ako na to?

Aké kvety lákajú včely?

  1. Nechtík lekársky (Morus alba)

Nechtíky sú jedným z najobľúbenejších kvetov pre včely. Ako jedlo sa používali od staroveku a počas rímskych čias sa dokonca považovali za afrodiziakum. Je známe, že nechtíky priťahujú mnoho rôznych druhov hmyzu vrátane včiel, vos, mravcov, múch a iného lietajúceho hmyzu, ako sú mory a motýle.

  1. Sedmokráska (Dendrobium speciosum)

Sedmokráska je ďalšia obľúbená kvetina, ktorá láka včely. Je nielen dobrým zdrojom nektáru, ale obsahuje aj látku zvanú flavonoidy, o ktorej sa predpokladá, že je prospešná pre zdravie včiel. Tieto látky môžu okrem iného pomôcť predchádzať chorobám a infekciám, zlepšovať imunitu a znižovať alergické reakcie.

  1. Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Púpavy sú tiež bežným kvetom, ktorý láka včely. Obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, ktorý pomáha chrániť pred nachladnutím a chrípkou. Peľ púpavy sa pre svoje protizápalové vlastnosti často používa v tradičnej čínskej medicíne.

  1. Rozmarín (Rosmarinus officinalis)

Rozmarín je ďalší obľúbený kvet, ktorý láka včely.

  1. Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Levanduľa je obľúbená záhradná kvetina, ktorú milujú mnohí. Je tiež skvelým zdrojom nektáru pre včely a iný hmyz.

  1. Slnečnica (Helianthus Annuus)

Slnečnice sú jedným z najväčších a najživších kvetov, ktoré lákajú včely. Je známe, že dorastajú až do výšky 4 stôp na výšku a šírku.

  1. Mak vlčí (Eschscholtzia californica)

Maky sú známe ako jeden z najatraktívnejších kvetov pre včely a motýle. Tieto žiarivo sfarbené kvety sa používajú ako prírodný prostriedok na pomoc ľuďom, ktorí trpia nespavosťou, úzkosťami alebo dokonca bolesťami žalúdka.

  1. Šalvia lekárska (Salvia officinalis)

Šalvia je jednou z najvýživnejších kvetín, ktorá láka včely. Používa sa po stáročia ako prírodný liek na množstvo zdravotných problémov, ako sú; menštruačné problémy, zápaly a dokonca aj zápach z úst!

  1. Ďatelina červená (Trifolium Pretense)

Ďatelina červená je ďalšou populárnou včelou lákajúcou kvetinou. Často ho konzumujú včely medonosné a iné opeľovače. Používa sa tiež ako príchuť do syra.

  1. Heather (Phyllodoce Columbine)

Vresovec je pre včely veľkým zdrojom nektáru a peľu. Často rastie v malých škvrnách na rašeliniskách a na horách.

Kvety, ktoré lákajú včely

Včely sú jedným z najdôležitejších opeľovačov pre našu planétu. Je na nás ľuďoch, aby sme sa o tieto malé stvorenia starali čo najlepšie. Našťastie mnohé z týchto včiel priťahujúcich kvety tiež vyzerajú skvele vo vašej záhrade a môžu pomôcť aj s rôznymi zdravotnými problémami, ako sú alergie, úzkosť a nespavosť.

Až teda nabudúce hľadáte novú kvetinu, ktorú môžete vložiť do svojej záhrady, vyberte si jednu z týchto včiel prilákajúcich krás. Nielenže pomôžete životnému prostrediu, ale každé ráno budete mať na prípitku aj čerstvý med.

Prilákať včely do vašej záhrady je ľahké. Existuje veľa rôznych druhov pôvodných včiel, ktoré opeľujú kvety a udržiavajú náš ekosystém prosperujúci. Tie obsahujú: