ako na to?

Ako na vonkajšie izby?

Vonkajšie miestnosti sú tie, ktoré boli navrhnuté s úmyslom udržať v teple alebo chlade človeka počas chladného počasia, ale bez toho, aby ste museli míňať peniaze za vykurovacie zariadenie. Môžu byť umiestnené vonku, pred vašim domom, vo vnútri vášho domu alebo dokonca v garáži. Existuje veľa druhov vonkajších izieb, vrátane:

• Markízy – Kryjú okná a dvere, ktoré prepúšťajú svetlo do interiéru a bránia vstupu slnečného žiarenia von.

• Terasy – Poskytujú tieň na časti exteriéru budovy a často zahŕňajú dekoratívne prvky, ako sú fontány, sochy, rastliny a iné predmety.

• Verandy – Umožňujú vstupu svetla cez okno, ale blokujú vstup slnečného svetla do interiéru. Spravidla obsahujú ozdobné prvky, ako sú stromy, kríky alebo skaly.

• Strešné záhrady – Sú podobné strešným terasám, až na to, že sa k nim rozširujú nad zemou. Spravidla pozostávajú z rôznych rastlín a niekedy majú pod sebou malú záhradnú plochu.

• Tieňované okná – poskytujú čiastočné tienenie nad časťami exteriéru budovy a často zahŕňajú dekoratívne prvky, ako sú fontány, sochy, rastliny a iné objekty.

Celý rok v pohode

V letných mesiacoch môže byť problémom ochladenie vášho domova bez toho, aby ste museli míňať veľa peňazí za elektrinu. Môže vám to pomôcť vonkajšia miestnosť, ktorá vám umožní umiestniť miestnosti, ako je napríklad jedálenský kút, vonku, aby ste v nich mohli počas leta tráviť čas a pritom zostať v chlade a vyhnúť sa použitiu drahých klimatizácií.

Využívanie vonkajšej miestnosti na stolovanie vytvára skvelú príležitosť, ako pobaviť hostí počas letných mesiacov, a tiež vám poskytne príjemné miesto na jedlo počas teplejšej časti roka. Terasová terasa, veranda alebo dokonca jednoduchý chodník sa môžu zdvojnásobiť ako vonkajší jedálenský kút. Používanie vonkajšej miestnosti na stolovanie vytvára nielen skvelé miesto na zábavu, ale môže váš domov ešte viac osloviť potenciálnych kupcov, ak sa niekedy rozhodnete predať.

Pri hľadaní stavby vonkajšej miestnosti na vašom pozemku je dôležité zvoliť správne usporiadanie priestoru. Medzi najobľúbenejšie dispozície patrí vybudovanie terasovej terasy alebo verandy z jednej z miestností v domácnosti, napríklad z obývacej izby. Takto môžete ľahko prechádzať medzi interiérom a exteriérom svojho domu. Možno budete chcieť nainštalovať francúzske dvere, ktoré sa otvárajú z obývacej izby priamo na terasu alebo verandu.

Ďalšou populárnou voľbou je vybudovanie vonkajšej kuchyne, ktorá obsahuje gril, umývadlo a pulty na prípravu jedla. Toto potom môžete umiestniť hneď vedľa jedálenského kúta, aby ste sa medzi prípravou jedla a jedlom mohli ľahko pohybovať tam a späť bez toho, aby ste museli ísť do domu. Vďaka tomu je hostenie večierkov a zábava hostí oveľa jednoduchšie, ako by to bolo, keby ste pri príprave a podávaní jedla museli ísť dovnútra.

Vytvorením vonkajšej miestnosti na svojom pozemku ju môžete premeniť z jednoduchého miesta, kde budete mať svoje veci, na skutočné rozšírenie vášho domova, ktoré bude pohodlné po celý rok.

Tipy na stavbu vonkajšej miestnosti

• Pridajte osvetlenie – Osvetlenie je nevyhnutné, ak budete používať vonkajšiu miestnosť po západe slnka. Do oblasti môžete pridať elektrické osvetlenie alebo na ozdobu použiť sviečky a lampáše.

• Pridajte teplo – Ak používate vonkajšiu miestnosť v chladnejších mesiacoch, je dobré pridať nejaký druh vykurovacieho systému. Môžete to urobiť s malými nádržami na propán, ak chcete mať dočasné riešenie, alebo môžete nechať vykonať montáž nejakého systému permanentného vykurovania, aby sa zabránilo problémom s doplňovaním propánových nádrží.