ako na to?

7 tipov na krásnu zimnú záhradu!

Zimné záhradníctvo je jedným z najkrajších spôsobov pestovania zeleniny. Ak plánujete zasadiť si vlastnú potravu, je nevyhnutné, aby ste pred výsadbou dobre pochopili, ako správne pripraviť záhradnú pôdu.

Nasledujúce tipy vám pomôžu pripraviť záhradnú pôdu na zimu. Možno si ich budete chcieť prečítať pred založením zimnej záhrady.

1) Nevykopávajte rastliny z predchádzajúcich sezón!

Nemôžete očakávať, že dosiahnete rovnaké výsledky, ak začnete vykopávať rastliny z minuloročnej úrody. Výsadba semien do zeme je oveľa ľahšia ako pokus o presadenie týchto semenáčikov do ich trvalého domova.

2) Namiesto čerstvého hnoja používajte kompostovaný hnoj alebo inú organickú hmotu.

Ak nemáte prístup k žiadnemu organickému materiálu, použite kravský hnoj (alebo kuracie mäso). Kravský hnoj je najlepšou voľbou, pretože obsahuje všetky živiny potrebné na pestovanie zeleniny. Kurací hnoj neobsahuje veľa živín, ale poskytuje niektoré prospešné baktérie, ktoré pomáhajú pri vstrebávaní živín.

Ak máte prístup k vysokokvalitnému kompostu, je to najlepšia voľba. Uistite sa, že ste organický materiál vpichli do pôdy, pretože jeho jednoduché rozloženie na vrchu neprinesie rovnaké výsledky.

3) Zhrabnite listy a pridajte ich do svojej záhrady

Listy sú skvelým spôsobom, ako dodať pôde živiny. Štiepia sa veľmi pomaly, takže budú aj naďalej dlho pridávať živiny. Stačí ich zhrabnúť na hromadu a potom otočiť záhradným rýľom alebo lopatou.

Možno budete chcieť pridať trochu kuracieho hnoja alebo iného zvieracieho hnoja spolu s listami, aby ste získali ďalšie živiny. Uistite sa, že ste všetko spolu veľmi dobre zmiešali.

4) Pridajte do pôdy popol z dreva

Popol z dreva môže poskytnúť vašim rastlinám dôležitý draslík a horčík. Stačí trochu posypať okolo základne vašej rastliny paradajok a mala by poskytnúť všetky potrebné živiny. Nepreháňajte to však, inak spálite korene. Pridajte len kúsok po kúsku a potom ho vmiešajte do pôdy.

5) Pôdu zakryte mulčom, aby v nej zostala vlhkosť

Aby ste udržali pôdu v teple, rozložte niekoľko centimetrov mulča (lístie, posekanú trávu, piliny atď.). Nepridávajte nejaké tvrdé drevo ako dub, pretože bude pravdepodobne obsahovať triesloviny, vďaka ktorým bude pôda príliš kyslá.

Pamätajte, že mulčovanie tiež pomôže udržiavať pôdu vlhkú, čo je dôležité v chladnom počasí. Nepridávajte to však príliš skoro, pretože by to mohlo prilákať hlodavce.

6) Rozložte okolo svojich rastlín vrstvu piesku, štrku alebo drveného kameňa

To pomáha odrážať slnečné svetlo späť k rastlinám, čo im pomáha pokračovať v raste, aj keď je vonku zima. Pomáha tiež zabrániť rastu buriny, aby ste ju nemuseli tráviť toľko času vytrhávaním.

7) Nainštalujte zavlažovací systém

Nie každý z nás má na to peniaze, ale ak môžete, inštalácia automatizovaného postrekovacieho systému je pravdepodobne najlepší spôsob polievania rastlín. Platí to najmä vtedy, ak sa snažíte pestovať paradajky.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa prípravy vašej záhradnej pôdy, navrhujem, aby ste sa obrátili na miestnu kanceláriu pre rozšírenie družstva alebo vyhľadali záhradníctvo vo vašej konkrétnej oblasti online.

Môžete tiež nájsť veľa online sprievodcov, ktorí vysvetľujú základy zakladania vlastnej zeleninovej záhrady. Pamätajte však, že príprava pôdy je rovnako dôležitá ako čokoľvek iné.

Vykonaním všetkých vyššie uvedených krokov zaistíte, aby bola vaša pôda pripravená na výsadbu. Môže sa to zdať ako veľa práce, ale z dlhodobého hľadiska vám to ušetrí čas a energiu.

Záhradníctvo v zime vyžaduje trochu viac údržby ako v teplejších mesiacoch, ale ak v nej budete držať krok, potom by vaše rastliny mali byť v poriadku!

To ma privádza k mojej ďalšej časti – ochrane vašej záhrady pred vtákmi, hlodavcami a inými škodcami.

Dôležitosť sieťoviny pre vtáky a iných ochranných opatrení

Aj keď je vonku chladno, vaše rastliny môžu byť stále zraniteľné voči útokom vtákov, hlodavcov a iných škodcov.

Ak žijete v oblasti s množstvom vtákov, vrelo vám odporúčam investovať do nejakej dobrej sieťoviny, ktorú môžete previesť cez svoju záhradu. Táto sieť je veľmi ľahká, takže sa nemusíte obávať pádu ťažkého materiálu na vaše rastliny.

Nájdete ho vo väčšine obchodov s domami a záhradami. Našiel som 25 stôp v mojom miestnom Walmarte za asi 10 dolárov.

Mnoho ľudí má šťastie aj na plastové oplotenie. Môžete zakryť celú záhradu alebo iba odkryté časti.

Jedna dôležitá vec, ktorú treba mať na pamäti, je veľkosť sieťky. Ak máte veľmi malé rastliny, menšie pletivo bude v pohode. Ale ak máte rastliny, ktoré sú väčšie, ako napríklad paradajky, budete potrebovať minimálne strednú a veľkú veľkosť ôk.

Uistite sa tiež, že má dobrú UV ochranu, pretože slnečné svetlo bude stále silné aj počas zimy a vy nechcete, aby vaše rastliny vybledli.

Ak v miestnom dome a záhrade nenájdete sieťovinu, skúste hľadať online alebo v železiarstve.