ako na to?

Aké sú príznaky vysokého cholesterolu?

Únava, slabosť, závraty, strata koordinácie, búšenie srdca, bolesti na hrudníku a ďalšie príznaky vysokého cholesterolu môžu byť vyvolané mnohými faktormi. Tu sú niektoré z nich:

1) Jesť príliš veľa tuku. Mastné jedlá, ako je maslo alebo krémový syr, môžu zvýšiť hladinu cholesterolu v krvi, pretože obsahujú nasýtené tuky, ktoré zvyšujú množstvo LDL (zlého) cholesterolu v tele.

2) Fajčenie. Fajčenie zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb a mŕtvice, ktoré sú hlavnými príčinami úmrtí na celom svete.

3) Diabetes mellitus. Ľudia s cukrovkou majú vyššiu pravdepodobnosť vysokej hladiny cholesterolu v dôsledku zvýšenej aktivity produkcie inzulínu v pankrease. Inzulín pomáha vašej pečeni odstraňovať prebytočnú glukózu z krvi do buniek, kde sa používa na energiu alebo sa ukladá ako tuk.

4) Obezita. Nadváha alebo obezita zvyšuje riziko vysokej hladiny cholesterolu. Nadváha nadmerne zaťažuje vaše orgány a vedie ku komplikáciám, ako je cukrovka typu 2, vysoký krvný tlak, artritída a ďalšie zdravotné problémy.

5) Konzumácia alkoholu. Pitie alkoholu zvyšuje riziko srdcových chorôb a mŕtvice, ktoré sú hlavnými príčinami úmrtí na celom svete. V skutočnosti je každé tretie úmrtie v USA spôsobené kardiovaskulárnymi chorobami, ako sú srdcový infarkt alebo mozgová príhoda.

6) Nedostatok pohybu. Telesná nečinnosť sa stáva hlavným zdravotným problémom v rozvinutých krajinách, pretože ľudia majú tendenciu byť menej aktívni počas celého dňa v práci alebo vo svojom voľnom čase.

7) Vaša rodinná anamnéza. Ak má jeden z vašich rodičov alebo súrodencov vysoký cholesterol, je pravdepodobnejšie, že ho tiež rozviniete.

8) Vek. Čím ste starší, tým vyššie sa zvyšuje riziko vysokého cholesterolu.

9) Nezdravá strava. Konzumácia potravín s vysokým obsahom tukov, cholesterolu a sodíka môže zvýšiť riziko vysokého cholesterolu.

10) Nedostatok vlákniny v strave. Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia správneho množstva vlákniny (najmä rozpustnej vlákniny) môže znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu až o 10 percent.

Aké sú typy cholesterolu?

Cholesterol je prenášaný krvou lipoproteínmi, pričom každý lipoproteín má špecifickú funkciu. LDL (zlý) Cholesterol sa považuje za zlý typ cholesterolu, zatiaľ čo HDL (dobrý) cholesterol je typ, ktorý má tendenciu odstraňovať prebytočný cholesterol z tela. LDL a HDL sa niekedy označujú ako „lipoproteíny“. Keď hovoríme o našich „hladinách cholesterolu“, máme zvyčajne na mysli množstvo cholesterolu obsiahnuté v našich LDL časticiach.

Aké sú typy vysokého cholesterolu?

1) Familiárna hypercholesterolémia (FH). Toto je genetická porucha, ktorá spôsobuje, že postihnutý človek má veľmi vysoké hladiny LDL cholesterolu. FH ovplyvňuje rovnako mužov aj ženy a môže sa začať kedykoľvek od narodenia do dospelosti. Môže byť diagnostikovaný jednoduchým krvným testom, ktorý meria hladinu LDL cholesterolu. Ak sa zistí, že hladina je vyššia ako 190 mg / dl, jedinec má najpravdepodobnejšie FH.

2) Fyziologická hypercholesterolémia. Toto je stav, ktorý postihuje asi 50 percent bežnej populácie. Hladina cholesterolu je zvýšená v dôsledku zmien stravovania alebo nástupu puberty. Dá sa to zvrátiť znížením príjmu tukov a cholesterolu v potrave a väčším cvičením.

3) Sekundárna hypercholesterolémia. K tomu dochádza, ak je prítomný základný stav, ako je ochorenie pečene, amyloidóza alebo hemohrtropoetická erytropoéza. Je to zvyčajne spôsobené nahromadením cholesterolu v cievach.

Aké účinky má vysoký cholesterol na organizmus?

Vysoká hladina cholesterolu v krvi môže viesť k upchatiu tepien (ateroskleróza), čo môže mať za následok srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu. Je hlavným rizikovým faktorom pre srdcové choroby.

Čo spôsobuje vysoký cholesterol?

1) Strava, ktorú konzumujete, môže mať vplyv na hladinu vášho cholesterolu. Jesť príliš veľa nasýtených tukov nachádzajúcich sa v potravinách, ako sú červené mäso, syry a maslo; a príliš veľa cholesterolu môže zvýšiť riziko vzniku vysokého cholesterolu a srdcových chorôb. Vaše riziko zvyšujú aj rafinované sacharidy, ako je cukor.

2) Neaktívny životný štýl môže spôsobiť zvýšenie hladiny cholesterolu v dôsledku zníženia schopnosti tela odstraňovať cholesterol z krvi. Je známe, že pravidelné cvičenie, ako napríklad rýchla chôdza, znižuje hladinu cholesterolu.

3) S rodinnou anamnézou vysokého cholesterolu. Ak mal jeden alebo obaja vaši rodičia vysoký cholesterol, je pravdepodobnejšie, že budete mať vysoký cholesterol.

4) Vaše gény môžu tiež ovplyvňovať hladinu cholesterolu. Niektorí ľudia majú genetickú tendenciu produkovať vyššiu hladinu cholesterolu ako ostatní.

5) Fajčenie zvyšuje riziko srdcových chorôb, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti na celom svete.

6) Pitie nadmerného množstva alkoholu môže zvýšiť hladinu cholesterolu a zvýšiť riziko vzniku vysokého krvného tlaku (hypertenzie).