ako na to?

12 najlepších sendvičovich korenie

1) Majonéza – majonéza je jedným z najobľúbenejších sendvičových korení. Používa sa na obaľovanie mäsa, hydiny, rýb alebo zeleniny. Spravidla sa vyrába z vaječných žĺtkov a oleja. Niektoré značky sa vyrábajú z pšeničnej múky, ale nie je potrebné ich používať, ak sa vám takéto veci nepáčia. Existuje veľa druhov majonézy. Môžete ho použiť na prípravu šalátových dresingov, dipov, omáčok a dokonca aj ako nátierku na chlieb.

2) Uhorky – nálevy sú ďalším bežným sendvičovým korením. Skladá sa z octu a soli alebo cukru, ktoré sa zmiešajú, aby sa pripravila soľanka, ktorá sa potom pridá do plátkov mäsa alebo zeleniny, aby boli pri varení dlhšie čerstvé. Nakladané uhorky, paradajky alebo iné ovocie si môžete kúpiť v miestnom obchode s potravinami. Sú veľmi jednoduché na prípravu a vynikajúco chutia!

3) Horčica – horčica je korenie používané hlavne na dochutenie. Vyrába sa z mletých horčičných semien a korenín. Horčice sa často predávajú v pohároch alebo fľašiach s rôznymi názvami, ako je kečup, horúca omáčka, chrenová omáčka atď. Používa sa hlavne na párky a mäso. Horčica je dobrým zdrojom tiamínu, riboflavínu, kyseliny listovej, vápnika a kyseliny pantoténovej.

4) Kečup – kečup je známa populárna omáčka. Je vyrobený z paradajok, cukru, korenia, octu a niekedy obsahuje konzervačné látky a umelé farbivá. Slovo kečup pochádza z čínskeho ke-tsiap, čo znamená nakladaná rybacia šťava. Kečup je mimoriadne populárny v Anglicku, kde sa používa na všetky druhy potravín. Je dobrým zdrojom vitamínu C a lykopénu, dôležitého antioxidantu.

5) Majonéza – toto korenie je populárne od konca 18. storočia. Pôvodne bol vyrobený z vajec, oleja a octu. V USA ho predstavila francúzska kuchárka Marie Antoine Careme vo svojej knihe „Livre de Cuisine“, ktorá vyšla v roku 1828. Recepty na majonézu sa v kuchárskych knihách objavili až po občianskej vojne. V 80. rokoch 20. storočia boli pridané nové priemyselné komponenty, ktoré uľahčovali prípravu. Používa sa na širokú škálu jedál, ako sú: sendviče, šaláty, zelenina, krevety a dokonca aj na pečené zemiaky.

6) Kečup – kečup sa pripravuje z nakrájaných paradajok, cukru, octu, cibule a korenia. Prvýkrát bol vyrobený v 18. storočí v Číne, ale do Anglicka ho priniesli britskí námorníci. Neskôr sa stal populárnym v USA po zavedení britskými vojakmi počas americkej vojny za nezávislosť. Je to tmavočervená omáčka so sladkou a mierne kyslastou chuťou. Populárna značka „Heinz“ bola prvýkrát vyrobená v roku 1869 Američanom Henry J. Heinzom.

7) Majonéza – ako sme už spomínali, majonéza je majonéza s extra prísadou vaječných žĺtkov. Žĺtky mu dávajú krémovo sýtu žltú farbu. V Spojených štátoch je májový chlebík obľúbenejší na sendvičoch, zatiaľ čo v Európe ho jedia viac s varenou zeleninou a šalátmi. Iba jeden vaječný žĺtok poskytuje všetok vitamín D, vitamín A a cholesterol, ktoré denne potrebujete.

8) Horčica – horčica je kombinácia mletého horčičného prášku, octu a vody. Svoju ostrú chuť získa z horčicových olejov, ktoré sa uvoľňujú po zomletí semien. Rimania si vraj pochutnávali na mletých horčičných semiačkach s medovou a vínnou zmesou. Existuje veľa rôznych druhov horčice; Žltá, hnedá, biela a dokonca čierna HORČICA!

9) Pesto – pesto je talianska omáčka vyrobená z čerstvej bazalky, cesnaku, píniových orieškov a olivového oleja. Najlepšie sa používa do cestovín. Tradične v talianskej oblasti Ligúria je rozdrvený mínometom. Môže sa však vyrábať aj v kuchynských robotoch. Môžete si zaobstarať ďalšie druhy pesta, ako napríklad: rukola, koriander, pistácie alebo paradajkové pesto sušené na slnku.

10) Salsa – salsa je pikantná a kyslá omáčka vyrobená z paradajok, cibule, chilli papričiek, koriandra a limetkovej šťavy. Slovo „salsa“ pochádza zo španielskeho slova pre „omáčku“. Existuje veľa rôznych druhov salsy v závislosti od regiónu, z ktorého pochádzajú. Okrem paradajok, cibule a čili papričiek sú tu aj salsy vyrobené z manga, ananásu, uhorky, tekvice a tomatilla.

11) Tatárska omáčka – tatárska omáčka sa tradične pripravuje z majonézy, nakrájaných kyslých uhoriek a nakrájanej cibule. Môže tiež obsahovať bylinky ako kôpor a estragón. Medzi ďalšie prísady patrí horčica, citrónová šťava, cesnak a kurkuma. Bežne sa podáva k vyprážaným rybám. Názov pochádza z francúzskeho slova „tartre“, čo znamená „do hnedej kože“. Francúzi si zvykli potierať rybárske siete zubným kameňom, aby nehnili.

12) Ocot – ocot je kvapalina vyrobená kvasením etanolu. Spravidla sa vyrába z ovocia, ako sú jablká alebo hrozno, ale môže sa tiež vyrábať z iných látok, ako je kukurica alebo melasa. Ocot sa bežne používa v šalátových dresingoch a vinaigretách, ako prísada na varenie a dokonca aj v niektorých dezertoch. Jablčný ocot sa vyrába tak, že sa jablká majúčať vo vode a nechať ich, aby prírodné kvasinky na jablkách kvasili cukry na alkohol. Ten sa potom používa na fermentáciu roztoku vody, medu a kvasníc, ktorý je známy ako „matka“. Matka je látka podobná gýčovitému webu obsahujúca aminokyseliny, bielkoviny,