ako na to?

Aké sú typické rastliny do domu?

Bežné izbové rastliny sa bežne používajú v domácnostiach po celom svete. Zahŕňajú:

• Ruže (Rosaceae) – ružové stromy, ruže, muškáty, fialky, ľalie a iné odrody ruží; často sa pestujú spolu, pretože majú podobné kvety.

• Tulipány (Tulipa spp.) – Tulipány vyrastajú z cibuľovín, ktoré vytvárajú biele alebo ružové kvety.

• Pivonky (Paeonia lactiflora) – tieto kvitnúce rastliny pochádzajú z Číny a Japonska. Ľudovo sú známe ako japonské ružové.

• Levanduľa (Lavandula angustifolia) – kvety levandule kvitnú na jar a v lete. Nachádzajú sa v mnohých farbách vrátane levandule, fialovej, žltej, oranžovej a červenej.

Ako môžem vyriešiť bežné problémy s izbovou rastlinou?

Najbežnejším problémom je koreňová hniloba. Koreňová hniloba nastáva, keď sú korene dehydrované a odumrú. Hnitie koreňov spôsobuje stratu vody a nakoniec vedie k smrti rastliny. Môžete si všimnúť, že vaše rastliny vädnú alebo hynú, ak ste si tieto príznaky všimli už skôr. Ak žijete v suchom podnebí, je to ešte horšie, pretože neexistuje spôsob, ako by mohli zo svojej pôdy získať dostatok vlhkosti, takže čoskoro kvôli nedostatku vody zahynú.

Ako zabránim hnilobe koreňov?

Je skutočne dosť ľahké zabrániť hnilobe koreňov. Musíte len pamätať, že svoje rastliny musíte polievať a dbať na to, aby úplne nevyschli. Je takmer lepšie, ak ich trochu zalejete, pretože to rastline neublíži, ale určite jej pomôže prežiť v suchom prostredí.

Je výhodné presádzať moju rastlinu?

Ak vaša rastlina vykazuje známky toho, že potrebuje vodu, mali by ste ju pravdepodobne okamžite znovu nastúpiť do kvetináče. Existujú dva hlavné dôvody, prečo by ste mali svoje rastliny znovu vysádzať do kvetináčov: Jeden, pretože sú príliš veľké na svoje nádoby a začínajú byť viazané na kvetináče. Dva, pretože pôda sa zhutnila a už nemôže zadržiavať vlhkosť.

Čo mám robiť, ak je moja rastlina viazaná na kvetináče?

Ak vidíte, že vaša rastlina rastie v podivnom tvare, pretože je pre svoju nádobu príliš veľká, mohlo by byť načase ju znovu vysadiť. Rastlina môže začať vykazovať známky vädnutia (čo sa dá zvrátiť, ak jej dáte viac vody). Ak budete problém naďalej ignorovať, nakoniec sa prejavia ďalšie príznaky, ako je žltnutie listov, zakrpatený rast a hnijúce korene. V tomto okamihu je pre rastlinu už neskoro a pravdepodobne by ste mali začať uvažovať o kúpe novej (alebo ak sa cítite ambiciózne, rozdeľte rastlinu).

Ako znova nasadím svoju izbovú rastlinu?

Aj keď je vždy najlepšie vziať svoju rastlinu do miestnej škôlky na opätovné zasadenie, niekedy sa jednoducho nemôžete dočkať. Ak je to váš prípad, postupujte podľa týchto krokov a nezabudnite na jemnosť, aby ste nepoškodili svoju rastlinu alebo korene.

  1. Naplňte vedro alebo vaňu vlažnou vodou
  2. Pred pádom rastliny do vody odrežte všetky odumreté korene
  3. Nechajte rastlinu máčať asi pol hodiny (dlhšie, ak to potrebuje)
  4. Rastlinu opatrne vyberte z vody a položte ju na čistý uterák
  5. Oddeľte korene rukami, ale nelámte ich
  6. Na dno nádoby vložte malé množstvo čerstvej pôdy
  7. Rastlinu a jej korene rozmiestnite do nádoby