ako na to?

3 druhy rakoviny, o ktorých muži musia vedieť!

Hlavnou príčinou smrti mužov je rakovina. Rakovina každý rok zabije viac ako 4 milióny mužov. Medzi 5 najčastejších príčin smrti patrí rakovina pľúc, rakovina žalúdka, pečene, nádor na mozgu a ochorenie obličiek. Rakovina pľúc je hlavnou príčinou úmrtnosti z obidvoch pohlaví na všetky príčiny. Rakovina pečene je druhou hlavnou príčinou úmrtnosti z obidvoch pohlaví na všetky príčiny. Mozgové nádory sú treťou najčastejšou príčinou úmrtnosti z oboch príčin u oboch pohlaví. Ochorenie obličiek je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtnosti z obidvoch pohlaví na všetky príčiny. Rakovina hrubého čreva je piatou hlavnou príčinou úmrtnosti z obidvoch pohlaví na všetky príčiny.

Koľko rôznych druhov rakoviny dostanú muži?

Rakovina ovplyvňuje mužov a ženy rôzne. Existuje niekoľko druhov rakoviny. Niektoré formy ovplyvňujú mužov viac ako ženy, zatiaľ čo iné formy ovplyvňujú mužov menej ako ženy. V nasledujúcej tabuľke je uvedených 10 najbežnejších druhov rakoviny u oboch pohlaví (zdroj: National Cancer Institute).

Najčastejšie druhy rakoviny – obe pohlavia

1) rakovina pľúc (29% všetkých nových prípadov rakoviny u oboch pohlaví)

2) ženy: rakovina prsníka (23% všetkých nových prípadov rakoviny u žien)

3) rakovina hrubého čreva a konečníka (12% všetkých nových prípadov rakoviny u mužov)

4) rakovina prostaty (10% všetkých nových prípadov rakoviny u mužov)

5) rakovina močového mechúra (4% všetkých nových prípadov rakoviny u mužov)

6) leukémia (4% všetkých nových prípadov rakoviny u oboch pohlaví)

7) mozog a ďalší centrálny nervový systém (3% všetkých nových prípadov rakoviny u oboch pohlaví)

8) pankreas (3% všetkých nových prípadov rakoviny u oboch pohlaví)

9) pečeň (3% všetkých nových prípadov rakoviny u oboch pohlaví)

10) Non-Hodgkinov lymfóm (2% všetkých nových prípadov rakoviny u oboch pohlaví)

Aké sú najbežnejšie typy rakoviny u mužov?

Najbežnejším typom rakoviny u mužov je rakovina prostaty, rakovina pľúc, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina močového mechúra a melanóm. Rakovina prostaty je druhou najčastejšou rakovinou u mužov (po rakovine kože). Rakovina prostaty je veľmi častá u starších mužov. Je častejšia u starších mužov ako u mladších mužov. Riziko rakoviny prostaty je pre muža okolo päťdesiatich rokov 1: 14. Riziko rakoviny prostaty pre muža okolo 70 rokov je asi 1 ku 6.

Aké sú najbežnejšie typy rakoviny u žien?

Najbežnejším typom rakoviny u žien je rakovina pľúc, rakovina pankreasu, vaječníkov, hrubého čreva a konečníka a rakovina pečene. Rakovina maternice (často označovaná ako „rakovina žien“) je však častejšia ako ktorákoľvek z iných druhov rakoviny u žien. Prichádza v tesnom závese po rakovine kože ako najbežnejší typ rakoviny u žien. Rakovina maternice je veľmi častá u starších žien. Je častejšia u starších žien ako u mladších žien. Riziko rakoviny maternice pre ženu okolo päťdesiatky je 1 z 50. Riziko rakoviny maternice pre ženu okolo sedemdesiatky je asi 1 z 15.

Aké sú príznaky a príznaky rakoviny?

Príznaky a príznaky rakoviny závisia od typu rakoviny, ktorú človek má. Niektoré typy rakoviny (napríklad rakovina kože) majú zreteľné znaky a príznaky. Iné typy rakoviny môžu mať neurčité príznaky a symptómy, ktoré nie sú špecifické iba pre rakovinu, ale môžu byť tiež spôsobené inými stavmi. Pri rozhodovaní o tom, či je príznak potenciálne spôsobený rakovinou, je dôležité konzultovať s lekárom svoje obavy, pretože na vylúčenie alebo potvrdenie diagnózy je možné použiť niektoré typy lekárskych vyšetrení.

Niektoré príznaky a príznaky rakoviny zahŕňajú (ale nie sú obmedzené na):

 • opuch v postihnutej oblasti
 • bolesť, ktorá sa nehojí
 • hrčka alebo zhrubnutie
 • pocit pálenia počas močenia alebo stolice

Rakovina prostaty nemusí v počiatočných štádiách spôsobiť žiadne príznaky. Ako rakovina rastie, môže spôsobiť jeden alebo viac z nasledujúcich príznakov:

 • Nutnosť častejšie močiť, najmä v noci.
 • Slabý alebo prerušovaný tok moču.
 • Neschopnosť močiť.
 • Krv v moči.
 • Bolesť alebo pocit pálenia počas močenia.
 • Pocit, že musíte močiť aj po vyprázdnení močového mechúra.
 • Zväčšenie prostaty zistené pri digitálnom rektálnom vyšetrení.

Diagnóza rakoviny prostaty

Rakovina prostaty sa zvyčajne detekuje pomocou digitálneho rektálneho vyšetrenia alebo krvného testu na antigén špecifický pre prostatu. Lekár alebo zdravotná sestra vykonajú digitálne rektálne vyšetrenie, aby skontrolovali veľkosť prostaty a skontrolovali hrudky alebo abnormálne oblasti. Test špecifický pre prostatu alebo PSA meria hladinu PSA v krvi. Zvýšená hladina PSA môže byť znakom rakoviny prostaty, pretože prostata tento proteín produkuje. Hladinu PSA však môžu zvýšiť aj iné stavy, ako je benígna hyperplázia prostaty a infekcia močových ciest.

Na odstránenie malého kúska prostaty na vyšetrenie sa môže použiť aj biopsia ihly s transrektálnym ultrazvukom. Tento postup sa často vykonáva súčasne s digitálnym rektálnym vyšetrením. Patológ sa pozrie na odobratú vzorku a zistí, či sú v nej prítomné rakovinové bunky.