ako na to?

Ako chrániť váš dom pred požiarom?

Mnoho ľudí, ktorí majú domáci bezpečnostný systém, nemyslí na bezpečnosť svojho domova v iných aspektoch. Zlodeji nie sú jedinou hrozbou pre váš domov, oheň je rovnako veľký problém, ak nie väčší. Môžete urobiť niekoľko základných krokov, aby bol váš dom bezpečnejší pred ohňom.

Nainštalujte dymové alarmy

Jedným z najlepších spôsobov, ako chrániť rodinu pred ohňom, je inštalácia dymových hlásičov do domácnosti. Tieto zariadenia sú pomerne lacné a keď zistia dym alebo zvýšené teploty, vydajú hlasný zvuk, ktorý upozorní kohokoľvek v okolí. Tieto by ste mali mať vo svojom dome bez ohľadu na to, ale sú obzvlášť dôležité pre oblasti, ako je vaša kuchyňa alebo garáž.

Kontrolujte všetky vodiče a káble

V priebehu času sa môžu šnúry rozstrapkať alebo sa môžu začať roztierať drôty. Ak k tomu dôjde, môžete mať vo svojom systéme skrat. Ak si nedáte pozor, môže to viesť k malému požiaru. Mali by ste pravidelne kontrolovať všetky elektroinštalácie vo vašej domácnosti, aby ste sa uistili, že nie sú problémy.

Zaistite, aby bol váš komín čistý

Komín sa môže časom upchať, čo môže viesť k požiaru. Uistite sa, že máte komín pravidelne čistený, aby nedochádzalo k problémom. Ak máte krb alebo kachle na drevo, nepoužívajte ho, pokiaľ komín nebol nedávno vyčistený.

Nainštalujte detektory oxidu uhoľnatého

Oxid uhoľnatý je plyn bez zápachu, farby a chuti, ktorý je schopný spôsobiť vážne škody. Najčastejšie sa to vyskytuje v prípade požiarov a chybnej pece ale môže sa vyskytnúť aj v dôsledku netesností a nesprávneho vetrania. Mali by ste mať doma detektor oxidu uhoľnatého, ktorý vás upozorní, ak bude problém.

Venujte pozornosť spotrebičom

Niektoré spotrebiče, ako napríklad sušička, vytvárajú veľa vlákien, ktoré môžu upchať vetracie potrubie sušičky. To môže spôsobiť dva veľké problémy. Prvým je, že vlákna, ktoré hromadia žmolky, môžu zabrániť prúdeniu vzduchu do sušičky, čo spôsobí jeho prehriatie. Druhým problémom je, že požiare prachového vlákna sú jednou z hlavných príčin požiarov domov v Spojených štátoch. Mali by ste pravidelne čistiť žmolky v rúrkach sušičky, aby ste zabránili výskytu týchto problémov.

Buďte opatrní s ohňom

Nikdy by ste nemali nechávať oheň bez dozoru. Mohlo by sa to zdať ako zdravý rozum, ale bolo už nespočetne veľa príbehov o tom, že ľudia zaspali, zatiaľ čo oheň stále horí, alebo jedného nechali bez dozoru z nejakého iného dôvodu. Mali by ste byť tiež opatrní pri používaní sviečok a otvoreného ohňa. Nikdy neopúšťajte dom, keď viete, že sú zapálené sviečky alebo stále horí oheň.

Vymeňte staré zapojenie za nové

Ak máte starý dom a všimli ste si, že vaše elektrické vedenie začína vykazovať známky rozstrapkania, prasknutia alebo celkovo vyzerá staro, môže byť čas vymeniť ho. Staré rozvody nesú väčšie riziko požiarov ako novšie rozvody. Zvyčajne môžete nechať elektrikára prísť k vám domov a vymeniť ho pomerne rýchlo a ľahko.

Neskladujte horľavé materiály v blízkosti východu

Mohlo by sa to zdať ako zdravý rozum, ale boli by ste prekvapení, koľko ľudí to stále robí. Ak je oheň a potrebujete sa rýchlo dostať z domu, budete chcieť mať ľahký a rýchly prístup k východu. Skladovanie predmetov ako kartónové škatule, gumené pneumatiky alebo iné podobné materiály v blízkosti východu predstavuje nebezpečenstvo požiaru.

Zostaňte v obraze o opravách

Aj keď budete postupovať podľa všetkých týchto tipov, ak máte problém s domovom a nenecháte ho opraviť včas, môže sa stať vážnym nebezpečenstvom požiaru. Ak ste si všimli akékoľvek príznaky problémov, nezabudnite kontaktovať miestneho dodávateľa, aby sa o tieto problémy čo najskôr postaralo.

Prevencia požiarov je v skutočnosti oveľa jednoduchšia, ako si myslíte. Stačí trocha zdravého rozumu, povedomia a pozornosti venovanej svojmu okoliu. Oheň sa môže šíriť rýchlo, takže najlepšie, čo môžete urobiť, je pripraviť sa, ak niekto začne.

Ak budete postupovať podľa týchto tipov, mali by ste byť schopní zabrániť požiaru v domácnosti. Je lepšie byť v bezpečí, ako sa nakoniec ľutovať.