dreva, alebo vinylového materiálu. Vinyly majú rôzne farby a vzory v závislosti od toho, na aký povrch sa majú použiť.

koberce majú rôzne dĺžky a hrúbky. Dĺžka sa určuje podľa toho, aké hrubé alebo nadýchané sú koberce. Dlhšie nechty sa používajú na hrubšie koberce, zatiaľ čo krátke nechty sa používajú na tenké koberce. Niektorí tiež používajú koberce na pripnutie kobercov pomocou cvočkov. Tacky sa dodávajú v škatuliach alebo pásoch a môžu byť buď ohnuté, alebo rovné. Aby bola inštalácia ľahká, zaobstarajte si typ, ktorý je už ohnutý.

Skôr ako začnete ukladať nový koberec, ubezpečte sa, že na podlahe nie sú žiadne nečistoty a prach. Miesto pozametajte alebo povysávajte, aby ste sa zbavili nežiaducich častíc. Potom zmerajte plochu, na ktorej bude váš nový koberec nainštalovaný. Pridajte k rozmerom niekoľko centimetrov, aby ste pri položení mali kroutiaci priestor. Koberec sa zvyčajne dodáva v rolkách s rozmermi 10 alebo 15 štvorcových stôp.

Ďalším krokom je začatie pribíjania vášho nového koberca. Pomocou príklepového kladiva zatĺkajte nechty do podlahy. Choďte pomaly a nebúchajte ich príliš ďaleko. Nechajte asi 1/4 palca podlahy. Ak používate cvočky, rovnomerne ich rozložte. Uistite sa, že pre koberce používate správnu veľkosť.

Ďalším krokom je zvyčajne vyrezanie koberca, aby sa zmestil okolo prekážok, ako sú soklové lišty alebo rohy. Urobte to ostrým nožom. Pozdĺž okrajov urobte rovné rezy a uprostred dlhých okrajov zakrivené rezy. Ak chcete merať zaoblený roh, priložte tesársky štvorec k stene a odmerajte roh. Držte pásku v rohu a urobte značku na základovej doske. Pomocou krajčírskeho metra zmerajte od značky na soklovej lište po roh. Nožom prerezávajte pozdĺž tejto čiary.

Po nainštalovaní všetkých kobercov v domácnosti musíte použiť dobrú podložku. V opačnom prípade bude náchylný na opotrebovanie a iné poškodenia, ako napríklad rozstrapkanie a zvlnenie. Najlacnejšie podložky sú tie, ktoré sa lepia na podlahu. Sú vyrobené z filcu a prilepené k lepiacej doske špeciálnym lepidlom. Koberec a podložka sú spolu nainštalované a potom prilepené.

Lepiace podložky sa inštalujú pomerne ľahko, musíte sa len uistiť, že nie sú príliš horúce alebo studené. Sú veľmi efektívne pri odhlučnení vášho domu, pretože vytvárajú pevnú bariéru medzi podlahou a kobercom. Nevýhodou je, že lepidlo môže poškodiť váš koberec, ak nie je správne aplikovaný.

Ak sa rozhodnete použiť tento typ podložky, postupujte podľa pokynov na obale a najskôr urobte testovaciu plochu, aby ste sa ubezpečili, že to nepoškodí vaše koberceNajobľúbenejším typom podložky je obvykle zámková penová odroda. Sú vyrobené z vinylu a sú dodávané v obdĺžnikových kusoch s prstami na dvoch stranách. Vinylové prsty na jednom kuse zapadajú do drážok na druhom a vytvárajú tak priliehavé uloženie. Inštalujú sa veľmi ľahko a chránia vaše koberce pred poškodením, ktoré by mohlo spôsobiť vlhkosť alebo teplo. Jedinou nepríjemnosťou je, ak potrebujete vymeniť koberce, budete musieť zaplatiť aj za odstránenie čalúnenia, pretože je prilepené k podlahe lepiacim lepidlom.

Predtým, ako začnete s inštaláciou výplne, mali by ste svoje koberce rozložiť, aby ste sa uistili, že sú správne.
Keď ste pripravení začať odložiť výplň, vytiahnite jeden prúžok po druhom a zarovnajte ho so svojím nelepivým prúžkom alebo základnou doskou. Uistite sa, že na podstavci je dostatok previsu, aby ho bolo možné neskôr zložiť pod soklovú lištu. Pre vnútorný roh umiestnite jeden pás kolmo na prvý pás. Pokiaľ ide o vonkajší roh, položte jeden pás pozdĺž každej steny a pomocou dvoch kolmých okrajov sa stretnite

v tvare „v“. V prípade dverí umiestnite jeden pásik na obidve strany. Tieto kúsky je možné strihať na ľubovoľnú dĺžku.
Dbajte na to, aby ste pri inštalácii vinyl nepretiahli a nepretiahli. Mohlo by to spôsobiť zlyhanie lepidla a obnažiť lepiacu dosku.