ako na to?

Ako na opravy rovných striech?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri oprave plochej strechy, je skontrolovať, či netesní. Ak dôjde k úniku, musíte sa ich okamžite zbaviť. K dispozícii budete mať niekoľko možností podľa toho, z akého typu strešného materiálu je vaša strešná krytina vyrobená.

1) Poškodený strešný materiál vymeňte za nový.

2) Nainštalujte dočasnú opravu cez oblasť s netesnosťou.

3) Odstráňte starý strešný materiál a vymeňte ho za nový.

4) Použite tmel alebo tmel na vyplnenie všetkých otvorov v existujúcom strešnom materiáli.

5) Opravte poškodenie preglejkou, kovovým obkladom atď.

Ak si nie ste istí, či je vaša strešná krytina poškodená alebo nie, obráťte sa na profesionálneho pokrývača. Pokrývač môže skontrolovať situáciu a poradiť vám, ktorá možnosť by najlepšie vyhovovala vašim potrebám.

V prípade netesnej strechy je vždy lepšie poškodený materiál vymeniť, ako sa snažiť ho opraviť. Je to tak preto, lebo opravy často nie sú úspešné a majú tendenciu zlyhávať v krátkom období.

Pri výmene strešného materiálu sa musíte rozhodnúť, či ho nahradíte rovnakým typom alebo novým typom. Napríklad povedzme, že máte asfaltovú strechu. Ak je problémová oblasť obmedzená na malú časť vašej strechy, stačí vymeniť túto konkrétnu časť a nie celú strechu. Je to samozrejme lacnejšie ako výmena celej strechy za novú.

Ak je poškodená oblasť rozsiahla a potrebujete vymeniť celú strechu, máte ešte niekoľko ďalších možností. Môžete buď ísť o úplne nový typ, alebo ho nahradiť rovnakým typom. Napríklad povedzme, že máte plechovú strechu. Ak má veľké netesnosti a vyžaduje výmenu, môžete ísť buď po novej kovovej streche, alebo namiesto nej mať škridlovú strechu.

Ak si nie ste istí, ako opraviť plochú strechu, môžete kedykoľvek kontaktovať profesionála. Profesionál by mal byť schopný poradiť vám s najlepšou voľbou pre vašu konkrétnu situáciu.

Existuje niekoľko strešných materiálov, z ktorých si môžete vybrať. Pohybujú sa od najlacnejších typov po najdrahšie typy. Samozrejme, čím drahší materiál, tým vyššia kvalita a dlhšia životnosť.

Tri hlavné typy plochých strešných krytín sú:

1) Dlaždice: Dlaždice sú niektoré z najbežnejších typov plochých strešných materiálov. Ak sú správne udržiavané, môžu trvať desaťročia. Sú dosť odolné voči netesnostiam. Bohužiaľ sú aj dosť ťažké. Ak žijete v oblasti so silným vetrom, potom by dlaždice nemuseli byť pre vás tou najlepšou voľbou.

2) Asfaltové šindle: Asfaltové šindle sú v USA veľmi bežné. Sú lacné a pomerne ľahké. Bohužiaľ, nevydržia tak dlho ako iné druhy strešných materiálov. Sú náchylné na netesnosti a to môže spôsobiť problémy pri ich opravovaní.

3) Kovová strešná krytina: Kovová strešná krytina je jedným z drahších typov. Vydržia však veľmi dlho. Sú tiež celkom odolné a vysoko odolné voči netesnostiam. Jediným väčším problémom kovových strešných krytín je hluk. Ak bývate v štvrti s okolitými domami, pravdepodobne nebudete chcieť plechovú strechu, pretože bude veľmi hlučná.

Je to iba niekoľko najbežnejších možností. K dispozícii sú tiež gumové strechy, vláknocementové šindle a veľa ďalších. Existuje tiež veľa rôznych druhov metód opravy plochých striech. Siahajú od ničnerobenia (čo sa neodporúča) po úplnú výmenu celej strechy.

Ak má vaša strecha iba niekoľko netesností, máte jednu z možností, ako utesniť problémové miesto. Použite vysoko kvalitný tmel, ktorý je navrhnutý tak, aby bol odolný voči UV žiareniu a dlhodobému vystaveniu vonkajším prvkom.

Ďalšou metódou je utesnenie švov pomocou pružného vodotesného tmelu. Ak máte škridlovú strechu, môžete na vyplnenie škridlových škár použiť špeciálny druh strešného cementu.

Ak nemôžete opraviť problémovú oblasť, potom máte jednu z možností, ako šindľovať iba poškodenú oblasť. Jedná sa o odstránenie poškodených šindľov a následnú inštaláciu nových iba nad poškodenú oblasť. Môže to byť dobrá voľba, ak je problém malý a nenachádza sa v životne dôležitej oblasti.

Ak máte núdzovú situáciu v oblasti opravy plochej strechy, máte jednu z možností, jednoducho umiestniť dočasnú plachtu na strechu, kým nezískate vhodný materiál na trvalejšiu opravu.

Ak máte na svojej streche veľké otvory, máte niekoľko možností. Najlepšou metódou je úplné odstránenie poškodenej časti strechy spolu s podlahou a rámami stien okolo nej. Po oprave strešnej plošiny, stenových čapov a trámov môžete všetko znova nainštalovať a potom navrch položiť novú preglejku. Ak sú škody rozsiahle, možno budete musieť vymeniť iba celú strechu.

Ďalšou možnosťou, ktorú máte, je položiť na strechu plachtu, kým nenájdete vhodný materiál na trvalejšiu opravu. Táto možnosť sa neodporúča, pretože to trvale nevyrieši problém a môže z dlhodobého hľadiska viesť k ďalším problémom.