ako na to?

Ako na dažďový sud?

1) Musíte mať systém na zachytávanie dažďovej vody. Jedným z takýchto systémov je aj dažďový sud. Používajú sa na zber vody zo striech alebo striech a jej uskladnenie, kým to nie je potrebné. K dispozícii je veľa druhov dažďových sudov, ale všetky fungujú rovnako: spodná časť suda zhromažďuje vodu, zatiaľ čo jeho vrchná časť je lemovaná kovovým sitom (alebo sieťkou). Keď dážď spadne nad hornú časť obrazovky, odteká do nádoby pod ňou.

2) Na výrobu vlastného dažďového suda budete potrebovať niekoľko materiálov:

a) Robustný kus dreva. Môžete použiť akýkoľvek druh dreva; hľadajte však taký, ktorý nebude ľahko hniť. Pokiaľ je to možné, vyberte si tvrdé drevo ako dub alebo javor, pretože tieto dreviny obsahujú menej vlhkosti ako mäkšie dreviny, a preto obsahujú mokré viac vody.

b) Starý list preglejky. Preglejka je veľmi silný materiál, ktorý sa pod tlakom nezlomí. Listy preglejky si môžete kúpiť vo väčšine obchodov s domácimi potrebami.

c) Dĺžka plastovej hadice alebo hadice. Plastové hadičky sú dodávané v rôznych dĺžkach a farbách, takže je ľahké zladiť správnu veľkosť pre vaše potreby.

Farba by mala zodpovedať drevu, ktoré ste vybrali vyššie; ak nie, tak choď s inou farbou. (Poznámka: PVC rúrka sa NEDoporučuje. Rozbije sa príliš ľahko!)

d) Obrazovka (alebo obrazovka). Malo by to byť kovové pletivo špeciálne dimenzované pre váš dažďový sud. Otvory by nemali byť príliš veľké, aby sa zabránilo množeniu komárov, ale také veľké, aby cez ne mohla prechádzať voda. Bežné veľkosti obrazoviek sú medzi 1/2 “a 1”, takže je dôležité prispôsobiť veľkosť obrazovky otvoreniu dažďovej hlavne.