Dom a Záhrada

Ako izolovať betónovú podlahu pred nalievaním?

Ak plánujete nalievanie betónovej podlahy, je veľmi dôležité, aby ste mali nainštalovanú správnu izoláciu. Ak chcete, aby váš hotový výrobok vydržal dlhšie ako zvyčajne, musíte nainštalovať izoláciu. Ak nie, potom bude váš hotový výrobok časom menej trvanlivý. Čo konkrétne to znamená, keď niekto povie „izolácia“? Aký typ izolácie potrebujem? Koľko by som mal minúť? Ako dlho mám čakať, kým sa dokončí môj projekt? To sú všetko otázky, ktoré si môžete položiť. K dispozícii je veľa rôznych druhov izolácie. Niektoré z nich možno použiť na rôzne účely, ako napríklad:

1) Tepelná izolácia – Tento typ izolácie sa skladá z materiálov ako sklenené vlákno alebo polyuretánová pena. Poskytujú ochranu pred stratami tepla cez steny a strop. Materiál poskytuje tepelnú hmotu, ktorá pomáha udržiavať stabilnú teplotu vo vnútri priestoru.

2) Mechanická izolácia – Tento typ izolácie pozostáva z materiálov, ako sú drevené hobliny alebo skrutky do sadrokartónu. Poskytujú ochranu pred mechanickým nárazom v dôsledku pohybu v priestore.

3) Elektrická izolácia – Tento typ izolácie pozostáva z materiálov, ako je medená fólia, hliníková fólia a ďalšie podobné materiály. Poskytujú ochranu pred úrazom elektrickým prúdom v dôsledku pohybu v priestore.

Najbežnejším typom izolácie sú tepelné a mechanické izolácie. Je dosť zriedkavé nájsť elektrickú izoláciu, pretože zvyčajne si vyžaduje špeciálne zručnosti, ktoré väčšina ľudí nemá. Je len na vás, či chcete použiť oba alebo jeden z nich. Mimochodom, vedeli ste, že najlepší čas na inštaláciu izolácie je pred nalievaním betónu? Inštalácia izolácie po tom, čo už podlaha stuhla, môže byť zložitejšia a v niektorých prípadoch nemožná. Najlepší čas na to je teda predtým!

Izolovaná betónová podlaha pred nalievaním

Izolácia sa zvyčajne dodáva v rolkách. Môže to byť dosť ťažké a ťažkopádne, takže je dôležité, aby vám s inštaláciou pomohlo niekoľko ľudí. Aby ste nepoškodili povrch, musíte tiež pokryť podlahu plachtou alebo plastom. Pred manipuláciou s kotúčmi nezabudnite položiť podkladové listy.

Nový odlievací povrch

Keď kupujete izolačné role, musíte sa rozhodnúť pre hrúbku. Vždy sa môžete rozhodnúť pre dve vrstvy tenších roliek alebo jednu vrstvu hrubšej rolky. Väčšinou postačia dve vrstvy. Všetko závisí od množstva tepla alebo chladu, ktoré chcete udržiavať mimo. Ak je to len z estetických dôvodov, urobí sa jedna vrstva, ale ak chcete, aby bola podlaha odolnejšia, potom budú fungovať lepšie dve vrstvy. Prvú vrstvu pred položením druhej vrstvy určite rozviňte. Ak je druhá vrstva položená ako prvá, potom môže byť prvá vrstva nerovná alebo hrudkovitá.

Dokončovacie práce

S izolačnými kotúčmi sa manipuluje pomerne ľahko a sú dosť pružné, takže by nemalo byť príliš ťažké ich rezať na požadovanú veľkosť. Stačí pomocou nich prestrihnúť ťažké nožnice. Na zaistenie správnej dĺžky použite oceľový meter. Nezabudnite pri inštalácii ponechať pol palca medzery od okrajov podlahy. To umožňuje inštaláciu soklov. Potom budete možno potrebovať niekoho iného, ​​aby vám pomohol odniesť kotúče na miesto, pretože sú dosť ťažké. Uistite sa, že sú kotúče umiestnené rovnomerne tak, aby bola vaša podlaha úplne pokrytá jednou vrstvou.

Izolácia betónovej podlahy po naliatí

Izolovať hotovú podlahu je náročnejšie ako izolovať podlahu pred nalievaním. Najskôr sa budete musieť zmocniť izolačných materiálov, ako sú sklenené vlákna alebo minerálna vlna. Rockwool je lepší ako sklolaminát, pretože má vyššiu odolnosť proti teplu a chladu, ale môže byť dosť drahý a nie je ľahké ho rezať. Ak chcete, môžete tiež použiť domáce predmety, ako sú odevy, prikrývky atď. Najlepšie sú materiály, ktoré je možné rezať a tvarovať na požadovanú veľkosť. V každom prípade nezabudnite ponechať pol centimetrovú medzeru od okraja podlahy, aby ste sa vyhli nerovným okrajom a vydutinám.

Dokončovacie práce

Dokončovacie práce sú najdôležitejšou súčasťou inštalácie každého typu izolácie. Ak nebudú vykonané správne, bude vrátená všetka vaša tvrdá práca. Na záver navrstvíme na prebaľovacie pláty vrstvu preglejky. Takto udržíte všetko na svojom mieste a zabránite výskytu výtlkov. Pripevnite ho k podlahe pomocou skrutiek alebo klincov. Potom ju zakryte soklovými doskami a dbajte na to, aby boli okraje dookola rovnaké. Ak chcete, môžete podlahové lišty obložiť lištou, aby vyzerala príťažlivejšie.

Zateplenie podlahy je pomerne ľahký proces a zvládne ho každý, kto má nejaké zručnosti v údržbe. Neponáhľajte sa a pracujte postupne. Neponáhľajte, pretože by to mohlo viesť k nezvratným chybám. Predovšetkým nezabudnite postupovať podľa pokynov na výrobku. Ak nie, môžete zistiť, že produkt má nízku kvalitu alebo nie je taký, aký ste očakávali. S časom a trpezlivosťou vám vaša nová izolovaná podlaha umožní ušetriť na kúrení a chladení.