ako na to?

Ako na peknú terasu?

Patio je vonkajší priestor, kde si môžete vychutnať slnko a chladný vánok. Termín „patio“ pochádza zo španielskeho slova patios, čo znamená „dosky“. Zvyčajne sú vyrobené z dreva alebo iných materiálov, ako napríklad kameň, tehla, betón atď. Spravidla sa nachádzajú v blízkosti domu, ale je možné ich nájsť kdekoľvek. Niektoré príklady zahŕňajú pláže, parky, záhrady, balkóny a dokonca aj strechy.

Ako vytvoriť terasu?

Existuje mnoho spôsobov, ako vytvoriť terasu. Môžete použiť akýkoľvek druh materiálu, ako je drevo alebo kov; avšak pri niektorých druhoch materiálov existujú určité výhody. Napríklad použitie drevených dosiek uľahčuje údržbu a čistenie, pretože je ľahké sledovať, čo sa deje na vašej terase. Iné materiály ako sklo alebo plast by si vyžadovali väčšiu údržbu. Ak hľadáte niečo, čo vydrží dlhšie, zvážte použitie kameňa. Kameň je odolný a ľahko nepraská, takže je ideálny pre vonkajšie priestory.

Ďalšou výhodou použitia dreva oproti iným materiálom je jeho schopnosť absorbovať vlhkosť lepšie ako iné materiály. Ak prší alebo je skutočne vysoká vlhkosť vzduchu, existuje pravdepodobnosť poškodenia iných materiálov. Existuje tiež možnosť, že sa na týchto druhoch materiálov môžu vytvárať plesne a plesne.

Jednoduché patio vzory

Existuje mnoho spôsobov, ako vytvoriť terasy. Najjednoduchší dizajn je podlaha z obyčajného kameňa alebo murivo. Tehly je možné rozložiť na obdĺžnikový alebo štvorcový vzor s medzerami medzi tehálmi. Potom môžete medzery vyplniť pieskom a štrkom, aby ste umožnili odvodnenie. Jedná sa o jednoduchý dizajn, ale umožňuje veľa kreatívnej slobody pri zdobení miesta. Môžete tiež nakresliť základný vzor na papier a potom ho použiť ako vodítko pri kladení tehál alebo kameňov.

Pri použití dreva ich môžete položiť vodorovne alebo zvisle so zrnom. Výber je len na vás. Tento typ terasy nevyžaduje veľa práce a je tiež celkom lacný, takže ak máte obmedzený rozpočet, môže to byť pre vás najlepšia voľba.

Terasové kamene a tehly majú širokú škálu farieb, takže vytváranie krížových vzorov nie je skutočne potrebné, hoci vášmu dizajnu určite dodáva nejaký odlesk. Môžete tiež vytvoriť vzory pomocou rôznych druhov materiálov a pridať tak ďalšiu vizuálnu zaujímavosť pre oblasť. Môžete použiť drevo a kameň spoločne alebo môžete použiť rôzne druhy tehál na vytvorenie jedinečného vzhľadu. Používanie rôznych materiálov tiež pomôže zabrániť monotónnemu toku farieb.

Terasy a záhradné nápady

Pri stavbe terasy musíte myslieť aj na to, aký typ údržby vyžaduje. Ak ste typ, ktorý nechce veľa pracovať na tom, aby bol váš životný priestor čistý a usporiadaný, potom by pre vás mohla byť vhodnejšia drevená podlaha. Tento typ podlahy vám umožní ľahko presunúť nečistoty na centrálne miesto a umožní vám rýchle upratanie priestoru pomocou vysávača alebo metly.

Drevené podlahy však vyžadujú neustálu údržbu a mali by sa pravidelne ošetrovať, aby sa zaistilo, že zostanú chránené pred poveternostnými vplyvmi. Môžete si zvoliť lakovanie dreva rôznymi druhmi ochranných náterov. Toto môže byť čistenie trochu nepríjemné, ale pomáha zachovať životnosť vašej podlahy a vyzerá lepšie. Môžete tiež položiť drevenú podlahu, ktorá už bola ošetrená lakom, alebo si ju môžete nechať vyleštiť. Existuje mnoho rôznych druhov povrchových úprav, takže si môžete skutočne vybrať, ktorý z nich chcete dosiahnuť, tak, ako si prajete.

Obrubníky alebo kontajnerové záhrady sú v súčasnosti veľmi populárne. Ak máte trochu viac zeleného palca ako priemerný človek (a trochu viac času na jeho polievanie), potom tieto typy záhrad môžu vášmu terasovému priestoru skutočne pridať nejakú peknú farbu a život. Môžete si kúpiť buď vopred pripravenú záhradnú záhradu, alebo si vytvoriť vlastnú. Či tak alebo onak, dajú sa pomerne ľahko zostaviť a nainštalovať.