ako na to?

Ako na záhradu s chatkou bez práce

Záhrada s chatkou bez práce: Príručka krok za krokom k plánovaniu vlastného organického životného priestoru vytvoreného doma!

Ak uvažujete o začatí vlastného organického životného priestoru, je na čase zamyslieť sa nad detailami. Prečítali ste všetky knihy a pozreli si všetky videá, ale stále je toho ešte veľa, čo sa musíte naučiť. Takže tu je podrobný sprievodca plánovaním vlastného domáceho organického životného priestoru.

1) Rozhodnite sa, na akom druhu pôdy chcete rásť

Prvá vec, ktorú sa musíte rozhodnúť, je, na akej pôde chcete vyrásť. Ak žijete na vidieku alebo žijete v mestách, bude to iné. Na pestovanie potravín sú k dispozícii dva druhy pôdy: orná pôda a pastviny. Cropland je pôda, ktorá nie je obrábaná žiadnym typom strojového zariadenia. Zahŕňa trávnaté porasty, pastviny, lesy a iné typy prírodných oblastí. Na ornej pôde možno pestovať trvalé plodiny, ako je pšenica, jačmeň a ovos. Pastviny sú pozemky, ktoré sú zorané a premenené na polia s obrábanou pôdou. Obvykle sa semia trávami a strukovinami, ktoré kŕmia dobytok, ovce, kone a iné hospodárske zvieratá. Na pastvinách sa môžu pestovať plodiny ako kukurica, pšenica, ovos, raž a jačmeň.

2) Rozhodnite sa, či budete sadiť trvalky alebo letničky

Trvalky sa dožívajú viac ako dvoch rokov. V prvých rokoch rastú veľmi pomaly, ale každý rok potom rastú rýchlejšie, až kým nedosiahnu svoj vrcholný rast a produktivitu. Trvalky poskytujú prvé dva až päť rokov veľmi nízke výnosy. Potom začnú produkovať výraznejšie výnosy. Väčšina trvalých kultúrnych rastlín vyžaduje oveľa viac miesta ako jednoročné rastliny, pretože korene sú založené a rozložené na väčšej ploche. Musia byť tiež umiestnené dostatočne ďaleko od seba, aby sa ich korene nepreplietali a navzájom si konkurovali o vodu a živiny.

Jednoročné plodiny sa sadia každé vegetačné obdobie a potom sa zbierajú predtým, ako každý rok zomrú. Vysádzajú sa každý rok zo semien, cibuliek alebo podzemných stoniek nazývaných „hľuzy“, ktoré uľahčujú produkciu veľkého množstva potravy v jednom vegetačnom období.

3) Rozhodnite sa, aký typ pôdy máte a či bude potrebné hnojivo

Pôda je zmesou rôznych druhov organických materiálov a minerálov zo Zeme. Existujú rôzne druhy pôdy. Niekto dobre drží vlhkosť, niekto rýchlo odvádza vodu. Niekto má veľa živín, niekto vôbec alebo vôbec nie. Väčšina rastlín potrebuje pre správny rast určité živiny. Ak v pôde nie je dostatok živín, budete musieť svoje plodiny oplodniť.

Hnojivo je akýkoľvek prírodný alebo umelý materiál, ktorý sa pridáva na podporu rastu rastlín. Hnojivo môže byť organické, čo znamená, že ide o kombináciu hnoja, zvyškov rastlín, morských škrupín alebo minerálov, ktoré sú odbúravané baktériami a hubami. Hnojivo môže byť tiež anorganické, čo znamená, že sa jedná o akúkoľvek kombináciu minerálnych produktov, ako je murát potašu, síran amónny alebo kostná múčka.

Pri výbere typu pôdy, do ktorej chcete zasiať svoje plodiny, by ste si mali najskôr určiť, aký druh pôdy máte k dispozícii. Zistite, aký máte typ pôdy, a to tak, že vyhĺbite jamu s hĺbkou najmenej jeden meter a priemerom štyri až päť stôp. Ak vyhĺbite aspoň nohu, budete v pôde vidieť vrstvy alebo vrstvy. Ak nevidíte žiadne vrstvy, pravdepodobne máte nejaký druh piesku, ktorý odteká vodu veľmi rýchlo, alebo hlinu, ktorá neodteká vodu veľmi dobre.

4) Príprava pôdy na výsadbu

Typ pôdy, ktorú máte, určí, či ju budete musieť pred začatím výsadby upraviť. Ak máte veľmi piesočnatú pôdu, ktorá rýchlo odvádza vodu, možno budete chcieť pridať viac organických materiálov, ako sú rastlinné zvyšky, hnoj alebo seno, aby ste zabezpečili dobrý odtok a dostatok živín pre rastliny.

Ak máte ťažkú ​​ílovitú pôdu, ktorá vôbec veľmi dobre neodvádza vodu, možno budete chcieť do pôdy pridať viac piesku alebo organických materiálov, aby ste ju odľahčili, aby voda mohla ľahšie odtekať.
Bez ohľadu na to, či je vaša pôda dobrá alebo vyžaduje zmeny, musíte ju rozdrobiť a rozdrobiť veľké zhluky, aby sa korene rastlín mohli pri výsadbe rozširovať a nachádzať živiny.

5) Sadenie plodín

Teraz, keď máte pripravenú pôdu, je čas zasadiť plodiny. Budete si musieť naplánovať, čo máte v úmysle zasadiť, a približne koľko z každej plodiny, aby ste zistili, koľko miesta budete pre každú z nich potrebovať.