ako na to?

Ako maľovať keramické hrnce pred vypálením

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri maľovaní keramických hrncov, je rozhodnúť sa, aký hrniec chcete maľovať. Existujú dva typy keramických hrncov: neglazované a glazované. Neglazované keramické črepníky nemajú na sebe nanášaný žiadny povlak ani povrchovú úpravu. Jednoducho sa natierajú štetcom. Glazované keramické hrnce majú po upečení na seba nanesený povlak. Tieto nátery poskytujú ochranu pred vlhkosťou a chránia povrch pred poškriabaním a iným poškodením. Neglazované keramické hrnce nevydržia večne, preto je lepšie sa ich čo najskôr zbaviť, ak ich nemáte v úmysle uchovať po dlhšiu dobu.

Typy neglazovanej keramiky

Existujú tri druhy neglazúrovaných keramických hrncov: príbory, hrnce a hrnčeky. Príbory a misky sú vyrobené z jedného kúska hliny, zatiaľ čo hrnčeky a poháre sú vyrobené z niekoľkých kúskov hliny. Každý typ má svoje vlastné výhody a nevýhody. Tu je stručný popis každého druhu:

Príbory (flatware) – slúžia predovšetkým na servírovanie jedál. Zahŕňajú predmety ako taniere, podšálky, taniere a podnosy.

Misky (misy) – Ako už názov napovedá, slúžia na servírovanie a jedenie z. Majú mnoho rôznych tvarov a veľkostí.

Hrnčeky a šálky – Používajú sa na pitie tekutín, ako je káva a čaj z.

Ďalším typom neglazovanej keramiky je sochárska keramika. Sochárska keramika je trojrozmerná a vyrába sa z hlinených zvitkov alebo zo sochy z hlinenej hrudky. Sú veľmi populárne medzi umelcami.

Teraz, keď viete, aké druhy neglazovaných kvetináčov sú vonku, je dôležité vedieť, ako ich natrieť. Najlepšie je začať s čistým povrchom. Ak je v hrnci vlhkosť, bude náchylný na praskanie. Keď na ňu nanesiete farbu, môže sa z hrnca uvoľniť vlhkosť. Ak sa táto vlhkosť zachytí, môže to viesť k prasknutiu. Najlepším spôsobom, ako tomu zabrániť, je najskôr hrniec pred maľovaním upiecť.

Ako maľovať neglazované hrnce

V miestnom obchode s umeleckými remeslami nájdete rôzne typy neglazovaných hrncov. Patria sem misky, taniere a hrnčeky. Tieto majú rôzne farby, napríklad hnedú a červenú. Nájdete tiež biele. Kroky pri maľovaní týchto druhov kvetináčov sú nasledovné:

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vyčistiť hrniec. Čistenie hrnca je veľmi dôležité, pretože aj tenká vrstva tuku môže zabrániť prilepeniu farby. Ak hrniec nevyčistíte, farba sa na ňom nebude správne držať.

Mydlo a voda budú stačiť. Ak je hrniec extrémne znečistený, môžete použiť niečo trochu výkonnejšie, napríklad čistič okien. Nezabudnite skontrolovať, či použitý čistič nepoškodí povrch hrnca.

Ďalšia vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať, či je hrniec úplne suchý. Môžete ho vysušiť pomocou uteráka alebo tavnej pištole. Nezabudnite používať teplovzdušnú pištoľ na nízku teplotu, aby ste nepoškodili povrch hrnca.

Potom môžete črepník podľa ľubovôle vymaľovať. Môžete použiť akrylové, temperové alebo olejové farby. Každý typ farby má svoje vlastné jedinečné vlastnosti a vlastnosti, preto je najlepšie, ak si vyberiete farbu, ktorá vám vyhovuje najviac.

Pred manipuláciou s hrncom nechajte farbu úplne vyschnúť.

Na hrniec môžete tiež naniesť glazúry alebo farebné umytia. Glazúry a farebné umývače sa nanášajú na hlavnú farbu, ktorú ste nanášali na hrniec.

Tipy a pripomienky

Pri maľovaní neglazúrovaných kvetináčov sa nezabudnite zabaviť! Pred začatím projektu si určite urobte prieskum o druhu farieb, ktoré by ste mali použiť. Druh farby, ktorý si vyberiete, bude závisieť od toho, aký efekt chcete dosiahnuť.

Nezabudnite si pripraviť všetky svoje nástroje skôr, ako začnete maľovať. Uistite sa, že máte správne kefy pre projekt, na ktorom pracujete. Ak chcete žiarivé a jasné farby, uistite sa, že máte kvalitné farby.
Maľovanie neglazovaných hrncov je veľká zábava. Keď dokončíte niekoľko projektov, môžete začať predávať svoju prácu alebo ich môžete len obdarovať svojich priateľov a rodinu. Maľovaním neglazúrovaných kvetináčov môžete získať veľa spokojnosti, pretože môžete byť tak kreatívni, ako chcete. Len sa pri tom určite bavte!