ako na to?

Aké sú najlepšie ovocné stromy pre stávkovanie?

1) Red Delicious (Red Delicious)

Červené lahodné ovocie je jedným z najobľúbenejších druhov ovocia na svete. Červená delikatesa rastie dobre vo Washingtone a nie je nezvyčajné vidieť ich rásť divoko pozdĺž ciest alebo dokonca hneď vedľa domov. Často sa pestujú komerčne, ale veľmi ľahko sa pestujú zo semien, takže nepotrebujete nijaké špeciálne vybavenie. Sú tiež odolné voči suchu, čo ich robí ideálnymi do záhrad, kde môžu byť občasné silné dažde. Majú sladkú chuť s nádychom korenia. Z týchto stromov získate mnoho rokov dobrých výnosov.

2) Čerešňa (čerešňa)

Čakanka je ďalší populárny strom pre čerešne na pacifickom severozápade. Tieto stromy sú odolné a rok čo rok vytvárajú veľké plodiny. Sú známe svojou sýtočervenou farbou a výraznou chuťou. Čerešňové stromy môžu dosiahnuť až 40 stôp výšky a priniesť veľa ovocia. Na udržanie zdravia nevyžadujú okrem pravidelného rezu malú starostlivosť.

3) Hruška (hruška)

Hrušky pochádzajú z tichomorského severozápadu a sú tiež celkom bežné tu v Spokane. Rastie tu niekoľko druhov hrušiek vrátane oregonskej slivky, kalifornskej hrušky a japonskej hrušky. Tieto stromy sú nenáročné na údržbu a ľahko sa pestujú. Prinášajú ovocie skoro, takže si môžete vychutnať chuť leta uprostred zimy. Na svoj rast nepotrebujú veľa slnečného žiarenia, takže väčšine sa bude dariť aj v polotieni.

4) Jabloň (Apple)

Vo Washingtone existuje veľa druhov jabĺk, ktoré dobre rastú. Medzi nich patrí Granny Smith, Mcintosh, Red Delicious a ďalšie. Tieto stromy sú obľúbené pre ovocné sady, pretože sa tu dobre pestujú a z jabĺk sa dá pripraviť veľa rôznych produktov. Je ťažké zvoliť si obľúbenú položku, ale niektorí ľudia tvrdia, že červená delikatesa je najlepšia. Má príjemnú rovnováhu medzi sladkou a koláčovou chuťou.

5) Hruška (hruška)

Hrušky sú ďalším častým stromom vo Washingtone, ktorý tu ľahko rastie. Dodávajú sa v mnohých rôznych odrodách a väčšinu z nich možno ľahko rozlíšiť podľa vzhľadu a chuti. Ázijská hruška je malý strom, ktorý zriedka dosahuje viac ako 10 stôp. Je tiež známa ako hruška piesková a hruška skalná. Hruška williams je veľký strom, ktorý môže dosiahnuť výšky 40 stôp alebo viac a každý rok vyprodukuje až 130 libier hrušiek!

6) Key Lime (vápno)

Kľúčové vápno, tiež známe ako mexické vápno, je jedným z jedinečných stromov na tomto zozname. Tento strom, pôvodom z Floridy Keys, môže dobre rásť aj v Kalifornii, Arizone a na ďalších suchých miestach. Nenechajte sa oklamať malými rozmermi, tento strom je veľmi odolný voči suchu a vytvára sladké a koláčové limetky. Môžete ľahko vybrať niekoľko, ktoré chcete použiť hneď, a potom zvyšok vysušiť, aby ste ich mohli použiť, keď sú limetky mimo sezónu. Ovocie sa tiež ľahko fľašuje alebo konzervuje, takže si ho môžete vychutnať po celý rok!

7) Kaki (Diospyros virginiana)

Tomel je ľahko zbadateľný vďaka oranžovému ovociu a nádhernému opadávaniu lístia. Samotné ovocie chutí trochu ako puding a vďaka vysokému obsahu trieslovín nebude držať vtáky ďalej. Vo voľnej prírode tieto stromy často rastú pozdĺž riek a potokov, takže sú veľmi prispôsobené vlhkým pôdnym podmienkam. Sú tiež schopné rásť v pomerne suchej pôde, ale ak majú dostatok vody, vyprodukujú viac ovocia.

8) Orech (Juglans regia)

Orech pochádza z oblasti Stredomoria, ale všade rastie po celom svete na miestach s priaznivým podnebím, ako je Kalifornia a Washington. Tieto stromy môžu dosiahnuť výšku až 150 stôp a môžu žiť niekoľko stoviek rokov. Hustá kôra sa odlupuje v listoch a vyzerá to, že sa kôra pohybuje na strome. Listy každý rok slávne žltnú a potom opadávajú, aby uvoľnili miesto pre novú sadu listov. Samotné ovocie je uzavreté v hustej zelenej šupke, ktorú treba rozlúsknuť, aby sa dostala k jedlej matici vo vnútri.

9) Olivovník (Olea europaea)

Olivovník je ďalšia rastlina, ktorá bola prispôsobená na pestovanie po celom svete. Je pôvodom v Stredomorí, ale rastie v Kalifornii a dokonca aj v niektorých častiach Texasu. Olivový strom je veľmi ľahké spoznať podľa jeho oválnych listov a drobného ovocia. Olivy sú v sezóne počas jesenných a zimných mesiacov a obsahujú veľa zdravých výživných látok. Súvisia s výhodami pre zdravie, ako je znižovanie rizika srdcových chorôb. Vedeli ste, že niektorí ľudia dokonca vyrábajú výrobky z olivového oleja ako mydlo a zvlhčovač?

10) Eukalyptový strom (niekoľko druhov)

Eukalyptové stromy sú na celom svete, ale v skutočnosti nie sú pôvodom z Ameriky, Austrálie alebo dokonca z Afriky. Sú pôvodom z austrálskeho kontinentu a do Kalifornie ich priviezli osadníci, ktorí sa ich snažili ťažiť za drevo a ropu. V dnešnej dobe sú stromy skôr známe pre liečivú hodnotu svojich listov a kôry než pre svoje drevo. Niektorí ľudia používajú oleje z listov eukalyptu na zmiernenie príznakov nachladnutia a z kôry sa často vyrábajú balzamy a masti na zmiernenie bolesti.