Móda

Ako bieliť farebné oblečenie?

Bieliace farby sa nepoužívajú iba na oblečenie, ale aj na ďalšie predmety, ako sú koberce, čalúnenie, záclony a dokonca aj vaše auto. Ak sa chcete zbaviť škvŕn alebo ak sa vám už viac nepáčia, potom je cestou bielenie. Môžete použiť rôzne typy bieliacich roztokov, ktoré zahŕňajú vodu, ocot a amoniak. Na dnešnom trhu sú k dispozícii rôzne druhy bieliacich výrobkov. Niektoré z týchto výrobkov sú drahé, zatiaľ čo iné sú lacné.

Najbežnejší typ bielidla sa nazýva tekutý oxid chloričitý (clorox). Tento produkt obsahuje chlórnan sodný, čo je chemická zlúčenina so vzorcom C2H6Cl. Chlórnan sodný je jednou z chemikálií, ktoré tvoria bielidlo pre domácnosť. Funguje tak, že reaguje s organickými látkami, ako sú vlasy a bunky pokožky, za vzniku plynného peroxidu vodíka. Peroxid vodíka reaguje s kyslíkom za vzniku ozónu, ktorý je bezfarebným jedovatým plynom. Ozón môže pri vysokých koncentráciách spôsobiť poškodenie živého tkaniva. Pri kontakte s ľudskou pokožkou spôsobuje podráždenie a začervenanie.

Medzi ďalšie typy bielidla patrí kyselina chlorovodíková, kyselina sírová a kyselina fosforečná. Tieto kyseliny reagujú s organickými zlúčeninami, ako sú vlasy a bunky pokožky, za vzniku oxidu uhoľnatého, ktorý pri vdýchnutí alebo požití môže spôsobiť dýchacie ťažkosti. Kyselina sírová reaguje s amoniakom za vzniku toxických výparov plynného oxidu siričitého.

Vďaka bieleniu budú vaše odevy vyzerať novšie a žiarivejšie. Je však tiež dôležité, aby ste tento proces nepreháňali, pretože bielenie môže poškodiť tkaninu a spôsobiť otvory vo vašom odeve. Najlepšie je vyhnúť sa bieleniu odevov, ktoré sú vyrobené zo špeciálnych látok, ako je satén, hodváb, kašmír alebo vlna. Ešte lepšie je, keď tieto len dáte do čistiarne, aby ich mohli bieliť profesionáli.

Bielenie oblečenia

? Začnite kontrolou štítku s oblečením. Pripomeňme, že väčšina chemikálií na chemické čistenie sú tiež bieliace prostriedky. Niektoré štítky na odevoch už naznačujú, či je možné položku bieliť alebo nie.

? Mali by ste skontrolovať aj obsah látky vo vašom oblečení. Prírodné vlákna ako ľan, bavlna a vlna môžu byť bielené. Syntetické tkaniny ako nylon a polyester nemožno bieliť bez ohľadu na to, akú techniku ​​použijete.

? Ak sú vaše odevy farebné, je najlepšie ich nebieliť. Bielenie bieleho oblečenia je v poriadku, pretože bielenie nebude mať vplyv iba na farbu, ktorej sa chcete zbaviť.

? Na odstránenie škvŕn môžete tiež použiť zmes chlórového bielidla a vody. Zmiešajte jednu lyžicu chlórového bielidla s jedným litrom studenej vody. Namočte zafarbené miesto asi na 10 minút a potom oblečenie okamžite vyperte.

? Na bielenie škvŕn môžete použiť aj zmes peroxidu vodíka a vody.

? Ak vyššie uvedené techniky nefungujú, môžete skúsiť použiť bieliace prostriedky zakúpené v obchode. Zvyčajne ide o tekutiny, ktoré sa dodávajú v plastových fľašiach a sú bežne dostupné v drogériách. Používajte tieto tekutiny opatrne, pretože aj najmenšie množstvo môže spôsobiť veľké poškodenie vášho oblečenia.

? Ďalšou možnosťou je použitie chemického čistiaceho prostriedku nazývaného kyselina šťaveľová. Toto nájdete v niektorých špecializovaných čistiacich obchodoch. Pri používaní tohto produktu postupujte podľa pokynov na obale.

? Ďalšou možnosťou je nákup chlórového bielidla v supermarkete. Väčšina odrôd supermarketov však obsahuje pridané vône a parfumy. Možno budete chcieť kúpiť čisté chlórové bielidlo, ktoré nie je voňavé.

? Najlepšie je vymeniť si oblečenie, ak vám nefunguje žiadna z vyššie uvedených techník.

Tipy a varovania

Pred odfarbením celého odevu je vždy dobré najskôr vyskúšať malú časť látky. Môžete tak určiť, či bude proces bielenia fungovať alebo nie, bez poškodenia odevu. Môžete to urobiť tak, že si urobíte malý vodný roztok bielidla a potom si ho otriete vnútornou stranou predlaktia. Ak je oblasť bolestivá a začervenaná, zvyšok látky nebielite.

Bielenie bielizne môže mať nepriaznivé účinky na jeho kvalitu a vzhľad. Preto je najlepšie vyhnúť sa bieleniu odevov, pokiaľ to nie je nevyhnutne potrebné.