ako na to?

Aké je najlepšie drevo do vašej domácnosti?

Ninebark je druh dreva používaný na výrobu nábytku, hudobných nástrojov a iných predmetov. Je všeobecne známy z Japonska, kde bol prvýkrát predstavený v 17. storočí. Názov pochádza zo skutočnosti, že pripomína tvar deväťcípej hviezdy. Deväťbrany sa často označujú ako „korunové“ dreviny, pretože majú výrazný vzhľad podobný korunám v porovnaní s inými druhmi tvrdých drevín, ako sú orech alebo javor.

Najbežnejším druhom deviatakov je tichomorská severozápadná odroda s názvom Ninebark Black. Medzi ďalšie odrody patrí Ninebark Cherry, Ninebark Chestnut a Ninebark Hickory. Obyčajne sa nachádzajú v západných štátoch USA a Kanade, ale nachádzajú sa v celej Severnej Amerike. Niektoré odrody dorastajú až do výšky päť stôp, zatiaľ čo iné môžu dosiahnuť iba výšku dvoch stôp.

Ninebark je veľmi odolné drevo. Nevyžaduje pravidelnú starostlivosť ako niektoré iné tvrdé dreviny. Vyžaduje si však častú údržbu a pozornosť, aby si zachovala svoju krásu. Väčšina deviatich kôrov si časom vytvorí malé uzly kvôli svojej vysokej hustote. Tieto uzly sa dajú v prípade potreby odstrániť nožom alebo dokonca brúsnym papierom. Ak sú tieto uzly príliš veľké, je možné ich pomocou bežného noža vystrihnúť a potom obrúsiť a neskôr znova použiť. Deväťbodky je možné voskovať alebo naolejovať, aby nedošlo k ich vysušeniu a popraskaniu.

Ninebark sa často používa na sústruženie dreva a výrobu nábytku. Môže to byť skvelá voľba pre rezbárov a iné druhy remeselníkov kvôli svojmu jednotnému tvaru a štruktúre. Ninebark poskytuje vynikajúci kontrast medzi hustým, takmer čierno sfarbeným jadrom a svetlým beľom. Zrno na tomto dreve je zvyčajne rovné a úzke. Má strednú textúru a je ľahké ho vyrezávať, tvarovať a pracovať s elektrickým náradím.

Ninebark môže byť skvelou voľbou pre každého, kto chce vyrábať drevené hudobné nástroje, ako sú cimbal, klavíry alebo iné strunové nástroje. Samotné drevo môže rezonovať, keď na neho použijete správny typ strún. V minulosti sa z neho vyrábali gitary, ukulely, violončelo, cimbal a iné druhy strunových nástrojov.

V starších dobách pôvodní Američania používali deväťz kůru ako liečbu mnohých zdravotných stavov vrátane bolesti žalúdka, problémov s pečeňou, prechladnutia či dokonca rakoviny.

Listy rastliny deväť kôry je možné sušiť a potom ponoriť do horúcej vody a skonzumovať na pomoc pri liečbe žalúdočných ťažkostí alebo zažívacích ťažkostí. Korene možno tiež vysušiť, zomlieť a potom skonzumovať, aby pomohli zmierniť žalúdočné ťažkosti.

V starších časoch pôvodní Američania používali drevo stromu s deviatou kôrou na vyrezávanie totemových stĺpov a iných druhov umeleckých diel.

Ak si chcete vypestovať vlastné deväťkôrovky, najlepšie je začať semenami alebo odrezkami. Akonáhle sú semená dozreté, je potrebné ich zasadiť priamo do zeme. Najlepšie je začať v kvetináčoch a potom ich presadiť do zeme, akonáhle budú dostatočne veľké. Odrezky je možné robiť kedykoľvek počas roka, ale najlepšie je to urobiť počas jarných alebo letných mesiacov. Odrežte konár zo zdravého stromu a orežte listy. Koniec rezu nechajte niekoľko dní vyschnúť a potom ho zasaďte do zeme. Najlepšie je rez pred namáčaním niekoľko minút namočiť. Prvý rok ho budete musieť udržiavať zaliaty a starostlivo ho sledovať. Potom by sa malo začať rozvíjať a rozvíjať.

Drevo stromu deväť kôry nie je pre človeka toxické, ale u niektorých ľudí môže spôsobiť alergickú reakciu. Ak toto drevo používate na vyrezávanie riadu alebo iných predmetov na každodenné použitie, je najlepšie nepoužívať ho na predmety určené na manipuláciu s potravinami.

Ako pri každom projekte obrábania dreva, aj v tomto prípade je dôležité nosiť bezpečnostné vybavenie, aby sa zabránilo zraneniu pri práci. Je tiež dôležité skontrolovať, či sú používané nástroje ostré a v dobrom stave.