ako na to?

Ako na parketové podlahy?

Parketová podlaha je druh nábytku vyrobený z prírodných materiálov, ako je orech alebo čerešňa. Zvyčajne sa vyrábajú kombináciou rôznych drevín, ktoré ich robia jedinečnými a poskytujú krásny vzhľad. Parkety môžu mať ľubovoľný počet farieb; najčastejšie sú však biele, čierne, hnedé a červené. Názov „parkety“ pochádza z francúzskeho slova pre „trávu“.

Parkety sa často používajú v obývacích izbách, spálňach, kuchyniach a iných priestoroch, kde je obmedzený priestor. Tieto typy povrchov sa veľmi ľahko čistia, pretože nevyžadujú špeciálne nástroje alebo čistiace roztoky. Sú tiež dostatočne odolné, aby odolali opotrebovaniu v priebehu času.

Okrem svojej krásy ponúkajú parkety mnoho výhod pre majiteľov domov. Môžu znižovať hladinu hluku, pretože z vonku nevychádzajú žiadne silné zvuky, keď spia alebo pracujú v domácnosti. Umožňujú tiež lepšie vetranie, pretože eliminujú prievan. Nakoniec bránia tvorbe škvŕn a pachov v dôsledku usadzovania prachu a nečistôt na povrchu.

Parketové podlahy sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a tvaroch. Niektoré príklady:

  • Malý – 30 cm x 45 cm, 12 “x 18”
  • Stredná – 24 “x 36” (61cm x 91cm)
  • Veľký – 48 “x 72” (122cm x 183cm)

Parketové podlahy je možné položiť na akúkoľvek bytovú službu, ale vyzerajú najlepšie a hodia sa do väčšiny domov, ak sú inštalované na preglejkovom podlahe. Majitelia domov by sa však mali pred samotnou inštaláciou vždy poradiť s odborníkom na podlahy.

Parkety sa ľahko udržiavajú, majú však určité nevýhody. Napríklad nie je ľahké ich opraviť, ak sú raz poškodené. Sú tiež náchylné na poškodenie vodou, ak sú inštalované na betóne, pretože nemôžu absorbovať vlhkosť. To môže viesť k vybočeniu a deformácii. Neodporúčajú sa ani do oblastí s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, kuchyne a práčovne.

Druhy parketových podláh

Existuje veľa druhov materiálov na parketové podlahy, z ktorých si majitelia domov môžu vyberať. Výber toho pravého bude závisieť od veľkosti, tvaru a štýlu, ktorý chcete pre svoj domov. Niektoré z najobľúbenejších možností podláh sú uvedené nižšie:

Čerešňa – Tento typ parketovej podlahy má jedinečný a elegantný dizajn. Skladá sa zo zmesi červeného, ​​čierneho a žltého sfarbenia. Na výber sú tiež rôzne odrody čerešňového dreva.

Hickory – Táto parketová podlaha má zemité sfarbenie s tmavohnedými a žltými odtieňmi. Je to pomerne populárne, pretože je veľmi cenovo dostupné a pomerne ľahko sa udržiava.

Dub – Táto možnosť podlahy je veľmi častá a je k dispozícii vo viacerých farebných odtieňoch. Je to o niečo drahšie ako hickory, ale cenový rozdiel nie je veľký.

Javor – Drevo použité na výrobu týchto podláh sa ťaží z javorov. Sú pomerne hladké, vďaka čomu sa ľahko čistia a udržiavajú.

Orech – Tento typ parketovej podlahy má veľmi elegantný vzhľad so zmesou čiernych a hnedých odtieňov. Nie je to také bežné ako iné typy uvedené vyššie, ale ponúka výrazný vzhľad, ktorý sa páči mnohým ľuďom.

Ak hľadáte novú možnosť podlahových krytín, ale chcete niečo, čo má nízku údržbu a je odolné, potom by mohli byť pre vás to pravé parketové drevené podlahy. Dodávajú sa v mnohých rôznych štýloch, odtieňoch a vzoroch, takže si určite nájdete ten, ktorý zodpovedá vášmu jedinečnému vkusu. Navyše sa ľahko čistia a udržiavajú. Bez ohľadu na to, pre aký typ parketového dreva sa rozhodnete, s týmto typom podlahovej krytiny budete určite spokojní.

Medzi najbežnejšie typy podláh, ktoré sú dnes na trhu k dispozícii, patria: vinyl, keramika, bambus, koberec, prírodný kameň a tvrdé drevo. Každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody, ale jedna bude určite perfektne vyhovovať vášmu štýlu a rozpočtu.

Aj keď iné typy podláh, napríklad tvrdé drevo, môžu byť pevnejšie a odolnejšie, vyžadujú tiež veľkú údržbu a pravidelnú údržbu. vinylová podlaha je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí sú ohľaduplní k životnému prostrediu, pretože je vyrobená z recyklovaných materiálov.

Keramická podlahová dlaždica môže byť zdobená tak, aby vyzerala ako každá iná možnosť podlahy, ale je odolnejšia a je menej pravdepodobné, že sa poškodí. Existuje široká škála farieb, vzorov a textúr, z ktorých si môžete vybrať.
Koberec sa dodáva v mnohých rôznych druhoch. Je mäkký a útulný pod nohami a skrýva množstvo škvŕn a nehôd. Aj keď to nemusí byť najodolnejšia možnosť, existujú aj niektoré odrody, ako napríklad vlna alebo hodváb, ktoré sú odolnejšie.

Podlaha z prírodného kameňa je jednou z najbežnejších dostupných možností a dodáva sa v mnohých rôznych štýloch a farbách. Je veľmi odolný a vydrží aj veľa opotrebenia a po mnohých rokoch bude stále dobre vyzerať.